Zastanawiasz się na jakie studia pójść po ukończeniu szkoły średniej? Spośród wszystkich kierunków oferowanych przez uczelnie wyższe, jedne wydaje się najbardziej uniwersalny. Studia – administracja pozwalają na zdobycie szerokich kompetencji związanych z administrowaniem, zarządzaniem i planowaniem. To kwalifikacje, które można wykorzystać nie tylko w instytucjach publicznych, ale również w firmach prywatnych. Studia na administracji pozwalają również na zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu prawa, ekonomii, funkcjonowania instytucji, zarządzania ludźmi, podatków i wielu innych sfer życia publicznego. To bardzo wymagające, a jednocześnie dające szerokie perspektywy studia.

Jak dostać się na administrację?

studia - administracjaJakie warunki należy spełnić, aby móc rozpocząć studia na wymarzonym kierunku, jakim jest administracja? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że każda uczelnie opracowuje własne kryteria rekrutacyjne. Aby wiec dowiedzieć się o szczegółach rekrutacji, powinieneś jest sprawdzić na stronie internetowej danej uczelnie. Jeśli chodzi o kryteria ogólne, to kandydat na studia administracyjne powinien mieć bardzo dobre oceny z takich choćby przedmiotów jak historia, wiedza o społeczeństwie, czy też matematyka. Oprócz tych przedmiotów, często podczas rekrutacji brane są pod uwagę również oceny z geografii, języka polskiego , a także z języka obcego. Dodatkowo, aby sprawdzić się na stanowiskach administracyjnych, powinniśmy wykazać się również odpowiednimi cechami charakteru. Do najbardziej pożądanych w tym zawodzie z pewnością będą: skrupulatność, rzetelność, czy też umiejętność trzymania porządku.

Studia – administracja

Studia – administracja trwają 5 lat. Jest to więc model klasyczny – po 3 latach nauki otrzymujemy tytuł licencjata, po kolejnych 2 – tytuł magistra. Oczywiście nie są to studia łatwe, lekkie i przyjemne. Do zaliczenia jest mnóstwo trudnych przedmiotów. Przede wszystkim na tego rodzaju studiach spotkasz się z takimi przedmiotami jak organizacja i kierownictwo, zamówienia publiczne, czy też podatki i prawo podatkowe. Ale oczywiście to nie wszystko – w toku studiów zgłębisz również etykę, prawo pracy, statystykę, demografię, logikę i doktryny polityczno-prawne. Dodatkowo będziesz musiał zgłębić również takie przedmioty jak prawoznawstwo, mikro i makroekonomię, prawo cywilne, prawo gospodarcze, zasady ustroju politycznego państwa, zarządzanie zasobami ludzkimi, czy też przygotowywanie projektów do Unii Europejskiej. Już po samym spisie przedmiotów – i tak nie wszystkich – widać, że studentów na administracji czeka ciężka i wytężona praca.

Jakie kompetencje można uzyskać na studiach administracyjnych?

Jakie kompetencja można uzyskać na tego rodzaju studiach? Przede wszystkim po 5 latach rzetelnych studiów zostaniemy specjalistami od prawa administracyjnego. Znane będzie nam również budżetowanie, oraz zarządzanie. Poznamy również od podszewki zasady funkcjonowania różnego rodzaju instytucji zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Studia – administracja pozwolą ci również na opanowanie wybranego języka na naprawdę wysokim poziomie. Będzie potrafił sprawnie posługiwać się językiem specjalistycznym z obszaru nie tylko administracji, ale również prawa, czy też ekonomii.

Gdzie można znaleźć pracę po administracji

studia - administracjaZastanawiasz się gdzie można znaleźć pracę po ukończeniu administracji? Przede wszystkim naturalnym miejscem gdzie mógłbyś się realizować zawodowo będą różnego rodzaju urzędy. Oczywiście zdajemy sobie doskonale sprawę, że znalezienie wolnego etatu w urzędzie graniczy niemalże z cudem, jednak warto pamiętać, że również tutaj jakaś rotacja pracowników jednak zachodzi. Choćby wówczas, gdy część z nich przechodzi na emeryturę. Dlatego warto śledzić na bieżąco ogłoszenia o nowych wolnych stanowiskach w urzędach. Jednak jeśli nie uda ci się znaleźć pracy w urzędzie, to nie jest to jeszcze koniec świata. Z wykształceniem administracyjnym możesz z powodzeniem szukać pracy w różnych firmach, większych przedsiębiorstwach, czy też korporacjach. Twoje kompetencje przydadzą się na różnego rodzaju stanowiskach biurowych.

Gdzie jeszcze można szukać pracy po administracji? Warto przyjrzeć się naborom do instytucji i agend Unii Europejskiej, czy też do służb dyplomatycznych. Swoich sił możesz próbować nawet w policji, czy też Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Oczywiście przychylnie na twoje CV powinni patrzeć również w bankach, firmach ubezpieczeniowych, czy też w biurach nieruchomości. Wszędzie gdzie należy zarządzać, planować, trzymać w ryzach biuro i sprawy administracyjne, zajmować się obiegiem dokumentów, doskonale odnajdą się absolwenci studiów administracyjnych. Dzięki idealnej znajomości języka obcego, również specjalistycznego – mogą również z powodzeniem szukać pracy za granicą. W tym wypadku mogą liczyć na naprawdę duże zarobki. Pracę mogą podjąć zarówno w instytucjach unijnych, jak i również w firmach prywatnych..

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here