Alergia na lateks - na jakie produkty musisz uważać?

Alergia na lateks jest nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Lateks to guma pozyskiwana z kauczuku, wykorzystywana w wielu przedmiotach używanych na co dzień, takich jak rękawiczki, prezerwatywy, opony samochodowe, uszczelki, akcesoria dla dzieci (smoczki, gryzaki) oraz wyrobach medycznych jak nici, wenflony i cewniki.

Alergia na lateks może pojawić się u osób, które mają częsty kontakt z tym materiałem. Przede wszystkim są to pracownicy służby zdrowia, lekarze, pielęgniarki, laboranci, salowe, dla których rękawiczki lateksowe są niezbędnym elementem codziennej pracy. Ponadto, narażeni na pojawienie się uczulenia są również często hospitalizowani pacjenci, zwłaszcza osoby cierpiące na rozszczep kręgosłupa.

Alergia na lateks częściej pojawi się u osób uczulonych na pyłki, kurz lub niektóre pokarmy. W takiej sytuacji pojawia się ryzyko reakcji, gdy alergen spożywczy przypomina budową alergen gumy kauczukowej i organizm w odpowiedzi na kontakt z nim dokonuje mylnego rozpoznania, po którym uruchamia obronną reakcję ze strony układu immunologicznego.

Objawy alergii mogą pojawić się od razu po kontakcie z alergenem lub po kilkunastu, nawet kilkudziesięciu godzinach. Początkowo bywają mało dokuczliwe (pokrzywka, kichanie, katar), jednak bagatelizowane potrafią się nasilić i zakończyć nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Szczególnie niebezpieczny jest wielogodzinny kontakt z alergenem. W takiej sytuacji znajduje się np. laborant noszący przez cały dzień pracy rękawiczki lateksowe. Warto zatem zachować ostrożność i nie lekceważyć pierwszych objawów alergii. Występowanie ewentualnego uczulenia łatwo zbadać poprzez testy np. skórne lub z krwi. Jeśli badania potwierdzą występowanie alergii na lateks, wówczas najprostszym lekarstwem staje się unikanie alergenu. Jeśli uczulenie dotyczy pracownika służby zdrowia, konieczne jest, aby zamienił rękawiczki lateksowe na takie, które są wykonane z innego surowca.

W sytuacji, gdy alergia dotyczy pacjenta, kluczowe jest, aby poinformował o tym służby medyczne w momencie hospitalizacji. Jeśli osoba uczulona na lateks ma kontakt z przedmiotami codziennego użytku wykonanymi z tego surowca, wówczas należy poszukać zamienników. Przykładowo, prezerwatywy lateksowe można zastąpić silikonowymi. We współczesnym świecie alergia na różnego rodzaju czynniki staje się coraz powszechniej występującym problemem. Nie warto jej lekceważyć, ponieważ nieleczona i bagatelizowana może doprowadzić do pojawienia się w organizmie przewlekłego stanu zapalnego, a w jego następstwie do chorób autoimmunologicznych. Na szczęście, obecnie można znaleźć wiele rozwiązań dla alergików, pozwalających na eliminację czynnika uczulającego z otoczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here