studia - architektura

O studiach, z reguły myślimy już w drugiej klasie liceum. Część z nas, już w momencie wyboru szkoły średniej ma określone swoje cele, jeśli chodzi o to, jaki kierunek studiów chcą wybrać. Warto jest jednak wiedzieć, jakie możliwości, jeśli chodzi o pracę, mamy po wyborze wybranego przez nas kierunku studiów. Jeśli chodzi o studia – architektura jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych kierunków, jakie możemy wybrać. Dlaczego tak jest? Jakie możliwości mamy, jeśli chodzi o znalezienie pracy po kierunku studiów, jakim jest architektura? W naszym poniższym artykule, znajdziecie państwo odpowiedź na to właśnie pytanie.

Przede wszystkim – określenie własnych predyspozycji

studia - architekturaTo, od czego należy zacząć nasze rozważania o wyborze wybranego kierunku studiów, to oczywiście nasze własne, indywidualne predyspozycje. Nikt, kto ma spore trudności z językiem polskim czy historią, nie wybierze się na prawo czy polonistykę. Podobnie nikt, kto ma problemy z rozumieniem matematyki czy fizyki, nie podejmie studiów z zakresu ekonomii czy informatyki. Jakie jednak predyspozycje trzeba mieć, aby móc studiować architekturę? Przede wszystkim musimy zacząć od tego, ze aby podjąć studia na kierunku, jakim jest architektura, musimy przynajmniej w minimalnym stopniu mieć zdolności rysunkowe. Tworzenie projektów, wizualizacji czy nawet makiet, wymaga od nas posiadania szeroko rozumianych zdolności manualnych. Jeśli takowe posiadamy, jesteśmy już o krok od tego, aby z czystym sumieniem móc złożyć podanie o przyjęcie na studia na kierunku architektura. Nie możemy jednak zapominać o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Studia architektoniczne wymagają od nas też wiedzy z takich dziedzin jak matematyka czy fizyka. Stąd też, nie wystarczy jedynie dobrze rysować, aby dobrze radzić sobie na architekturze.

Jakie przedmioty zdawać na maturze, aby dostać się na studia – architektura?

Skoro już wiemy, jakie predyspozycje musimy mieć, aby móc studiować architekturę, należy odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie, a mianowicie: jakie przedmioty powinno się zdawać na maturze, aby nie mieć problemów z dostaniem się na ten kierunek? Poza wymaganą obecnie matematyką, powinniśmy rozważyć zdawanie fizyki. Informatyka także może być dobrze postrzegana jako przedmiot, który przygotuje nas do tych studiów. Warto też zdać język obcy na poziomie rozszerzonym – to zawsze szansa na otrzymanie dodatkowych punktów. Pamiętać trzeba także o tym, że samo przystąpienie do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu, nie oznacza tym samym tego, ze bez najmniejszych problemów uda nam się dostać na architekturę. Chętnych na tego rodzaju studia jest bardzo dużo, a zatem – decydować będą wyniki. Stąd też, egzaminy maturalne z wybranych przedmiotów musimy zdać jak najlepiej, aby móc myśleć o rozpoczęciu studiów na architekturze.

Czy studiowanie architektury jest trudne?

To pytanie zadaje wielu przyszłych studentów, a odpowiedź na nie może być tylko jedna: jest trudne ale też i bardzo czasochłonne. Wykonywanie konkretnych projektów na zaliczenie, praktyki, jak również przyswajanie wiedzy teoretycznej zajmują znaczną część czasu studentom architektury. nie jest zatem tak, że wybierając się na studia na kierunku, jakim jest architektura, będziemy mieli dużo wolnego czasu. Nastawić się należy na to, że czeka nas dużo ciężkiej pracy. Nie możemy jednak zapominać o tym, ze praca ta, z całą pewnością nam się opłaci. Najlepsi studenci na roku, mają bowiem szansę na to, aby otrzymać stypendia naukowe, które znacznie ułatwiają np. samo utrzymanie się na studiach. Nie można też zapominać o bardzo atrakcyjnych ofertach stażowych, czy wyjazdowych, które czekają dla tych najlepszych studentów.

Gdzie znajdę pracę po architekturze?

studia - architekturaKolejną kwestią, którą musimy brać pod uwagę, kiedy rozważamy studiowanie architektury, są perspektywy zawodowe, jakie mamy po skończeniu tego kierunku. Przede wszystkim musimy wskazać tutaj pracę w różnego rodzaju biurach projektowych. To dobry początek, zwłaszcza, jeśli chcemy zdobyć doświadczenie w zawodzie. Z kolei, jeśli skończyliśmy architekturę ze specjalnością dekoracja wnętrz, to właśnie dla nas przeznaczone są oferty pracy na stanowisku dekorator wnętrz. To także świetny sposób na zdobycie doświadczenia. W momencie kiedy nabierzemy doświadczenia zawodowego, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli założyć własne biuro projektowe i samodzielnie wykonywać projekty architektoniczne. Jest to zdecydowanie najbardziej opłacalne rozwiązanie ze wszystkich, które zostały powyżej wymienione. Nie tylko dlatego, ze mamy szansę otworzenia własnej firmy, ale też ze względu na intratność tego przedsięwzięcia. Nie ma co ukrywać – architekci, niezależnie od tego, w czym dokładnie się specjalizują, zarabiają bardzo dobrze. A jeśli dodatkowo mogą się oni pochwalić bogatym portfolio oraz pozytywnymi opiniami od klientów, nie będzie przesadą stwierdzenie, że zawód architekta, jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych. Mimo dużej konkurencji, warto jest podjąć się studiów na architekturze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here