Zabawy edukacyjne dla dzieci. 10 pomysłów

Sposobów na dziecięcą nudę jest bardzo dużo. Pomysły nie muszą być związane tylko z wirtualną rzeczywistością. Przedstawiam 10 propozycji zabaw edukacyjnych bez użycia elektronicznych gadżetów.

Coraz częściej można spotkać się z opinią, że współczesne dzieci nie potrafią się bawić. Zrzucamy winę na nowoczesną technologię. Tablety i smartfony to chleb powszedni, każde dziecko posiada je w domu. Niestety są one często źródłem jednego rodzaju rozrywki.

Droga na skróty

Dzieci przesiadują przed tabletami, telewizorami i telefonami kilka godzin dziennie. W wielu przypdkach przy pełnej aprobacie dorosłych. Rodzice nie mają czasu dla dzieci. Sprzęty elektroniczne ma dać im święty spokój, a dziecko zajmie się same sobą. Może jednak warto zaktywizować dziecko do kreatywnej zabawy? W jaki sposób zatem to zrobić? Oto 10 przykładów zabaw, które uczą i bawią.

10 propozycji zabaw edukacyjnych

Zabawa edukacyjna to taka, która łączy rozrywkę z nauką. Dziecko przez zabawę zdobywa nowe umiejętności lub szlifuje te, które już posiada. Oto 10 pomysłów na domowe zabawy edukacyjne dla dzieci:

  1. Krzyżówki dla dzieci – ćwiczą myślenie i kojarzenie faktów. Dodatkowo mogą wspomóc w szkolnej nauce lub np. przygotowaniach komunijnych, czego przykładem może być krzyżówka religijna.
  2. Sudoku dla dzieci – kształtuje kreatywne myślenie.
  3. Tworzenie domowej piankoliny – wspomaga małą motorykę dziecka.
  4. Zajęcia muzyczne – tańce, podskoki, układy taneczne – ćwiczą pamięć, koordynację ruchową.
  5. Tablica majsterkowicza – wkręcanie śrubek itp. – kształtuje kreatywne myślenie, wspomaga małą motorykę.
  6. Kolorowanie – dziecko poznaje kolory, ćwiczy poprawne trzymanie kredek, co usprawnia proces nauki pisania.
  7. Zabawa ciastoliną, piaskiem kinetycznym – ćwiczy dłonie i palce dziecka.
  8. Sadzenie roślin, sianie nasion – pomaga poznać dziecku przyrodę, zrozumieć otaczający świat.
  9. Zabawy słomką: poławianie małych przedmiotów, dmuchanie piórka – pomocne w pracy nad poprawną wymową dziecka.
  10. Klasyczne gry takie jak bierki, jenga etc. – uczą cierpliwości, logicznego myślenia.

Nie chce mi się, nie mam czasu…

Dziecko ma zawsze ochotę na zabawę i uwierzcie, że większość pociech woli zrobić coś kreatywnego niż siedzieć przed smartfonem. Niestety to dorośli, tłumacząc się brakiem czasu, zaczęli wpływać na uzależnienie dzieci od tabletów, komputerów etc. Zapominamy, że zabawy edukacyjne niosą za sobą szereg pozytywnych aspektów, które wpływają na rozwój dziecka. Taka rozrywka rozwija umiejętności manualne pociechy, logiczne myślenie, ćwiczy pamięć i koordynacje. Wszystko zależy od rodzaju zabawy, a tych jest naprawdę wiele.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here