Studia za granicą

Lata, które poświęcamy na naukę to nie tylko czas na wkuwanie regułek ze szkolnych podręczników, czy podręczników akademickich. To również niepowtarzalna okazja do zawarcia nowych, inspirujących znajomości. To właśnie w szkolnych i uczelnianych murach najczęściej poznaje się osoby, które stają się naszymi przyjaciółmi na długie lata. Znajomości zawarte na wyższych uczelniach mają tę przewagę, że spotykają się tam ludzie dzielący ze sobą zainteresowania. Na studia, czy to krajowe czy też studia za granicą, idzie się przecież z chęci dokładnego odkrycia wybranego obszaru wiedzy, który szczególnie nas interesuje (a nie poszerzenia wiedzy ogólnej jak to jest w przypadku szkoły). Przyjaźnie osób, które mają podobne doświadczenia i dzielą wspólne zainteresowania, są często trwalsze i bardziej satysfakcjonujące dla każdej ze stron.

Młodzieńczy czas to także świetna okazja na poznanie samego siebie

Młodzieńczy czas to także świetna okazja na poznanie samego siebiePoznajemy wtedy swoje potrzeby i upodobania. Wszakże nikt nie rodzi się z tajemną wiedzą na temat tego, co chciałby robić w przyszłości i jaką dziedziną się zająć. Odkrywamy to wszystko metodą prób i błędów. Studia są do tego doskonałym miejscem. Możemy sprawdzić na wykładach, ćwiczeniach i zajęciach laboratoryjnych, czy zagadnienia z obszaru, który postanowiliśmy zgłębiać na studiach, są dla nas naprawdę interesujące i czy naprawdę chcemy mieć z nimi do czynienia w pracy zawodowej. Jeśli uświadomimy sobie, że jednak wybraliśmy źle – nic straconego.

Zmiana kierunku studiów jest możliwa i nawet jeśli nie uda nam się przenieść na inny kierunek, zawsze możemy rzucić obecny i przejść rekrutację ponownie. Pamiętajmy, że nie należy postrzegać przerwanego studiowania jako czas stracony. Każde doświadczenie w życiu nas czegoś uczy i poszerza nasze horyzonty. Nawet jeśli wydaje nam się, że nauka na danej uczelni była zwykłą stratą czasu i nic nie wniosła do naszego życia, to przynajmniej wiemy już czym nie chcemy się w życiu zajmować. Zdobyliśmy też doświadczenie jakim jest studiowanie danego kierunku. W końcu żadne opowiadania znajomych nie zastąpią realnego udziału w zajęciach. Co najważniejsze, nie powinniśmy żałować swojej decyzji o podjęciu studiów, które ostatecznie okazały się dla nas nietrafione. Co prawda straciliśmy czas, który moglibyśmy poświęcić na inne studia, jednak dzięki temu nie będziemy żałować w przyszłości, że czegoś nie spróbowaliśmy.

Studiowanie jest także czasem, w którym lepiej poznajemy otaczający nas świat. W dużej mierze dzieje się tak poprzez podróżowanie. Będąc w wieku studenckim, jesteśmy już dorosłymi ludźmi i sami na własną rękę możemy eksplorować świat. Wycieczki to nie tylko sposób na rozrywkę i wypoczynek, ale także na naukę. Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Szczególnie te zagraniczne, gdyż podczas nich mamy okazję poznawać inne kultury, inne spojrzenia na świat. Podczas zwiedzania świata mamy także możliwość sprawdzenia się w sytuacjach stresowych, usamodzielnienia się, szlifowania języków obcych. Świetnym sposobem na wykorzystanie czasów studenckich jest połączenie studiowania z podróżowaniem.

Taką niepowtarzalną okazję dają nam studia za granicą

Taką niepowtarzalną okazję dają nam studia za granicąSą to studia, często prowadzone przez najwyższej klasy specjalistów w danej dziedzinie, o programach dopasowanych do szybko zmieniającego się rynku pracy. Ponadto podczas nauki zagranicą jesteśmy zmuszeni do komunikowania się w języku obcym, a co za tym idzie, nabieramy biegłości w posługiwaniu się nim. A to właśnie języki obce są jedną z kluczowych kompetencji, niezwykle poszukiwanych na polskim rynku pracy. I mowa tu nie tylko o wszechobecnym angielskim, ale też o takich językach jak niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, czy szwedzki.

Jednak najważniejsze jest zakosztowanie niezależności na obcym lądzie. Podczas studiów daleko poza domem rodzinnym, w dodatku poza krajem ojczystym, szybko uczymy radzić sobie w problemowych sytuacjach, stajemy się coraz pewniejsi siebie – zyskuje na tym nasza samoocena.

Dobrym pomysłem może okazać się połączenie nauki zagranicą z pracą. W dużych zagranicznych miastach o pracę dorywczą dla studenta jest naprawdę łatwo. Oprócz dodatkowych pieniędzy, praca taka będzie świetnym źródłem doświadczenia, nowych kontaktów, a także sposobem na fajne spędzenie wolnego czasu. Wiele sieciówek oferuje korzystne warunki zatrudnienia dla studentów, w tym możliwość samodzielnego wybrania dni i godzin, w jakich chcemy pracować. Wystarczy tylko odważyć się i skorzystać z dostępnych szans na rozwój.

Jeśli kochamy podróżować, to studia za granicą będą dla nas idealne

Dzięki nim będziemy w stanie zwiedzić od podszewki kraj, w którym będziemy pobierać nauki. I mówię tu nie tylko o miejscowości, w której będziemy, na czas nauki, pomieszkiwać, ale o całym państwie. Poruszanie się pociągami, czy busami na terenie jednego państwa zazwyczaj nie jest nadmiernie drogie, a znajomi ze studiów z pewnością ochoczo polecą nam miejsca warte zobaczenia. Kto wie, być może będziemy mogli się u niektórych znajomych zatrzymać na noc, a w dzień staną się oni dla nas przewodnikami po zwiedzanych przez nas miejscach?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here