Studia podyplomowe – Kraków w tym zakresie oferuje szeroki wybór kierunków dla absolwentów studiów magisterskich. W zasadzie każdy znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie. Dla jednych Kraków będzie znanym ośrodkiem akademickim o uznanej renomie, a studiowanie w tym mieście będzie kojarzyło się prestiżem. Inni z kolei zwrócą uwagę na wysokie ceny wynajmu mieszkań i związane z tym problemy logistyczne. Czy Kraków jest odpowiednim miejscem do nauki? Jak wygląda bazie mieszkań na wynajem, z których mogliby skorzystać studenci? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Mamy nadzieję, że jego lektura rozwieje twoje wszelkie wątpliwości związane ze studiowaniem w Krakowie.

Jakie studia wybrać?

studia podyplomowe - krakówKażdego roku tysiące młodych Polaków decydują się na rozpoczęcie nauki na kierunkach oferowanych przez liczne uniwersytety rozlokowane na terenie całego kraju. Od wielu lat da się zaobserwować pewne charakterystyczne tendencje. Niezmiennym zainteresowaniem cieszą się na przykład studia psychologiczne, prawnicze oraz medycyna. Choć nie są to proste kierunki, zaś ukończenie ich wymaga ogromnych nakładów wysiłku, cierpliwości oraz ciężkiej pracy, kandydatów na nie jest zawsze o wiele więcej, niż dostępnych miejsc. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy na jedno miejsce przypada czasem ponad kilkudziesięciu chętnych.

Jak więc widać, dostanie się na takie studia nie należy do łatwych zadań. A jednak mnóstwo młodych ludzi uczących się w liceach decyduje się często nawet na trwające trzy lata korepetycje czy inne dodatkowe zajęcia z przedmiotów, z których wyniki matury będą najwyżej punktowane. Niektórzy licealiści poświęcają długie godziny na zajęcia indywidualne z biologii i chemii, by po powrocie do domu kontynuować naukę. Wymaga to ogromnego samozaparcia i zapału do naprawdę ciężkiej pracy i wielu, wielu godzin nauki, jednak jest osiągalne. Przed podjęciem decyzji należy się jednak dobrze zastanowić, czy jest się gotowym na taki wysiłek i czy ma to właściwie sens – być może bowiem posiadamy predyspozycje do zupełnie innego zawodu, którego nauka będzie nam szła o wiele lepiej, a w dodatku będzie nam przynosić wiele radości?

Studia podyplomowe – Kraków

Niezależnie od tego, jaki kierunek studiów się wybierze i na którą z możliwości koniec końców się zdecydujemy, trzeba stanąć przed jeszcze jednym poważnym wyborem – czy lepiej codziennie dojeżdżać na uczelnię, czy też zamieszkać w pobliżu? A jeśli zamieszkać, to lepiej wynająć mieszkanie, czy pokój w akademiku?

Wielu absolwentów uczelni wyższych uważa, że studia podyplomowe – Kraków to najlepsze rozwiązanie Chodzi im głownie o fakt studiowania w uznanym ośrodku akademickim cieszącym się renomą. Ale czy faktycznie jest to aż tak dobre rozwiązanie. Okazuje się, że są i tacy studenci, którzy tego zdania nie podzielają. Zdania są więc różne w tym temacie. Spróbujmy się temu bliżej przyjrzeć. Zacznijmy jednak od początku. Skąd w ogóle pomysł, że Kraków jest najlepszym miejscem na realizowanie studiów podyplomowych? Po pierwsze, Kraków może się poszczycić tym, że w jego obrębie leży kilka rozsławionych na całą Polskę uniwersytetów. Oferują one naprawdę szeroką gamę kierunków, w dodatku są nastawione na przyjęcie jak największej liczny studentów, dlatego też z tego właśnie powodu warto aplikować na studia w stolicy Małopolski.

Mieszkania dla studentów w Krakowie

studia podyplomowe - krakówOprócz tego, Kraków oferuje szerokie spektrum obiektów mieszkalnych – od niewielkich kawalerek dla jednej osoby, przez nieco większe mieszkania, aż po miejsca w licznych akademikach rozmieszczonych na terenie całego miasta. Tu jednak zaczynają się schody. Jeśli bowiem zapytać o tę kwestię studentów, sprawy wcale nie przedstawiają się już tak kolorowo. Młodzi ludzie niemal jednogłośnie twierdzą bowiem, iż znalezienie w Krakowie godnego uwagi mieszkania niemal graniczy z cudem. Lokum znaleźć trudno, zwłaszcza jeśli szuka się czegoś w rozsądnej cenie. Droższe mieszkania – owszem, w tej kategorii znajdziemy już nieco więcej ofert, jednakże cena wcale nie idzie w parze z jakością. Właścicielom się wydaje, że sam fakt, że ich mieszkanie leży w Krakowie, pozwala im windować ceny jak im się żywnie podoba. No i najczęściej jest tak, że wynajmują jakieś… Totalne gnioty, za pieniądze, za które w innym mieście znajdziesz coś naprawdę fajnego. Ceny są totalnie nieadekwatne do tego, co te mieszkania sobą reprezentują.

Eksperci uważają, iż krakowski rynek pracy jest jednym z najbardziej sprzyjających studentom – oferuje bowiem dużo miejsc pracy młodym ludziom, którzy chcą studiować, a jednocześnie zarabiać. Z jednej strony jest to obiecujące, jednak… Co studentowi z zarobionych pieniędzy, skoro praktycznie wszystkie będzie musiał wydać na wynajem mieszkania?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here