Weterynaria – studia na tym kierunku są bardzo wymagające. Studenci musza zapoznać się z szerokim zakresem wiedzy z bardzo ścisłych dyscyplin, a także odbywać praktyki w lecznicach dla zwierząt lub też w laboratoriach. Jednak wydaje się, że zawód weterynarza daje wiele satysfakcji i pozwala na odpowiednie zarobki.

Weterynaria – studia

weterynaria - studiaWeterynaria daje ciekawe perspektywy dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają swoją przygodę na wyższych uczelniach. Zwykle można ją studiować na uczelniach o profilu przyrodniczym. Dostanie się na ten rodzaj studiów nie jest wcale proste, ale wydaje się, że warto próbować. Co będzie brane pod uwagę podczas procesu rekrutacji? Absolwenci szkół średnich muszą przede wszystkim wykazać się bardzo dobrymi ocenami z takich przedmiotów jak biologia, fizyka, matematyka, czy też chemia. Po uwagę brane są również wyniki uzyskane na maturze z języka obcego. Poza tym warto pamiętać, że zawód weterynarza wymaga również odpowiednich cech osobowych od kandydata. Przede wszystkim należy być osobą wrażliwą, szanująca zwierzęta i wykazują się poczuciem empatii. Wskazany jest również wysoki poziom odporności psychicznej.

Przebieg studiów weterynaryjnych

Jak wygląda przebieg studiów na weterynarii? Jakie umiejętności zdobywają studenci? Od razu musimy zaznaczyć, ze studia na tym kierunki są bardzo trudne, wymagają poświęcenie sporej ilości czasu na opanowanie materiału, a przecież do tego dochodzą jeszcze zajęcia praktyczne. Przede wszystkim jednak musisz zaliczyć mnóstwo bardzo wymagających przedmiotów takich jak mikrobiologia, toksykologia, biostatystyka, epidemiologia weterynaryjna, diagnostyka, patomorfologia, czy też chirurgia ogólna i anestezjologia. To już pokaźna grupa skomplikowanych sfer nauki, a przecież to jeszcze nie wszystko. Dlatego jak widać, studiowanie weterynarii to nie jest sprawa prosta i przyjemna.

Weterynaria – studia trwają 5,5 roku, a dokładnie 11 semestrów. Po ich ukończeniu uzyskujemy tytuł zawodowy lekarza weterynarii. Oprócz przedmiotów ogólnych, które wszyscy studenci muszą zaliczyć, każdy ze studentów musi również wybrać sobie specjalizację. Również w oparciu o wybraną specjalizację student musi odbyć odpowiednie praktyki, czy też staże kliniczne, gdzie poznaje tajniki zawodu weterynarza od strony praktycznej. Często właśnie praktyki są prawdziwym testem predyspozycji studenta do zawodu weterynarza. To również na tym etapie duża liczba studentów podejmuje decyzję co do rezygnacji lub dalszego kształcenia się w tym kierunku. Praktyki można odbywać w lecznicach dla zwierząt, ale również w gospodarstwach hodowlanych.

Własna praktyka lekarska

To w zasadzie najlepsza praca jaką można wykonywać po studiach weterynaryjnych. Założenie własnej lecznicy dla zwierząt nie jest takie proste. Należy bowiem ponieść określone koszty. Trzeba zarejestrować działalność gospodarcza, wynająć odpowiedni lokal oraz wyposażyć go w sprzęt diagnostyczny wysokiej jakości. To wszystko kosztuje i tylko niewielu studentów stać na taki wydatek. Jeśli jednak jesteś w stanie zainwestować we własną lecznicę, to wiedz, że jest warto. Nie ma bowiem nic lepszego niż praca w wyuczonym zawodzie i na własną rękę. W tym wypadku większość weterynarzy łączy swoje zamiłowanie do zwierząt z zarabianiem pieniędzy. Warto spróbować więc w ten sposób spożytkować wiedzę i umiejętności zdobyte na studiach weterynaryjnych.

Praca po studiach na weterynarii

weterynaria - studiaAle oczywiście to nie wyczerpuje możliwości jakie stoją przed absolwentem kierunki weterynaria. Mogą oni bowiem z powodzeniem podjąć pracę w różnego rodzaju laboratoriach diagnostycznych, przy produkcji i dystrybucji produktów leczniczych dla zwierząt, w różnego rodzaju instytutach badawczych, a po ukończeniu specjalizacji nauczycielskiej również szkolnictwie. Weterynarze są również niezbędni w różnego rodzaju hodowlach zwierząt gospodarskich. W związku z powyższym widać, że możliwości rozwoju zawodowego po studiach weterynaryjnych są naprawdę rozlegle. Absolwenci tego kierunku, mogą pracować w różnym charakterze, niekoniecznie przy bezpośrednim leczeniu zwierząt.

Gdzie można studiować weterynarię?

Weterynarię jako kierunek studiów oferują najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce. Na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie weterynarię możemy studiować w ramach Centrum Medyny Weterynaryjnej. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu utworzono Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Kierunek też można również studiować w Poznaniu na Uniwersytecie Przyrodniczym na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, a także w Lublinie, Krakowie, czy też Olsztynie. Warto zauważyć, że kierunek ten oferują uczelnie o profilu przyrodniczym i rolniczym. Wybór odpowiedniego miejsca do studiów jest więc spory. W zasadzie każda z tych uczelni oferuje wysoki poziom nauczania. Warto zapoznać się z ofertą edukacyjną tych uczelni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here