studia licencjackie

Zgodnie z przyjętą Deklaracją Bolońską szkolnictwo wyższe w Polsce organizowane jest w dwóch etapach: studia licencjackie i studia magisterskie. Ten pierwszy poziom jest zazwyczaj preludium do studiów magisterskich, choć część studentów zadowala się tytułem licencjata. Z formalnego punktu widzenia daje on nam wykształcenie wyższe. Studia w systemie bolońskim wprowadzono z zamysłem podniesienie poziomu prestiżu uczelni, jakim cieszą się od dawna uczelnie amerykańskie.

Organizacja studiów w Polsce

studia licencjackieAby dostać się na studia licencjacie w pierwszej kolejności należy ukończyć szkołę średnią i zdać maturę. Organizacja studiów w Polsce ma zazwyczaj charakter dwustopniowy. Na czym to polega? Przede wszystkim wyróżnia się dwa poziomy studiowania. Przez pierwsze 3 lata kształcimy się na studiach licencjackich. Edukację na tym poziomie kończymy napisaniem pracy licencjackiej i jej obroną. Dzięki temu uzyskujemy tytuł licencjata z wybranej przez nas dziedziny. Oczywiście część studentów na tym etapie kończy swoją naukę. I można w zasadzie powiedzieć, że mają już wówczas wykształcenie wyższe. Jednak część studentów decyduje się na dalszą nauką w formie studiów magisterskich. Te z kolei trwają 2 lata i kończą się napisaniem pracy magisterskiej, oraz jej obroną. Uzyskujemy wówczas tytuł magistra z wybranej przez nas dziedziny. W dalszej kolejności możemy piąć się w hierarchii naukowej i rozpocząć studia doktoranckie, lub kształcić się na studiach podyplomowych.

Studia licencjackie

Studia licencjackie są pierwszym poziomem szkolnictwa wyższego w Polsce. Zarazem też bywają często ostatnim poziomem. Wielu młodych ludzi zadowala się bowiem tytułem licencjata i zakańcza swoją przygodę z nauką. Studia licencjackie trwają 3 lata. W przypadku uczelni technicznych studia mogą trwać od 3,5 do 4 lat. Przez ten czas zdobywamy szczegółową wiedzę z zakresu wybranej przez nas dziedziny nauki. Oczywiście oprócz ćwiczeń i wykładów, studenci musza również uczęszczać na seminarium, które przygotuje nas do napisania pracy licencjackiej. Aby móc tego dokonać, musimy znaleźć promotora, który roztoczy nad nami opiekę naukowa. Napisanie pracy to jednak nie wszystko, należy bowiem ją jeszcze obronić. Po obronie uzyskujemy wymarzony tytuł licencjata i możemy podbijać rynek pracy. Oczywiście dzięki takiemu tytułowi możemy chwalić się wyższym wykształceniem.

Studia magisterskie

Studia magisterskie to kontynuacja studiów licencjackich. Aby zaliczyć ten rodzaj studiów należy przede wszystkim napisać pracę magisterską i ją obronić. Oczywiście to już znacznie wyższy poziom niż w przypadku pracy licencjackiej. Jednak uzyskanie dyplomu magistra nie może być sprawą prostą. Kierunek studiów magisterskich nie musi idealnie pokrywać się z kierunkiem studiów licencjackich. Można kontynuować studia na magisterce na kierunku pokrewnym.

Co dadzą nam studia licencjackie?

studia licencjackieStudia licencjackie z formalnego punktu widzenia dają nam już wykształcenie wyższe. Uzyskujemy tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera, w zależności od charakteru uczelni. To wszystko zapisane jest w ustawie Polska Klasyfikacja Edukacyjna. Czy jednak tak samo patrzą na tytuł licencjata potencjalni pracodawcy? Nie zawsze – cześć z nich jest zdania, ze tylko pełne studia – 5-letnie – są stanie odpowiednio przygotować studenta do zawodu. Dlatego też spora rzesza studentów traktuje studia licencjackie tylko jako wstęp do studiów magisterskich. Pragną oni znacznie poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć lepsze kwalifikację. I oczywiście bardziej cenią sobie tytuł magistra. Warto dodać, że uzupełnienie procesu nauczania o 2 lata nauki na magisterce pozwala na uzyskania bardzo bogatej wiedzy z danej dziedziny.

Gdzie znajdę pracę po studiach licencjackich?

Gdzie można szukać pracy po studiach licencjackich? W zasadzie wszędzie tam, gdzie szukałbyś pracy po studiach magisterskich. Oczywiście należy szukać pracy zgodnie z kierunkiem, który się studiowało. Jednak nie powinieneś obawiać się, że rekruterzy nie potraktują cię poważnie, ze względu na ukończeniu tylko pierwszego poziomi studiów. Oczywiście dla części pracodawców będzie to miało znaczenie, ale wydaje się, żę są oni w mniejszości. Musisz pamiętać, ze ukończywszy studia licencjackie możesz śmiało mówić, że masz wykształcenie wyższe. Formalnie nie tutaj różnicy między studiami licencjackimi a magisterskimi. Oczywiście może być tak, że nie będziesz mógł zająć takiego akurat stanowiska, jakie mógłbyś po ukończeniu studiów magisterskich. Ale to wszystko zależy od polityki kadrowej firmy, czyli potencjalnego pracodawcy. Każda firma ma inne wytyczne w tym zakresie, więc nie powinieneś zrażać się początkowymi niepowodzeniami. W innej firmie możesz dostać bowiem stanowisko, które będzie odpowiadało twoim ambicjom i wykształceniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here