W Polsce uczelnie wyższe przeżywają prawdziwe oblężenie, młodzi ludzie chętnie decydują się na podjęcie studiów. Podczas gdy w innych krajach modny jest tak zwany gap year czyli rok przerwy na zastanowienie się nad swoim życiem, w naszym kraju osoby po maturze od razu decydują się na podjęcie studiów.

Motywy działania

Młody człowiek zazwyczaj boi się, że bez studiów jest nikim. Oczywiście taka opinia, niezależnie od tego, kto ją wygłasza, jest błędna. Studia czy też ich brak nie świadczy o wartości człowieka. Kiedy jednak trzeba samodzielnie się utrzymać i podjąć pracę, łatwiej jest o to fachowcom – czyli doskonałym rzemieślnikom albo też osobom z wyższym wykształceniem. Temu nie da się zaprzeczyć. Każdy, kto szukał pracy, wie, jak potencjalny pracodawca wnikliwie analizuje cv. Brak studiów nie musi przekreślać naszych szans, ale bywa przeszkodą.

Uczelnie marzeń

Wiele nastolatków ogląda seriale ze Stanów Zjednoczonych i z zazdrością spogląda na swoich zagranicznych kolegów i koleżanki. Zawsze to co jest za granicą wydaje nam się atrakcyjniejsze niż to co oferuje nasz kraj. Bogata oferta zajęć dodatkowych, swobodny wybór przedmiotów – to z pewnością kusi i składania do zadania sobie pytania o jakość edukacji w naszym kraju. Czy są tu godne uwagi uczelnie? Z pewnością tak! Trzeba tylko dobrze poszukać! Nie warto też zniechęcać się, jeżeli za pierwszym razem dobrze nie trafimy. Oczywiście strata roku jest bolesna, ale to nie koniec świata.

Wymarzony kierunek

Podjęcie wymarzonego kierunku studiów to dopiero początek drogi do wykonywania wymarzonego zawodu. Jeżeli zupełnie nie wiemy co studiować i w którą iść stronę, poszukajmy pomocy. Z pewnością pomoże nam doradca zawodowy – być może nasi starsi koledzy korzystali z pomocy takiej osoby i są w stanie kogoś konkretnego wskazać? Warto dać sobie pomóc, a nie samemu błądzić po omacku.

Każdy z nas chciałby przejść przez życie bez popełniania błędów. Niestety, jest to niemożliwe. Każdy z nas popełnia błędy, świadomie lub nieświadomie. Pewnie u wielu z nas takim błędem było, jest lub będzie podjęcie kierunku studiów, który potem okaże się nietrafiony. To jednak nie jest koniec marzeń. Zawsze można się przekwalifikować – ludzie za granicą robią to bardzo często.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione w serwisie www.uczelnie.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here