Studia informatyczne

Po zdaniu matury licealiści zastanawiają się jaką dalszą ścieżkę edukacji i kariery wybrać, aby zapewnić sobie dobrze płatną pracę i dostatnie życie. Trendy zmieniają się z roku na rok ale ostatnio przez kilka ładnych lat dominują studia informatyczne. To właśnie te są wybierane przez większość licealistów, ponieważ wedle ich przekonania dają one niezbyt wymagającą i dobrze płatną pracę w przyszłości. Czy tak jest na prawdę?

Informatyk – Zawód przyszłości

Informatyk - Zawód przyszłościRosnąca automatyzacja przemysłu oraz praktycznie każdej dziedziny życia sprawiła, że popyt na informatyków i różnego rodzaju specjalistów znacznie wzrósł. I nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się odwrócić. Jest wręcz odwrotnie. Nasz kraj coraz bardziej się informatyzuje i cały czas będzie brakowało specjalistów zdolnych do wdrażania, obsługi i udoskonalania rozwiązań informatycznych.

Studia informatyczne to nie tylko przysłowiowe „instalowanie Windowsa”. Zakres wiedzy jest znacznie większy. Na studiach projektuje się skomplikowane systemy informatyczne oraz pracuje się na bazach danych. Dzięki studiom informatycznym znacznie poprawia się znajomość języka angielskiego, gdyż jest on niezbędny w tego typu pracy. Szczególnie jeśli chodzi o branżowe określenia.

Jak dostać się na studia informatyczne?

żeby dostać się na studia informatyczne na najbardziej obleganych uczelniach musimy przede wszystkim postarać się o jak najlepsze wyniki na maturze z przedmiotów ścisłych. Rozszerzony poziom z fizyki, informatyki i matematyki jest jak najbardziej wskazany. Konkurencja na kierunkach informatycznych jest na tyle wysoka, że każdy punkt procentowy na maturze może mieć znaczenie w ostatecznym rozrachunku. Z nieco słabszymi wynikami nadal mamy szanse jednak na podjęcie studiów. Wystarczy wybrać mnie oblegane uczelnie w mniejszych miastach. Prestiż dyplomu będziemy oczywiście mniejszy, jednak pracodawcy w obecnych czasach bardziej doceniają doświadczenie i wiedzę niż pieczątkę tej czy innej uczelni.

Co ciekawe niektóre uczelnie będą brały również pod uwagę zdawanie na maturze takich przedmiotów jak chemia czy język angielski. Cała informatyka właściwie opiera się na języku angielskim. Również mnóstwo pracodawców umożliwia podjęcie pracy w systemie zdalnym. Jeśli pracodawca pochodzi z innego kraju to wymagany jest w takim przypadku język angielski. A trzeba przypomnieć, że cały czas zarobki w zachodnich firmach są dużo lepsze niż w polskich.

Jaka praca czeka na nas po studiach informatycznych?

Jaka praca czeka na nas po studiach informatycznych?Po studiach informatycznych możemy podjąć pracę w bardzo wielu ciekawych i dobrze płatnych zawodach. Przede wszystkim możemy szukać zatrudnienia w charakterze informatyka w małych przedsiębiorstwach. Nie jest to może zbyt prestiżowe zajęcie ani zbyt dobrze płatne. Dla studenta po informatyce nie jest też jakoś specjalnie wymagające. Do jego zadań będzie należała opieka nad siecią w takiej firmie, rozwiązywanie codziennych problemów użytkowników oraz serwisowanie komputerów w firmie. W większych firmach do takich zadań przeznaczony jest cały zespół informatyków, z których każdy ma swoje określone zadanie.

Po studiach informatycznych można również pracować jako programista. Jest to dość szerokie zagadnienie. Wszystko zależy od tego jakich języków programowania nauczymy się podczas studiów. Możemy programować gry komputerowe lub te przeznaczone na telefony komórkowe. Również specjalistyczne aplikacje służące do obsługi telewizorów czy nawet inteligentne systemy obsługi domów i mieszkań. Tutaj czekają także na nas większe wyzwania polegające na przykład na projektowaniu zaawansowanych systemów bankowych czy korporacyjnych. Programiści potrafią zarabiać naw prawdę duże pieniądze w porównaniu do innych sektorów gospodarki. Dość powiedzieć, że wiele zagranicznych koncernów przenosi swoje biura właśnie do Polski, gdyż tutaj mogą znaleźć najbardziej wykwalifikowanych pracowników.

Po informatyce możemy także zająć się projektowaniem stron internetowych. Mimo dużego nasycenia w internecie wciąż powstają nowe przedsiębiorstwa i inicjatywy, w których niezbędne jest posiadanie nowoczesnej strony internetowej. A nowoczesna strona zbudowana o aktualne standardy, przyciągająca wzrok i rozbudowana o dodatkowe moduły może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Godzina pracy projektanta stron internetowych może wynieść nawet 100 zł. Przypomnijmy, że aktualnie minimalna pensja w Polsce wynosi ok 10 zł za godzinę pracy. Różnica jest więc spora.

Podsumowanie

Jak więc widać studia na kierunku informatycznym oprócz niesamowitej frajdy i ciekawych zajęć mogą przynieść także wymierne korzyści materialne w postaci dobrze płatnej pracy po ich skończeniu. Informatycy są łakomym kąskiem na rynku pracy i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się w najbliższym czasie odwrócić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here