Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Prawo rodzinne to niezwykle pogmatwana i ciężka sprawa, jego przedmiot obejmuje takie sprawy jak m.in. rozwód, separacja, ograniczenie władzy rodzicielskiej. Jeżeli zmagasz się z jedną z tych spraw, bez wątpienia przyda ci się prawnik rodzinny.

Władza rodzicielska spoczywa na rodzicach do ukończenia przez dziecko 18 roku życia i do tego czasu sąd może ingerować w wykonywanie tego prawa. Ograniczenie odpowiedzialności rodzicielskiej następuje zwykle w dwóch sytuacjach:

  • Gdy rodzice dziecka rozwodzą się i nie mogą dojść do porozumienia w sprawie dalszej opieki nad dzieckiem.
  • Gdy zdrowiu dziecka zagraża niebezpieczeństwo.

Każdy z rodziców, przy pomocy adwokata, może złożyć wniosek o ograniczenie opieki pod warunkiem, że plany rodzicielskie nie zostały uzgodnione, a rodzice dziecka mieszkają osobno. Sąd następnie przyznaje większą opiekę nad dziećmi jednemu z nich. Drugi natomiast ma tylko pewne uprawnienia, takie jak prawo do współdecydowania o wyborze szkoły, leczeniu itp. Z drugiej strony, jeśli oboje jesteście zaangażowani w życie dziecka, sąd powinien ustalić stosunek 50 na 50. Dlatego każdą sytuację należy rozpatrywać osobno.

Jeśli jesteś w separacji ze swoim partnerem i masz dzieci, szybko znajdź kancelarię, taka kancelaria prawna pomoże w regulacji opieki nad dziećmi, oraz która specjalizuje się w sprawach rodzinnych. Zrób plan rodzicielski, zrób plan strategiczny, zapewnij matce dziecka kontakty i kwoty alimentów. Mówimy o sytuacji, w której ojciec akceptuje, że dziecko zostaje z matką. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których nasze życzenia są zupełnie inne, na przykład opieka rotacyjna.

Konieczne jest rozróżnienie dwóch pojęć: pozbawienia praw rodzicielskich i ograniczenia praw rodzicielskich.

Pozbawienie praw rodzicielskich oznacza, że ​​rodzice nie mają możliwości decydowania m.in. o tym, gdzie będzie dziecko, o leczeniu i dokumentacji medycznej , opiekować się, edukować, kształtować światopogląd dziecka i decyzje dotyczące jego zagranicznych podróży. Jednak nadal jest zobowiązany do płacenia alimentów i ma prawo widzieć się z dziećmi, chyba że sąd mu zabroni. Z drugiej strony dziecku przysługuje również prawo do dziedziczenia po tym, kto został pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Z drugiej strony ograniczenie odpowiedzialności rodzicielskiej dotyczy sytuacji, w której występują poważne przeszkody we właściwym lub nawet wykonywaniu praw rodzicielskich.
Może to dotyczyć obojga rodziców lub jednego z nich. Jednak ograniczenie praw rodzicielskich nie zawsze jest winą rodzica.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here