studia weterynaryjne

Zdałeś maturę i zastanawiasz w jakim kierunki kształcić się na studiach? Zapoznaj się z możliwościami jakie dają studia weterynaryjne. Być może to będzie dla ciebie najlepsze rozwiązanie. Z pewnością są to studia dosyć trudne. Wymagają poświęcenia mnóstwa czasu na naukę. Należy bowiem zaliczyć mnóstwo ścisłych przedmiotów. Bardzo trudne są również praktyki w lecznicach dla zwierząt, czy też różnego rodzaju laboratoriach. Zdecydowanie jest odpowiedni kierunek studiów dla osób, które kochają zwierzęta i są zdecydowane nieść im pomoc. Powołanie w tym zawodzie ma szczególne znaczenie. Jego brak może bowiem prowadzić do frustracji i wypalenia zawodowego.

Jak się dostać na studia weterynaryjne

studia weterynaryjneStudia weterynaryjne są jednym z najbardziej popularnych i obleganych kierunków na uczelniach. Dają przede wszystkim możliwość otwarcia własnej praktyki weterynaryjnej, co pozwala na osiągnięcie całkiem niezłych zarobków. Dostanie się na weterynarię nie jest proste. Przede wszystkim musisz wykazać się bardzo dobrymi wynikami z takich przedmiotów jak biologia, fizyka, czy też chemia, a nawet matematyka. Z cech osobistych, które predysponują do zawodu weterynarza, wymienić należy cierpliwość oraz empatię i szacunek do zwierząt. Potrzebna jest również odpowiednia doza wrażliwości i dużej odporności psychicznej. Czasami zdarza się, że zawód ten wykonują osoby bez odpowiednich predyspozycji i cierpią na tym przede wszystkim zwierzęta.

Przebieg studiów na weterynarii

Jak przebiegają studia na kierunku weterynaria? Przede wszystkim studenci muszą zaliczyć wiele trudnych przedmiotów, których już same nazwy ścinają z nóg. Zajęcia bowiem z histologii, embriologii, biostatyki, toksykologii czy też mikrobiologii z pewnością do najłatwiejszych nie należą. Co więcej – są to dziedziny, w których stale coś nowego się odkrywa i studenci weterynarii muszą być z takim informacjami na bieżąco. A to tylko niewielka cześć zajęć jakie muszą zaliczyć studenci. Dodatkowo czekają na nich jeszcze zajęcia praktyczne z zabiegami chirurgicznymi na czele. Jak widać nauki jest cała masa. Studia są naprawdę wymagające i tylko nieliczni i najbardziej wytrwali są stanie przetrwać cały ich przebieg. Studia weterynaryjne trwają 5,5 roku. W sumie daje to 11 semestrów.

Praca w zawodzie weterynarza

Z pewnością jednak cały trud jaki należy włożyć w ukończenie studiów na weterynarii, zostanie wynagrodzony po podjęciu pracy w zawodzie weterynarza. Gdzie można podjąć pracę mając w kieszeni dyplom ukończenia studiów na weterynarii? Przede wszystkim najbardziej atrakcyjną opcją jest prowadzenie własnej praktyki weterynaryjnej. Tutaj jednak stoją oczywiście dodatkowe bariery w postaci konieczności założenia firmy, wynajęcia i wyposażenia lokalu i oczywiście odpowiedniej reklamy. Tak należy dysponować środkami na rozkręcenie takiego biznesu. Dlatego część absolwentów weterynarii wybiera pracę na etat. Szukają wówczas swoje miejsca w różnego rodzaju laboratoriach diagnostycznych, lecznicach dla zwierząt, czy też instytucjach badawczych.

Problem etyczne w zawodzie weterynarza

studia weterynaryjneWykonywanie zawodu lekarza niesie ze sobą często pewne problemy natury etycznej. Oczywiście nie chodzi tutaj o weterynarzy prowadzących lecznice dla zwierząt. Tutaj wykonywanie zawodu przebiega jak najbardziej prawidłowo, zgodnie z celem samych studiów, którym jest niesienie pomocy zwierzętom. Nieco jednak inaczej wygląda to na fermach, czy też gospodarstwach hodowlanych. Tutaj też często weterynarze borykają się z problemami natury etycznej. Dlaczego tak się dzieje? Na czym polegają te problemy? Otóż w przypadku gospodarstw hodowlanych nie chodzi oczywiście o dobro zwierząt, tylko o produkcję mięsa. Dlatego też zwierzęta są tutaj traktowane jako produkt. Problemem, z jakim borykają się tutaj weterynarze, jest przede wszystkim szprycowanie zwierząt różnego rodzaju medykamentami w celu zwiększenia tuszy, czy też maksymalne wykorzystywanie zwierząt bez względu na ich kondycję. Weterynarze często działają wbrew swojemu powołaniu, bardziej dbając o dobro biznesu gospodarza, niż o dobro zwierząt.

Gdzie można studiować weterynarię?

Weterynaria oferowana jest na uczelniach przyrodniczych i rolniczych. Możemy ją studiować w każdym większym ośrodku akademickim w Polsce. Uczelnie zazwyczaj dysponują wysoko wykwalifikowaną kadrą dydaktyczną, a zajęcia i wykłady prowadzone są na bardzo wysokim poziomie. Godny polecenia jest przede wszystkim Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, którego chlubą jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Warto również studiować oczywiście w Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Krakowie, które powiązane jest z Uniwersytetem Jagiellońskim. Na wysoki poziom nauczania możemy liczyć również na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here