studia policyjne

Wydaje się, że zawód policjanta nie cieszy się należnym mu szacunkiem. Wszyscy mamy w głowie obraz policji jaki przedstawił Smarzowski w „Drogówce”. Jednak nie można wyrabiać sobie opinii o policji tylko na tym jednym – dodajmy, że subiektywnym i nieco przejaskrawionym – obrazie. Praca w policji to nie tylko drogówka, ale również wydziały śledcze i kryminalne. Studia policyjne dają jeszcze większe możliwości zatrudnienia w jednostkach prokuratury, sądownictwa czy też w różnego rodzaju elegancjach bezpieczeństwa.

Jak dostać się na studia policyjne

studia policyjneJak można dostać się na studia policyjne? Przede wszystkim musisz wiedzieć, ze na studiach policyjnych można studiować wiele różnorodnych kierunków. W zależności od tego na jaki kierunek się zdecydujesz proces rekrutacyjny może wyglądać skrajnie odmiennie. Najlepiej jeśli zapoznasz się ze szczegółami rekrutacji na stronie internetowej danej uczelni

Przebieg studiów policyjnych

Studia policyjne są zorganizowane według systemu bolońskiego. Nauka podzielona jest na dwa etapy. Najpierw studiujemy przez 3 lata i uzyskujemy tytuł licencjata. Swoje wykształcenie poszerzamy na 2-letnich studiach magisterskich. Oczywiście możemy się również dokształcać na studiach podyplomowych. Na studiach policyjnych można kształcić się na wielu różnych i ciekawych kierunkach. Bardzo popularne wśród młodych ludzi są szczególnie takie kierunki jak kryminologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, informatyka, czy też zarządzanie.

Kryminologia

To bodajże najpopularniejszy kierunek na studiach policyjnych. Niemalże każdy student tego kierunku marzy o pracy w wydziale kryminalnym. Jak wyglądają studia na tym właśnie kierunku? W wypadku będzie musiał zaliczyć przedmioty związane z przestępczością, patologiami społecznymi, czy też metodami realizacji sprawiedliwości. Oprócz tego każdy student musi zdecydować się na określoną specjalizację. Do wyboru mamy zazwyczaj specjalizację kuratorską, specjalizację z zakresu patologii społecznych, specjalizację penitencjarną, oraz policyjną. Jakie możliwości dają nam studia na kierunku kryminologia? Przede wszystkim po ukończeniu tego rodzaju studiów można z powodzeniem szukać pracy służbie więziennej, sądownictwie, czy też w prokuraturze.

Bezpieczeństwo wewnętrzne

Na studiach policyjnych studenci często decydują się kształcić w kierunki bezpieczeństwa wewnętrznego. Jakie możliwości daje ten kierunek? Przede wszystkim jeśli go ukończysz możesz próbować realizować się zawodowo w centrach zarządzania kryzysowego, czy też organach służb państwowych, które realizują zadania z zakresu bezpieczeństwa. Oznacza to, że możesz aplikować do takich organów jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu, ale także do Straży Miejskiej, czy też Straży Granicznej. Możliwości pokierowania ścieżka swojej kariery jest naprawdę dużo.

Zawód policjant

studia policyjneAle oczywiście możemy również zostać policjantami. To zawód, który mimo wszystko nadal cieszy się prestiżem. Warto jednak pamiętać, że w policji można pracować na przeróżnych stanowiskach i wydziałach. Niektórzy będą kręcić nosem, że praca w drogówce jest niewdzięczna i mało płatna, ale przecież nie na tym musimy skończyć. Z pewnością marzeniem wielu osób zaczynających pracę w policji jest znalezienie w wydziale śledczym, czy też kryminalnym. Aby jednak móc pracować w zawodzie policjanta należy również zaliczyć różnego rodzaju testy. Przede wszystkim musisz zdać test wiedzy. Jeśli jesteś po studiach policyjnych sprawę masz załatwioną. W zasadzie w tym wypadku poziom twojej wiedzy może nawet przekroczyć wymagania, z jakimi spotkasz się na teście. Musisz jeszcze zaliczyć test sprawnościowy, który sprawdzi twoją siłę, sprawność fizyczną i wytrzymałość. Nie ominie cię tor przeszkód znany choćby fanom „Akademii Policyjnej”. Będziesz musiał również przejść badania psychologiczne, które potwierdzą, że nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś mógł pracować jako policjant.

Czy warto pracować jako policjant?

Czy opłaca się praca w charakterze policjanta? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wszystko zależy jakie masz oczekiwania i czy taka praca w ogóle cię kręci. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jest to zawód zaufania publicznego. To wiążę się mimo wszystko z niemałym prestiżem. Praca policjanta wiąże się również z licznymi dodatkami do pensji, oraz wcześniejszą emeryturą. Jednak podstawowa pensja może być niska, przynajmniej na początku. Musisz sobie również zdawać sprawę z zagrożenia życia, jakie wiąże się z pracą policjanta. No i oczywiście część społeczeństwa traktuje policje pogardliwie, wręcz prześmiewczo, co jest nie do końca słuszną postawą. Policja ma też dosyć skostniałą strukturę i ograniczone możliwości rozwoju zawodowego. Często jeszcze można się spotkać z zasadami rodem z minionej epoki, choć oczywiście wszystko powoli zmienia się na lepsze.

[Głosów:29    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here