Problem nietrzymania moczu to częsta dolegliwość osób w podeszłym wieku. Dyskomfort powodowany przez tę przypadłość sprawia, że seniorzy wycofują się z codziennych aktywności i interakcji społecznych, wstydząc się przykrego zapachu i innych nieprzyjemnych objawów. Problem nietrzymania moczu można leczyć specjalnymi ćwiczeniami i środkami farmakologicznymi, jednak nie zawsze i nie od razu daje to efekty.
Na szczęście są sposoby, by pomóc starszym osobom i przywrócić im komfort funkcjonowania. Jednym z takich rozwiązań jest noszenie majtek chłonnych lub pampersów dla dorosłych. Chronią one przed przeciekaniem i zapobiegają podrażnieniom skóry. Niwelują też zapach moczu.
Pampersy dla dorosłych a pieluchomajtki – czym się różnią?
Pampersy dla dorosłych i pieluchomajtki dla dorosłych przeznaczone są dla osób mających problem ze średnim lub ciężkim nietrzymaniem moczu. Pampersy dla dorosłych są nieco mniej chłonne od pieluchomajtek, więc w przypadku ciężkiego nietrzymania moczu (gdy chory mimowolnie opróżnia całą zawartość pęcherza) lepiej jest zastosować pieluchomajtki, które optymalnie chronią przed przeciekaniem.
Zarówno w przypadku pampersów jak i pieluchomajtek, są one wyposażone w warstwy chłonne i system absorbowania zapachu moczu. Można je zakładać na noc lub nosić w ciągu dnia, także załatwiając codzienne sprawy, na przykład drobne sprawunki. Prawidłowo założone pampersy dla dorosłych są właściwie niewidoczne pod warstwą ubrania, a skutecznie chronią bieliznę przed przemoczeniem i przeciekaniem, a skórę przed podrażnieniami, wychłodzeniem i rozwojem infekcji. System kontroli przykrego zapachu przywraca seniorom pewność siebie i zapobiega krępującym sytuacjom w miejscach publicznych.
Pampersy dla dorosłych zakładane na noc zapewniają z kolei komfort snu, zapobiegając przemoczeniu pościeli i materaca.
Oprócz pampersów dla dorosłych dostępne w sprzedaży są też majtki chłonne. Są one nieco cieńsze niż pampersy dla dorosłych i pieluchomajtki – zakłada się je i nosi tak jak zwykłą bieliznę. Można nosić je także pod cienkim ubraniem; są w zasadzie niewidoczne i nie różnią się znacznie od zwykłych majtek. Taki rodzaj zabezpieczenia przeznaczony jest jednak dla seniorów z mniej nasilonym problemem nietrzymania moczu.
Jakie rozmiary mają majtki chłonne, pieluchomajtki i pampersy dla dorosłych?
Majtki chłonne, pieluchomajtki i pampersy dla dorosłych mają różne rozmiary – od XS do XL. Należy wybrać odpowiedni rozmiar (mierząc obwód bioder), ponieważ powinny one przylegać do ciała, tak by nie przemieszczać się podczas chodzenia i zmiany pozycji. Zbyt małe nie dają zaś odpowiedniej ochrony, a w przypadku majtek chłonnych mogą nawet upijać czy uwierać ich użytkownika, powodując dyskomfort podczas ich noszenia.
Czy pampersy dla dorosłych są refundowane przez NFZ?
Jeśli zachodzi konieczność regularnego stosowania majtek chłonnych lub pampersów dla dorosłych, można postarać się o ich refundację z NFZ. W tym celu należy poprosić lekarza o wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w środki pomocnicze. Takie zlecenie realizowane jest co miesiąc i jest refundowane z NFZ. Taką refundację można otrzymać także na wysokiej jakości pampersy dla dorosłych, na przykład firmy TENA. Rozwiązanie to pomoże wielu seniorom i ich opiekunom, ponieważ comiesięczne wydatki na środki chłonne stosowane przy nietrzymaniu moczu mogą stanowić spory problem dla domowego budżetu.
Bibliografia
Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 24.05.2019.