Dotacja na rozwój firmy

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że rozpoczęcie biznesu, a następnie rozwijanie i utrzymanie go na odpowiednim poziomie finansowym to nie lada wyzwanie. Firmy, zarówno te duże, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze, to nieustanne koszty i inwestycje, związane z zakupem wyposażenia, opłacaniem niezbędnych rachunków (czynsz, prąd itp.) czy pensji pracowników. Na szczęście właściciele przedsiębiorstw mogą liczyć w tej kwestii na dofinansowanie swojego biznesu z Unii Europejskiej. Zakłada się, że łączna suma przeznaczona na ten cel wynosi około 20 miliardów euro. Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, by taką pomoc otrzymać? Dotacja na rozwój firmy dotyczy osób, zamieszkujących Polskę, posiadające na jej terenie zarejestrowaną działalność lub spółkę. Mogą one otrzymać wsparcie w ramach kilku programów. Między innymi z RPO (Regionalne Programy Operacyjne) i PO IG (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka). Ten pierwszy skierowany jest raczej do dużych projektów, zaś drugi dotyczy mniejszych przedsięwzięć. Firmy, prowadzone na wsi, mogą zwrócić się o wsparcie do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z kolei Fundusz Europejski pomaga otrzymać kredyt w banku, pełniąc rolę poręczyciela.

Dotacja na rozwój firmy – jak ją otrzymać?

Jakie kroki należy wykonać, by dotacja na rozwój firmy trafiła właśnie do nas? Zacząć trzeba, co oczywiste w takich sytuacjach, od złożenia wniosku. Musi on zawierać dokumenty, potwierdzające dane firmy lub spółki – jest to m.in. wpis do CEIDG, KRS. Potrzebne będą także ewentualnie wszelkie zaświadczenia o otrzymywanych już wcześniej dotacjach. Ponadto we wniosku należy umieścić charakterystykę dotychczasowych działań firmy oraz biznesplan z kosztorysem i szczegółowym opisem projektu. Trzeba tu dołączyć także wszelką dokumentację techniczną. Warto też zawrzeć uzasadnienia, dlaczego to właśnie nasz projekt powinien otrzymać wsparcie finansowe (np. jest odkrywczy, pionierski, niekonwencjonalny, dając przy tym duże prawdopodobieństwo sukcesu finansowego, a także generując miejsca do pracy dla innych ludzi).

Po złożeniu w odpowiednim terminie wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, następuje jego formalna weryfikacja i ocena pod kątem pomysłowości i opłacalności, a także tego, czy rzeczywiście w danym przypadku istnieje konieczność udzielenia dotacji. Proces trwa zwykle około 12 tygodni, po czym następuje werdykt, czyli ogłoszenie wyników w postaci listy przedsiębiorców, którzy otrzymają dofinansowanie na rozwój firmy, a dalej – podpisanie stosownych umów. Warto podkreślić, że osoby otrzymujące wsparcie są ściśle kontrolowane w kwestii wydatków – zobowiązane są więc wykazać za pomocą odpowiednich dokumentów, na co przeznaczone są otrzymane środki finansowe i jak przebiega realizacja projektu. Co istotne, tego typu dofinansowanie można otrzymać także na wydatki, które już zostały wcześniej zrealizowane. Na koniec dodajmy, że dotacja na rozwój firmy to pomoc w wysokości od kilkunastu tysięcy złotych do nawet kilku milionów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here