Jak się doszkolić

Coraz więcej młodych ludzi szuka dobrej pracy, w której nie tylko mogliby się realizować, ale także zarabiać zdecydowanie więcej niż obecnie. Jednakże wraz ze wzrostem wynagrodzenia rosną także oczekiwania wobec pracownika – ma być wydajniejszy, efektywniejszy, musi znać więcej programów, czy języków. Dla wielu osób jest to bariera nie do przeskoczenia, ponieważ nikt ich w obecnych miejscach pracy nie nauczył obsługi programów, czy nie wyszkolił do zadań wykraczających poza ich codzienną, rutynową pracę.

Można, zatem zadać sobie pytanie – w jaki sposób zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe, jeżeli nie ma na to możliwości i szans w obecnym miejscu pracy. Drugim pytaniem, które można zadać to, co zrobić w wypadku, kiedy to chcemy się przebranżowić, bo obecna praca nam nie odpowiada lub zarobki w niej są zbyt niskie, a nie możliwości rozwoju lub awansu zawodowego.

Koniecznością staję się zatem doszkalanie swoich umiejętności. Ostatnimi latami coraz popularniejsze stają się tak zwane kursy zawodowe. Są to jedno-, dwu- lub trzy-letnie szkolenia w trybie dziennym lub zaocznym przystosowujące pracownika do pracy w nowym zawodzie lub poszerzające jego umiejętności w obecnej pracy.

Liczba instytucji organizujących takie kursy rośnie z roku na roku, jako, że coraz więcej pracowników pragnie rozwijać swoje umiejętności i awansować na nowe szczeble kariery zawodowej.

Najwięcej takich kursów oferują szkoły policealne – są one w prawie, że każdym większym mieście i szkolą w bardzo różnych kierunkach, poczynając od zawodów budowlanych, ochrony przez kosmetyczkę, fryzjera po bardziej zaawansowane – kontrolera finansowego, księgową, czy programistę. Dla osób, które ukończyły już studia co najmniej pierwszego stopnia (licencjackie lub inżynierskie) na dowolnej uczelni dobrym rozwiązaniem są studia podyplomowe. Trwają one zazwyczaj przez jeden rok akademicki i dają na ukończenie dyplom.

Co jednak w wypadku, gdy nie mamy ukończonego wykształcenia nawet średniego? To też nie jest żaden problem w obecnych czasach. Kursy zawodowe i szkolenia organizowane przez prywatne firmy czy instytucje są dostępne bez różnicy na ukończony stopień edukacji. Najpopularniejsze kursy to kursy programistyczne (tak zwane bootcampy), kursy baristyczne oraz barmańskie, jednak w internecie można znaleźć pokaźną listę kursów i szkoleń obejmujących niemalże wszystkie zawody. Warto wybrać się także na takie szkolenia nie tylko, aby zdobyć nowy zawód, ale także by doszkolić się w obecnie wykonywanej już pracy pod okiem ekspertów i specjalistów w danej dziedzinie.

Podsumowując – obecnie, aby awansować lub rozwinąć się zawodowo albo przynajmniej zmienić branżę kluczowy jest rozwój. Najlepszą opcją są kursy zawodowe, które przygotowują do wykonywania pracy w danym zawodzie. Dla osób, które ukończyły studia pogłębieniem wiedzy w danym obszarze mogą być studia podyplomowe. Jeśli jednak nie mamy ukończonej żadnej szkoły możemy się także wybrać na szkolenia lub kursy do prywatnych firm i instytucji uczących wybranych zawodów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here