Studia online

Każdego roku ogłaszane są rankingi światowych uniwersytetów. Uczelnie z całego świata zestawiane są ze sobą i porównywane. Obecnie ranking ten ukazał się po raz dziesiąty. Znany jest powszechnie pod nazwą Listy Szanghajskiej. Lista ta obejmuje pięćset najlepszych uczelni wyższych na całym świecie. Od początku istnienia tego rankingu (również w tym roku), po raz dziesiąty, najlepszą uczelnią okazał się Uniwersytet Harvarda. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwa renomowane uniwersytety ze Stanów Zjednoczonych – Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Najlepsze brytyjskie czyli Cambridge i Oxford zajęły odpowiednio piątą i dziesiątą lokatę. Polskie najlepsze uczelnie, czyli Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński znajdują się w trzeciej setce

W tej, przygotowywanej przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, liście za najważniejsze uważa się naukowe sukcesy międzynarodowe. Niezwykle ważnym kryterium, jest odniesienie do liczby absolwentów, czy tez pracowników naukowych, którzy za swoje osiągnięcia naukowe doczekali się tak prestiżowych nagród jak Medal Fieldsa, czy Nagroda Nobla. Duża ilość noblistów, w szeregach absolwentów, jest gwarancją wysokiego uplasowania się danej uczelni w tym rankingu. Nie bez znaczenia są również publikacje naukowe, opublikowane w uznawanych i prestiżowych periodykach.

Dalekie pozycje polskich uczelni

Dalekie pozycje polskich uczelniZestawienie to, wyraźnie wskazuje, że polskie uczelnie, nawet te o wielowiekowej tradycji, nie wpasowują się w standardy obecnego świata. Jednak jeżeli tak szacowne instytucje jak Jagiellonka, czy Uniwersytet Warszawski, zajmują tak odległe pozycje, jeżeli stanowiący kontynuacje świetnych tradycji kolegium jezuickiego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nie znajduje się nawet na końcowych miejscach, to pomniejsze, licznie utworzone szkoły wyższe różnego rodzaju, nie mają szans. Nawet, jeżeli niektóre z nich, oprócz normalnej oferty, wprowadzają studia online, to nadal są daleko w tyle poza wszelkimi rankingami. Niestety, coraz częściej na rynku pracy ma znaczenie nie tylko sam tytuł, ale również uczelnia, na której został obroniony. Bo dla potencjalnego pracodawcy, ma znaczenie, czy jest to tytuł magistra (nawet w polskich warunkach) zdobyty na Uniwersytecie Jagiellońskim, czy w Wyższej Szkole Kultury Medialnej w Toruniu. Niby tytuł ten sam, ale poziomu i renomy nie da się porównać.

Poziom edukacji w Polsce

Poziom edukacji i ogólnie ujmując, całego szkolnictwa w Polsce, w ostatnich latach, coraz bardziej podupada. Poczynając od nieustannie zmieniających się form nauki wczesnoszkolnej, poprzez rozliczne, uzależnione od rządzącej ekipy reformy, dochodzi do stopniowego niszczenia dorobku wcześniejszych lat. Bo polska nauka jeszcze niedawno cieszyła się dużym uznaniem. Polscy naukowcy sięgali po prestiżowe nagrody, a międzynarodowe koncerny bardzo chętnie poszukiwały polskich absolwentów, oferując im doskonałe warunki do dalszej pracy naukowej i badawczej. Owszem, jeszcze obecnie w dziedzinie astronomii, polscy naukowcy plasują się na wysokich miejscach w branżowych rankingach. Niestety, wszystko wskazuje, że astronomia zostanie decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, usunięta z listy przedmiotów akademickich. Jedna z ostatnich dziedzin, w których mogliśmy się poszczycić odkryciami na skalę światową, właśnie jest spychana do lamusa. Podobnie ma się rzecz, z innymi osiągnięciami ostatnich lat. Wystarczy przywołać sprawę grafenu – wyjątkowego materiału, który odpowiednio wykorzystany i rozpropagowany, mógł być naszym hitem eksportowym. Wszystko wskazuje na to, że przez brak wsparcia naszych naukowców, odkrycie to zostanie wykorzystane przez naukowców z innych krajów.

Polscy naukowcy na zagranicznych uczelniach

Polscy naukowcy na zagranicznych uczelniachOczywiście, sycimy swą próżność, jeżeli przy okazji różnego rodzaju wiadomości ze świata nauki, słyszymy, że przy danym projekcie pracują Polacy. Że w ekipie pracującej przy Wielkim Zderzaczu Hadronów pojawiają się polskie nazwiska. Niestety, nikt już głośno nie mówi, że w dużej mierze nie są to absolwenci naszych uczelni, a raczej ukończyli oni Oxford, Cambridge, czy tez wspomniany już Massachusetts Institute of Technology (MIT). Zdolni studenci w kraju, przy wielkim wysiłku i samozaparciu, często osiągają tez sukcesy, chociaż nie tak spektakularne.

A co pozostaje pozostałym? Owszem, każde ukończenie studiów, niezależnie od uczelni i miasta, w której się ona znajduje, stanowi wielki osiągniecie indywidualne. Bo jeżeli na horyzoncie nie marzy nam się wielka naukowa kariera o światowym zasięgu, to i na polskich uczelniach zdobyć można wiedzę.

Studia online

Ciekawostką, jest powstanie rozmaitych płaszczyzn naukowych, które skierowane są do osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę, podnieść kwalifikacje. Na platformach tych, oferujących studia online, spotykają się uznani profesorowie z uniwersytetów z całego świata. Prowadzą oni wykłady, kursy, warsztaty, oferujące osobom, które nie maja możliwości studiowania na wymarzonych uniwersytetach. Taką platformą jest Coursera – to na niej można uzyskać dostęp do wykładów na temat magii w średniowieczu, organizowanych przez Uniwersytet z Barcelony, lub poznać historię starożytnego Egiptu, na Uniwersytecie z Pensylwanii. Może nie jest to miejsce, gdzie osiągniemy poziom godny Nagrody Nobla, ale na pewno wzbogacimy swą wiedzę, bez wychodzenia z domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here