Kilka słów o tym jak sprawdzić BIK

Co to jest BIK

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, powiedzmy najpierw, co to jest BIK. Mianowicie BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej, którego zadaniem jest gromadzenie, a następnie udostępnianie uprawnionym podmiotom, danych na temat historii kredytowej. Kiedyś były to informacje wyłącznie na temat historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów. Obecnie w BIK możemy także zweryfikować historię zobowiązań zaciągniętych w instytucjach pożyczkowych, a nawet znaleźć informacje na temat popularnych chwilówek. Co więcej, w BIK sprawdzimy także nasze inne zobowiązania, takie jak faktury za media, gaz czy prąd.

Kilka słów o tym jak sprawdzić BIK

Gdzie sprawdzić BIK

Jeśli już wiemy co to jest BIK i jakie informacje tam znajdziemy, musimy także wiedzieć gdzie i jak to zrobić. Oczywiście wszystko znajdziemy w jednym miejscu, na stronie Biura Informacji Kredytowej. Jednakże aby w pełni korzystać z dostępnych tam informacji i pobrać raport BIK, musimy najpierw założyć konto na portalu.

Konto na portalu BIK

Rejestracja na portalu BIK jest całkowicie darmowa. W procesie rejestracji musimy podać podstawowe dane takie jak imię, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego, datę jego wydania oraz datę ważności, adres e-mail oraz numer telefonu, a także adres zamieszkania oraz adres korespondencyjny (gdy ten jest inny niż nasz adres zamieszkania). Aby wypełniony formularz mógł zostać przesłany do portalu BIK, należy zaakceptować wszelkie wymagane zgody.

Weryfikacja danych

Podanie danych w formularzu rejestracji nie jest wystarczające. Aby móc zalogować się do naszego konta na portalu, a następnie sprawdzić BIK, musimy najpierw potwierdzić podane dane. Możemy to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy, znacznie szybszy i najczęściej wybierany, to przesłanie skanu dowodu osobistego (bądź innego dokumentu, którego używaliśmy w kroku pierwszym, podczas wypełniania formularza rejestracji). Następnie musimy wykonać przelew weryfikacyjny. Nie ma szybszego sposobu na potwierdzenie informacji we wniosku niż zweryfikowanie ich z danymi, które podaliśmy w naszym banku. Przelew identyfikacyjny opiewa na kwotę 1 zł. Jest on bezzwrotny. Co ważne, musi być wykonany z naszego konta (z konta osoby, której dane podane zostały w procesie rejestracji w portalu BIK). Po przejściu tych kroków w odpowiedzi otrzymamy maila z linkiem oraz smsa z kodem. Należy postępować zgodnie z informacjami podanymi w treści maila. W ten sposób bez wychodzenia z domu, w parę chwil możemy założyć konto w portalu BIK.

Drugi sposób to podanie adresu do korespondencji, na który zostanie wysłany nam z Biura Informacji Kredytowej list z kodem (aby go odebrać będziemy musieli wylegitymować się dowodem osobistym), który użyjemy po kliknięciu w link przesłany na naszą skrzynkę email. Następnie postępujemy zgodnie z informacjami podanymi w treści emaila. Ze względu na to, że musimy poczekać na fizyczny list, będzie to wymagało znacznie więcej czasu, a na pewno nie zrobimy tego od ręki.

Pobieranie raportu BIK

Od teraz, po zalogowaniu wystarczy, że wybierzemy interesującą nas ofertę i dokonamy płatności. W przypadku klientów indywidualnych możemy wybrać pojedynczy raport w kwocie 39 zł, bądź 12 raportów za 99 zł (do wykorzystania w ciągu 1 roku). Jeśli nie zależy nam na pełnym raporcie, możemy wybrać opcję darmową. Niepełny raport możemy jednak wygenerować za darmo nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here