Dostanie się na stomatologie jak i pierwszy rok studiów, są dla młodych ludzi największym wyzwaniem. Stomatologia – studia są bardzo wymagające. Aby dostać się na ten kierunek, należy poświęcić bardzo dużo czasu na przygotowania do matury. Na wielu uczelniach wymagana jest matura z chemii i z biologii na poziomie rozszerzonym. Są to jedne z najtrudniejszych przedmiotów. Wymagają bardzo dużej wiedzy i umiejętności rozwiązywania zadań maturalnych, ponieważ trzeba pisać pod tak zwany „klucz odpowiedzi”. Jeżeli ktoś myśli na poważnie o tym kierunku studiów, swoje przygotowania do matury powinien zacząć już na początku liceum. Samo dostanie się na uczelnie jest oczywiście bardzo dużym osiągnięciem, jednak zostaje jeszcze jedna przeszkoda do pokonania – pierwszy rok. Jak więc przebrnąć przez dwa pierwsze semestry na stomatologii?

Stomatologia – studia

stomatologia - studiaPrzede wszystkim nie opuszczaj zajęć. Na pierwszym roku stomatologii przedmiotów jest bardzo dużo, a co za tym idzie jest ogromna ilość materiału do przerobienia. Oprócz wykładów są też zajęcia praktyczne, które ciężko później odrobić. Dodatkowo często jest tak, że wykładowcy patrzą na studentów opuszczających ich zajęcia mniej przychylnie niż na innych, co może naprawdę utrudnić normalne funkcjonowanie w trakcie studiów. Jeżeli już decydujesz się na stomatologie, w pierwszym roku lepiej ogranicz spotkania towarzyskie tak, aby być w stanie pojawiać się na zajęciach jak najczęściej.

Określ swoje priorytety. Jeżeli nie potraktujesz tych studiów na poważnie, możesz szybko skończyć swoją przygodę z tym kierunkiem. Aby przetrwać pierwszy rok, trzeba naprawdę się do tego przyłożyć. Na imprezy, lenistwo lub rozwijanie się w innych dziedzinach przyjdzie czas później. Zorganizuj dobrze swój czas. Umiejętność gospodarowania czasem jest kluczem do sukcesu nie tylko w tej dziedzinie. Warto pomyśleć ile czasu dziennie jesteśmy w stanie poświęcić na naukę i co chcemy robić poza uczelnią. Należy zaopatrzyć się w kalendarz na cały rok i codziennie rano lub wieczorem planować godzina po godzinie kolejne dni. Na początku będzie trudno, jednak z czasem przyzwyczaimy się do takiego trybu życia.

Jak radzić sobie na stomatologii?

Znajdź swój sposób na naukę. Jeżeli już dostałeś się na stomatologię, to pewnie znasz już swój najlepszy sposób na przyswajanie wiedzy. Trzeba pamiętać jednak, że na pierwszym roku jest naprawdę ogromna ilość materiału do zapamiętania, a tak zwane kucie nie będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wszystko może nam się pomieszać, a oprócz tego nauczenie się całego materiału potrwa wieki. Na szczęście w internecie można znaleźć mnóstwo porad na temat tego w jaki sposób uczyć się konkretnych przedmiotów. Na przykład anatomii nie powinno się uczyć bazując tylko na czytaniu podręczników. Oczywiście tego również nie może zabraknąć, natomiast kluczem do nauczenia się mięśni i kosteczek, jest ich zobaczenie.

Sposoby na naukę

Warto więc uczestniczyć w zajęciach podczas których wszystko jest pokazywane i omawiane. W zasadzie to właśnie z zajęć można wynieść najwięcej wiedzy. Istnieje też możliwość zaopatrzenia się w atlas trójwymiarowy, który również umożliwi nam zobaczenie wnętrza człowieka. Podczas nauki watro robić fiszki, które pomogą w późniejszych powtórkach. Można także znaleźć grupkę osób z którymi będziemy się wspólnie przygotowywać na zajęcia z różnych przedmiotów. Ma to wiele plusów o ile jesteśmy osobami lubiącymi przebywać w towarzystwie innych ludzi. Podczas takich spotkań możemy się nawzajem przepytywać, a także wymieniać wiedzą i spostrzeżeniami na dany temat. Jak wszyscy wiemy w grupie raźniej, dlatego uważam, że warto zastanowić się też nad takim sposobem uczenia się.

Systematyczna nauka

stomatologia - studiaBądź systematyczny. Systematyczność jest najważniejsza podczas nauki. Należy opracować sobie swój własny system powtarzania materiału. Można robić to co tydzień , co dwa tygodnie lub nawet codziennie. Wszystko zależy od tego ile mamy czasu i jak dużo materiału musimy opanować. Pomóc w tym może tak jak już wcześniej wspomniałam robienie fiszek. Podczas porannej kawy warto odpytać się samemu z nauczonego wcześniej materiału. Fiszki możemy też wykonać w wersji elektronicznej . Istnieje bardzo dużo aplikacji ułatwiających taki sposób nauki. Plusy takiego rozwiązania są takie ,że możemy powtarzać materiał bez względu na to gdzie jesteśmy, ponieważ telefon mamy zawsze przy sobie.

Koniec więc z marnowaniem czasu na dojazdy do i z uczelni. Podczas takiej przejażdżki można włączyć aplikację i przypomnieć sobie materiał, dzięki czemu nie będziemy musieli robić tego w domu i zdobędziemy więcej czasu dla siebie. Pamiętaj, że nie samą nauką żyje człowiek. Aby nie zwariować, należy znaleźć też trochę czasu na swoje pasje i przyjemności. Dzięki temu oderwiemy się na chwilę od stresu związanego z nauką i mimo tak trudnego kierunku studiów będziemy mieć namiastkę normalnego życia. Stomatologia – studia te mimo wielu wyrzeczeń otwierają drogę do życia na bardzo dobrym poziomie. Warto więc poświęcić parę lat na naukę, ponieważ w przyszłości może to przynieść wiele korzyści. Oczywiście droga do zarabiania pieniędzy jest długa i trudna, jednak warta poświęceń i pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here