Podatek od deszczu

W naszym kraju nie brakuje danin od najróżniejszych rzeczy. Jednym z przykładów potwierdzających tę tezę jest tak zwany podatek od deszczu. Został on wprowadzony od stycznia 2018 roku. Czym jest podatek tego rodzaju i kogo obowiązuje? Jest to opłata związana ze zmniejszeniem naturalnej retencji terenowej. Jest to więc opłata za odprowadzanie wód opadowych z terenów, na których nie funkcjonuje kanalizacja. Jest to opłata ponoszona z tytułu zabudowania gruntu. Zabudowanie to sprawia, że woda pochodząca z opadów atmosferycznych nie jest w stanie samodzielnie wsiąknąć w ziemię. Podatkiem tym najczęściej obłożone są tereny na których postawiono zakłady przemysłowe, magazyny, parkingi.

Podatek od deszczu obowiązuje w każdej gminie. Jest to danina obowiązkowa. Każdy, kto jest zobligowany do tego przepisami, powinien ją uiszczać. O tym, kto jest zobligowany do takiej opłaty decydują zapisy znajdujące się w prawie wodnym. Podatek ten dotyczy na przykład właścicieli wielkopowierzchniowych budynków, których powierzchnia przekracza ponad 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, a budynek znajduje się na terenie, na którym nie ma kanalizacji deszczowej. Można uprościć tę definicję do stwierdzenia, że do opłacania podatku od deszczu zobowiązani są właściciele tych posesji, które zostały w 70 procentach pokryte nieprzepuszczalną kostką lub betonem.

Podatek od deszczu pobierany jest najczęściej od wielkich galerii handlowych, biurowców, zakładów przemysłowych. Pewne organizacje zwolnione są z konieczności uiszczania tej daniny. Są to na przykład kościoły, związki wyznaniowe oraz zarządcy dróg publicznych oraz dróg kolejowych. W tym przypadku o zwolnieniu może być mowa jedynie pod warunkiem, że opady są odprowadzane do ziemi lub do wód przy pomocy specjalistycznych urządzeń umożliwiających infiltrację wód.

O tym, ile dokładnie wynosi podatek od deszczu decyduje burmistrz, wójt, czy też prezydent miasta. Przy wyznaczaniu stawki, powinien się on kierować rozporządzeniem Rady Ministrów określającym wysokość jednostkowych stawek opłat za usługi wodne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here