zarobki spedytora

Globalna gospodarka i klimat geopolityczny sprawiają, że spedycja towarów staje się coraz bardziej cenioną i fachową profesją. W niektórych obszarach – jak Unia Europejska – praca spedytora będzie ułatwiona. Wspólny rynek i swobodny przepływ towarów i usług stwarzają idealne warunki dla spedycji. W innych rejonach świata może być więcej barier – granice, taryfy celne, różne przepisy sprawiają, że profesja wymaga znacznie większego wyspecjalizowania. W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak kształtują się zarobki spedytora i czym tak właściwie się zajmuje.

Zawód spedytor

Spedycja to w ogólnym ujęciu organizowanie przewozu ładunków. Zleceniodawcą może być osoba prawna lub fizyczna. Spedytor w swojej pracy korzysta z usług przewoźników i infrastruktury przewozowej. Jego głównym zajęciem jest wysyłanie i odbiór ładunków, przy czym musi zadbać o wszelkie formalności z tym związane. Słowem – spedytor jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy zleceniodawcą przewozu ładunków a przewoźnikiem. Trzeba zauważyć, że spedytor jest niezbędny zarówno dla zleceniodawcy jak i przewoźnika. Dzięki temu ten pierwszy może zająć się produkcją swoich towarów i szukaniu klientów a drugi przewozem.

Całą resztę wykonuje spedytor. Praca ta często wiążę się z dużym poświęceniem. Powszechne jest tzw. zabieranie pracy do domu. Spedytor musi być cały czas pod telefonem. Kiedy jest w domu, jego ładunki krążą po kraju a nawet Europie i musi być dostępny w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Jeśli chodzi o wykształcenie to nie zawsze jest ono stawiane na pierwszym miejscu podczas rekrutacji. Czasami ważniejsza jest znajomość języków obcych.

Jak kształtują się zarobki spedytora?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Na zarobki spedytora ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim ważne jest wykształcenie (najlepiej jeśli jest kierunkowe), staż pracy, region zatrudnienia a także wielkość i kapitał firmy. Według jednych z badań określających zarobki w tej profesji, mediana wynagrodzeń spedytorów wynosiła w 2017 roku około 3800 zł brutto.

Istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia ma również to czy spedytor działa na rynku krajowym czy też międzynarodowym. W tym drugim przypadku, z racji skali trudności, spedycja wymaga większej fachowości i doświadczenie, stąd też można liczyć na większe zarobki. Warto zwrócić na często występujące w tym fachu prowizje od zleceń oraz motywacyjne premie, które też mogą znacznie podnieść zarobki.

A może własny biznes?

Powyżej mówiliśmy o zarobkach spedytorów zatrudnionych w firmach. Ale w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie abyś sam założył firmę zajmująca się spedycją. Może to być również jednoosobowa działalność gospodarcza. We wniosku CEIDG wybieramy PKD o numerze 52.29C czyli działalność pozostałych agencji spedycyjnych. Jest to najpowszechniejszy wybór wśród spedytorów. Dla spedycji morskich i śródlądowych wybieramy już inny numer PKD. Następnie należy wyrobić odpowiednią licencję dla spedytora i można działać na rynku.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

5 KOMENTARZE

  1. Ja, świeżo po studiach na okres próbny dostałem podstawy niecałe 2300 zł netto (na okresie próbnym mam samą podstawę, nie mam żadnych prowizji).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here