Jak wyjść z długów

Na ten moment kilka milionów Polaków posiada zadłużenie. Praktycznie każdego roku do bazy dłużników trafiają kolejne tysiące osób, które mają problem ze spłatą swoich zobowiązań. Wiąże się to dla nich z ogromnym stresem oraz strachem o to, czy poradzą sobie z tą trudną sytuacją finansową. Warto jednak pamiętać, że długi nie są końcem świata i przy odrobinie dobrego podejścia można sobie z nimi sprawnie poradzić. Najważniejsze jest jednak podjęcia działania, które ma na celu poprawę trudnej sytuacji finansowej. Zobacz jak wyjść z długów i zacząć nowe życie bez wierzycieli, którzy upominają się o spłatę swojej należności.

Po pierwsze – zastanów się, dlaczego wpadłeś w długi

Pierwszym krokiem, który przybliży Cię do wyjścia z długów, jest dokładne przeanalizowanie tego, dlaczego w nie wpadłeś. Wbrew pozorom jest to krok, którego nie należy bagatelizować. Jeśli będziesz wiedzieć, co doprowadziło do Twoich problemów, szansa na to, że znów wpadniesz w zadłużenie, będzie mniejsza. Przyznaj się przed samym sobą do błędów finansowych, które popełniłeś. Może jest to spowodowane nieprzemyślanym zaciąganiem coraz to nowszych kredytów i pożyczek na przyjemności? Powinieneś wziąć odpowiedzialność za swoje nieprzemyślane działania, ponieważ pomoże Ci to wyjść z długów.

Po drugie – przestań się zadłużać

Masz długi, a mimo to dalej zaciągasz niepotrzebne pożyczki i kredyty? Czas z tym skończyć, ponieważ przybliżasz się tylko w ten sposób do pętli zadłużenia. Jeśli chcesz wyjść z trudnej sytuacji finansowej, to powinieneś przestać zadłużać się w kolejnych miejscach. Może się to wydawać oczywiste, ale wbrew pozorom wiele osób ma problem z tym, aby przestać pożyczać pieniądze np. na spłatę przeterminowanych zobowiązań. O wiele lepszym sposobem będzie radykalne ograniczenie kosztów życia. Oczywiście nie chodzi o odmawianie sobie jedzenia czy innych niezbędnych rzeczy tylko o przyjemności, bez których możesz się obejść. Zrezygnuj na jakiś czas z kupna ciuchów, wyjść do kina i restauracji oraz innych kosztownych rzeczy.

Dopiero w sytuacji, gdy to nie pomaga, możesz zastanowić się nad pomocą finansową banku. Pamiętaj jednak, aby robić to z głową. Wybieraj produkty finansowe, które rzeczywiście mogą Ci pomóc np. kredyt oddłużeniowy lub konsolidację. Jeśli takie zobowiązanie jest w stanie polepszyć Twoją sytuację i wiesz, że podołasz spłacie, to jest to jedyna sytuacja, w której warto zaciągnąć kredyt na spłatę długów https://habzafinanse.com.pl/kredyt-oddluzeniowy/.

Po trzecie – negocjuj z wierzycielem

Dłużnicy mają tendencje do tego, aby unikać swoich wierzycieli. Jest to jednak duży błąd, ponieważ kontakt z osobą, której jesteś winien pieniądze, może Ci pomóc wyjść z tarapatów finansowych. Pamiętaj, że instytucji, która pożyczyła Ci pieniądze, również zależy na tym, aby je odzyskać, dlatego może być skłonna do negocjacji. Być może podczas rozmowy uda Ci się wynegocjować nowy harmonogram spłaty, umorzenie części lub całości odsetek za opóźnienia w spłacie oraz wycofanie pozwu do sądu.

Po czwarte – stwórz poduszkę finansową

Bardzo dużo osób nie posiada żadnych oszczędności, które mogłyby się im przydać podczas niespodziewanych wydatków. Warto to zmienić i już dziś zacząć tworzyć poduszkę finansową, która sprawi, że nie będziesz musiał pożyczać pieniędzy, aby zapłacić za nieprzewidziane wydatki czy też przyjemności. Najlepiej byłoby, gdyby taka poduszka wynosiła minimalnie 3-krotność Twojego miesięcznego zarobku. Oczywiście im więcej pieniędzy zbierzesz tym lepiej, ponieważ będziesz mógł „spać spokojnie” w chwilach, gdy Twój domowy budżet będzie mniejszy lub nadwyrężony dodatkowymi opłatami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here