studia inżynierskie

Studia inżynierskie to idealne miejsce dla młodych ludzi, którzy chcieliby mieć konkretny fach w ręku po uzyskaniu dyplomu wyższej uczelnie. Kierunków technicznych jest mnóstwo, studenci mają więc duże możliwości wyboru. Warto pamiętać, że wykształcenie techniczne wiąże się zwykle z dużymi zarobkami i brakiem problemu ze znalezieniem odpowiedniej pracy.

Jak się dostać na studia inżynierskie

studia inżynierskieStudia inżynierskie to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych kierunków na uczelniach technicznych. Zostanie inżynierem bowiem wiąże się z prestiżem i całkiem niezłymi zarobkami. Warto również wspomnieć, że studia inżynierskie obejmują swym zasięgiem wiele dyscyplin, masz wiec do wyboru wiele możliwości. Jak dostać się na tego rodzaju studia? Przede wszystkim będzie musiał wykazać się wysokim ocenami z odpowiednich przedmiotów. W procesie rekrutacyjnym brane są pod uwagę szczególnie oceny maturalne z przedmiotów ścisłych. Musisz więc uzyskać wysokie stopnie z matematyki, fizyki, chemii, biologii, czy też informatyki. Ważna jest również znajomość języków obcych.

Przebieg studiów inżynierskich

Przebieg studiów inżynierskich będzie zależał głownie od tego jaką konkretną specjalizację sobie wybierzemy. Ogólnie rzec biorąc dzięki tym studiom uzyskamy bogatą wiedzę techniczną, oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce. Studenci mogą kształcić się w takich specjalizacjach jak automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, inżynieria systemów, bioinformatyka, elektronika, energetyka, czy też mechanika i budowa maszyn. To tylko niektóre z możliwych specjalizacji. Wybór jest znacznie szerszy. Można powiedzieć, że z pewnością na studiach inżynierskich czeka studentów nauka przedmiotów ścisłych na bardzo zaawansowanym poziomie. Na studiach poznasz również bardzo trudne w obsłudze programy do projektowania. Oczywiście sa to studia bardzo wymagające, lecz chyba warte jednak tego wysiłku.

Praca w zawodzie inżyniera

Gdzie mogą znaleźć pracę absolwenci kierunków inżynierskich? Studenci z dyplomem ukończenia studiów inżynierskich to przede wszystkim różnej maści specjaliści od projektowania procesów technologicznych, różnego rodzaju maszyn, wizjonerzy i twórcy innowacji dla gospodarki, medycyny, czy też informatyki. Słowem – inżynierowie mogą pracować właściwie wszędzie. Oprócz firm prywatnych, które tworzą nowe technologie, absolwenci inżynierii mogą również znaleźć pracę w różnego rodzaju ośrodkach badawczych. Warto zwrócić uwagę na to, że na rynku poszukiwani są choćby akustycy, architekci i urbaniści, specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy, czy też biotechnolodzy. Szybko pracę znajdą również ekoenergetycy, geodeci, geolodzy, czy też specjaliści od gospodarki przestrzennej.

Specjalizacje na studiach inżynieryjnych – akustyka

To dość mało popularna specjalizacja techniczna, jednak praca w zawodzie akustyka daje bardzo dużo satysfakcji i pozwala nieźle zarobić? Jak wyglądają studia na tego rodzaju specjalizacji? Przede wszystkim musisz wiece, że akustyka to nauka na pograniczu fizyki i techniki. Zajmuje się badaniem rozchodzenia fal dźwiękowych. Jest to dosyć rozległa dziedzina, która korzysta również z dorobku innych nauk. Dlatego też program studiów jest odpowiednio rozbudowany, i stosunkowo trudny do przebrnięcia. Jednak akustyka daje spore możliwości jeśli chodzi o pracę po ukończeniu studiów. Przede wszystkim absolwenci tego kierunku mogą pracować jako protetycy słuchu, a także jako specjaliści od reżyserii dźwięku. Obie specjalizacje są bardzo dobrze płatne i dają dużą satysfakcję, a także pozwalają na szerokie perspektywy rozwoju.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

studia inżynierskieTen kierunek studiów inżynierskich jest zdecydowanie bardziej popularny. Warto podkreślić, że rynek pracy dla tego zawodu wciąż jest znacznie chłonny. Specjaliści o bezpieczeństwa pracy są nadal poszukiwani. Co dadzą nam tego studia na tym kierunku? Przede wszystkim otrzymasz wiedzę i kwalifikacje do wykonywania zawodu specjalisty od BHP. Pozyskasz wiedzę z zakresu określania ryzyka na różnych stanowiskach pracy, a także oceniania wpływu różnego rodzaju skażeń na zdrowie ludzi. Praca w zawodzie specjalisty od BHP daje duże możliwości zarobku. Warto studiować właśnie ten kierunek.

Ekoenergetyka

Na koniec chcielibyśmy przybliżyć bardzo popularny i nowoczesny kierunek studiów jakim jest ekoenergetyka. Wobec postępującej degradacji środowiska, coraz więcej na znaczeniu zyskują wszelkie idea związane z ochroną ekosystemu naszej planety. Również energetyka zaczyna rozwijać się pod tym właśnie kontem, a czysta energia ma przed sobą przyszłość. Kierunek ekoenergetyka pozwala na zapoznanie się technologiami mającymi na celu produkowanie energii bez niekorzystnego wpływu na środowisko. Po tego typu studiach będzie specjalistą od paneli słonecznych, wytwarzania energii z biopaliw, czy też specjalistą od energii wytwarzanej przez wiatr. To bardzo przyszłościowy i obiecujący kierunek studiów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here