Studia doktoranckie

Studia w obecnych czasach trwają minimum trzy lata. Są to studia licencjackie, które kończą się napisaniem pracy licencjackiej i jej obroną oraz otrzymaniem dyplomu ukończenia studiów licencjackich. Dalszych studiów nie musimy podejmować. Jeśli jednak chcemy dalej się kształcić, kolejnym krokiem będą studia magisterskie. Trwają one dwa lata i kończą się napisaniem pracy magisterskiej, obroną oraz otrzymaniem dyplomu i uzyskaniem tytułu magistra. Razem mamy już pięć lat wytężonej nauki, wiele sesji egzaminacyjnych za sobą. Teoretycznie po pięciu latach, z tytułem magistra możemy zakończyć naszą edukację, oczywiście rozumianą w sposób instytucjonalny. W zasadzie studia doktoranckie nie są aż tak wymagane na rynku pracy.

Studia doktoranckieCzy zakończenie studiów na tym etapie to mało czy dużo to każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Dla wielu osób będzie to już limit, bo studia są wymagające, potrzebne jest wiele godzin dziennie zajęć i dodatkowo jeszcze nauki i zajęć dodatkowych. Zabierają one dużo czasu i wymagają samoorganizacji i samozaparcia i często też związanego z tym stresu. Wielu jednak będzie twierdziło, że studia magisterskie to za mało i trzeba kształcić się dalej. Jednak trzeba nad tym poważnie się zastanowić, bo studia doktoranckie wymagają jeszcze więcej nauki, dodatkowych projektów i dużo pracy własnej.

Studia doktoranckie

To kolejne lata wytężonej pracy, a w tym czasie można by uczyć się już zbierając doświadczenie zawodowe, które tak naprawdę uczy więcej niż studia. Jednak to zależy, bo jeśli chcemy pracować na uczelni wyższej, mamy pomysły na projekty to studia doktoranckie trzeba zrobić. Jednak w wielu innych wypadkach studia doktoranckie nie gwarantują nam więcej ofert pracy, więcej pieniędzy czy prestiżu. Teraz studentów jest więcej niż kiedyś, dlatego nie warto kierować się chęcią posiadania przedrostka dr przed nazwiskiem, bo myślimy, że da nam to więcej przywilejów. Podstawą teraz nie jest wykształcenie, ale umiejętności, które wiemy jak wykorzystać, aby mieć pracę, która da nam pieniądze, satysfakcję, spełnienie. Dla samego tytułu nie decydujmy się na studia trzeciego stopnia, bo nie dotrwamy do obrony pracy doktoranckiej. A taka praca to już nie trzydzieści stron, ale nawet kilkaset i podparta własnymi badaniami i analizami.

Dla kogo są studia doktoranckie?

Dla kogo są studia doktoranckie?Studia trzeciego stopnia są dobrym pomysłem jeśli zamierzamy zostać badaczami naukowymi, chcemy otrzymać grant na badania naukowe, pracować na uczelni i zostać wykładowcą. Tylko i wyłącznie w tym wypadku należy decydować się na studia doktoranckie. Musimy mieć przede wszystkim dobry powód do rozpoczęcia kolejnego stopnia studiów. Jeśli nie będziemy mieli na nie pomysłu, będziemy chcieli je odbębnić, to nie tędy droga. Lepiej już rozpocząć karierę zawodową niż kolejne studia, które nic nowego do naszego życia nie wniosą, a będą stratą czasu. Oczywiście jeśli będziemy chcieli rozpocząć kolejny stopień, przygotowania powinniśmy rozpocząć już od początku naszych studiów licencjackich. Doktorant powinien już wyróżniać się ciekawymi publikacjami, projektami, badaniami, współpracami naukowymi, może głębszym zainteresowaniem zagadnień konkretniejszych, niszowych i ich rozwinięciem w dalszych etapach nauki. Już na pierwszym i drugim stopniu powinniśmy mieć oczywiście wysoką średnią i już w oczach wykładowców uchodzić za osobę, która wyróżnia się od setki innych studentów większą wiedzą, większym zaangażowaniem, ambicją i pomysłem na siebie na dalsze lata nauki.

Jak dostać się na studia doktoranckie?

Dostanie się na studia doktoranckie nie jest tak łatwe jakby mogło się wydawać. Średnia ocen to tylko jedna kwestia, która może być brana pod uwagę, ale często jest ich więcej. Napisanie rozprawy doktorskiej to nie lada wyczyn. Po kolejnych latach nauki, taka rozprawa to będzie kwintesencja lat nauki. Na obronę pracy doktorskiej trzeba być świetnie przygotowanym, bardzo dobrze znać szczegóły zagadnienia, którym się zajmujemy. Trzeba zrobić wiele badań i analiz, aby nie być niczym zaskoczonym na obronie.

Praca po doktoracie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, studia te mają sens jeśli swoją przyszłość wiążemy z uczelnią. Jednak musimy być przygotowani na to, że nasza uczelnia lub inna nie zagwarantuje nam zatrudnienia, nawet asystenta, a często nawet i takiego nie może nam dać. Rynek rządzi się swoimi prawami i jeśli nie ma miejsca na uczelni, to wykształcenie i właśnie obroniona rozprawa i tytuł doktora nam tego nie zapewni. Miejsca same się nie znajdą. W związku z tym, że studentów jest mniej ze względu na niż demograficzny, tym bardziej tych miejsc może nie być. Dlatego tak bardzo plan na siebie jest ważny, nie tylko w kontekście samych studiów i ich przebiegu, ale też w kwestii przyszłości zawodowej. Na pewno studia doktoranckie mogą dopomóc osobom, które idą na studia techniczne, inżynieryjne, bo wtedy pracodawcy, którzy w danej dziedzinie będą szukać pracownika, mogą zainteresować się badaniami, które jako doktoranci przeprowadziliśmy. Wtedy wykorzystana może być przez nas ta wiedza na rzecz nowego pracodawcy, który być może wykorzysta nasze badania do stworzenia ciekawego projektu, w którym możemy mieć większe szanse niż inni, którzy nie mają tej wiedzy co my.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here