Najważniejsze lektury na egzamin gimnazjalny 2019

Czasami ciężko zachęcić młodzież do czytania książek. Nawał materiału do opanowania ze wszystkich przedmiotów powoduje, że nierzadką sytuacją jest, kiedy uczniom brakuje czasu na czytania zwykle obszernych lektur. Niektóre z nich jednak nie tylko są obowiązkowe, ale często ich znajomość okazuje się niezbędna na egzaminie gimnazjalnym. Są utwory, których treść musi być gimnazjaliście koniecznie znana.

 Jakie lektur trzeba przeczytać przed egzaminem gimnazjalnym?

Oczywiście najlepiej opanowaną trzeba mieć rodzimą literaturę. Na pierwszy plan wysuwają się wieszcze narodowi. Jan Kochanowski, Adama Mickiewicz i Ignacy Krasicki to poeci, których twórczość często zajmuje sporą część arkuszy egzaminacyjnych. Gimnazjalista powinien zapoznać się koniecznie z Fraszkami Jana Kochanowskiego oraz dowiedzieć się co nieco o tym, czym jest gatunek fraszki. Dziady cz. II oraz Pan Tadeusz to utwory Adama Mickiewicza, które szczególnie upodobali sobie egzaminatorzy. Na egzaminie może pojawić się także Ignacy Krasicki ze swoimi Bajkami. Współczesna literatura jest zwykle reprezentowana przez Sławomira Mrożka, poezję księdza Jana Twardowskiego czy wiersze Tadeusza Różewicza. Pojawią się też zadania dotyczące popularnej wśród uczniów prozy wojennej, którą reprezentują Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego.

Co do literatury powszechnej absolutnie podstawowym wymogiem jest poznanie treści mitów greckich oraz zagadnień związanych z Biblią. Nie można pominąć podczas przygotowań powtórki z Antygony Sofoklesa oraz dramatu Romeo i Julia Williama Szekspira.

Ponad to przyszły absolwent gimnazjum powinien orientować się w znajomość epok literackich, środków stylistycznych oraz znać podstawowe formy wypowiedzi – tymi umiejętnościami zapewne również będzie musiał pochwalić się na egzaminie.

Co zrobić, żeby opanować znajomość tak dużej liczby lektur?

Idealnym rozwiązaniem byłoby czytać je wszystkie. Niestety czasami brakuje do tego nie tylko zapału, ale głównie godzin w dobie. Rzetelnie czytane podręczniki przed egzaminem gimnazjalnym mogą w tym oczywiście pomóc. Najlepiej będzie jednak sięgnąć po fachowe repetytorium dla gimnazjalisty. Wszystkie informacje zebrane w jednym miejscu oraz właściwie uporządkowany w nim materiał na pewno będą sprzyjać efektywnej nauce i sprawią, że egzamin gimnazjalny nie sprawi trudności.

[Głosów:24    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here