Czego można dowiedzieć się o samochodzie dzięki diagnostyce komputerowej?

0
665

Co diagnostyka komputerowa może powiedzieć o moim samochodzie?

Większość samochodów jeżdżących obecnie po drogach jest wyposażona w komputer pokładowy. Urządzenie to jest zaprojektowane tak, aby wyglądało jak komputer i składa się z małej skrzynki z kontrolerami, pamięcią i procesorem. Komputer pokładowy wyświetla informacje o usterkach na desce rozdzielczej, dzięki czemu wiadomo, kiedy należy udać się do warsztatu. Nie każdy rozumie kody usterek, ale wykwalifikowany pracownik stacji naprawczej, będzie wiedział od razu o co chodzi i jak naprawić usterkę.

Diagnostyka komputerowa: pomaga znaleźć usterki

W warsztacie do którego zawieźliśmy auto, mechanik podłącza komputer samochodu do gniazda OBD za pomocą specjalnego urządzenia diagnostycznego i odczytuje z pamięci sterownika silnika informacje o usterce w postaci kodu. W latach 1998-2000 przyjęto wspólny kod usterki dla wszystkich samochodów europejskich, ale jego interpretacja wymaga specjalistycznej wiedzy. Na przykład kod P0171 wymaga specjalistycznej wiedzy.

Na przykład, kod P0171 wskazuje, że mieszanka powietrza jest niewystarczająca. Niby banalny problem, ale czy na pewno? Oznacza to, że zawartość powietrza jest zbyt duża w stosunku do zawartości paliwa. Może to być spowodowane przez wiele czynników, w tym uszkodzony czujnik zaworu, nieszczelność w układzie dolotowym lub uszkodzony przepływomierz lub pompę paliwową. Warto mieć na uwadze, że ignorowanie tego typu problemów prowadzi zawsze do katastrofy

Diagnostyka komputerowa może również wykryć usterki, które powodują wysoką emisję spalin, takie jak: nieprawidłowy start, nieprawidłowy rozruch, limit wydajności katalizatora czy wycieki z układu paliwowego.

Dodatkowo, często diagnozowane jest nieprawidłowe działanie układów elektronicznych lub czujników pośrednio sterujących pracą silnika pojazdu. Każdy chyba sobie zdaje sprawę, iż znajomość przyczyny problemu zmniejsza zakres działań personelu serwisowego i pozwala szybciej wyeliminować problem. Warto pamiętać, też że diagnostyka komputerowa jest również wykorzystywana do sprawdzania bezpieczeństwa pojazdów.

Sama informacja o usterce jest zatem bez znaczenia. Do rozwiązania tego problemu potrzebna jest jeszcze wiedza z zakresu mechaniki. Dobry mechanik wie, że migająca kontrolka poduszki powietrznej może oznaczać usterkę w maksymalnie ośmiu obwodach.

Diagnoza przed zakupem nowego samochodu

Diagnostyka jest konieczna nie tylko dla samochodu, który już posiadasz, ale także dla samochodu, który zamierzasz kupić. Przed zakupem nowego samochodu należy udać się do warsztatu z doradcą lub mechanikiem. Przed zakupem samochodu można bez demontażu sprawdzić jego ogólny stan pod kątem usterek pod komputerem. Badanie to pozwala zidentyfikować usterki we wszystkich systemach pojazdu. Później się okazuje że są jakieś problemy i np trzeba wzywać mobilny serwis klimatyzacji gdyż coś cieknie, albo klimatyzacja nie działa. Nawet nie chcemy wspominać o znacznie poważniejszych problemach, jakie mogą wystąpić, jeśli nie sprawdzimy auta.

Komputerowe programy diagnostyczne mogą również wykryć typowe błędy, takie jak

  • Wskaźnik biegu wstecznego.
  • Zatajenie poważnych wypadków zarejestrowanych przez skomputeryzowane pojazdy.
  • Podłączenie niedziałającej kontrolki ABS do kontrolki ciśnienia oleju.
    Instalowanie emulatora w wadliwie działającym systemie.

Diagnostyka komputerowa to szybki i bezinwazyjny sposób na sprawdzenie stanu samochodu i znalezienie usterek. Należy jednak pamiętać, że komputer służy jedynie do informowania mechanika, co jest nie tak z samochodem. Tak dobry sprzęt diagnostyczny nie zastąpi ludzkiej wiedzy i umiejętności potrzebnych do naprawy samochodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here