Każdemu przedsiębiorcy zależy na jak najefektywniejszym zarządzaniu własną firmą. Efektywność zarządzania bardzo często przekłada się bowiem na osiągane zyski. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie systemu MBO, polegającego na zarządzaniu poprzez cele.

Na czym polega MBO?

Pierwszym autorem publikacji dotyczącej zagadnień, jakich dotyczy system MBO był Peter Ducker. Choć od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu, a system MBO znacznie ewoluował, to jednak podstawowe jego założenia w dalszym ciągu pozostały niezmienne. Główną ideą systemu MBO jest założenie, że przedsiębiorstwo ustala swoje cele, które będą realizowane przez cały okres jego działalności. Bardzo ważne jest, by zostały one bardzo jasno i precyzyjnie określone, bez jakichkolwiek niedomówień. Dzięki zarządzaniu przez cele, żadna praca nie pozostaje bezsensowna.

MBO dla wszystkich pracowników

Najczęściej można spotkać się z tym, że nadrzędne cele firmy zna jedynie kadra zarządzająca. Na tej podstawie każdy z nich tworzy swojej własne cele i założenia, przekazując je do wiadomości i realizacji swoim podwładnym. Założenia opracowane te mają jeszcze bardziej przybliżyć przedsiębiorstwo do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Jak wprowadzić MBO do firmy?

Pierwszym i zarazem podstawowym krokiem pozwalającym na wprowadzenie systemu MBO do firmy jest ustalenie strategii działania przez zarząd przedsiębiorstwa. Dopiero później można przystąpić do wyznaczania najważniejszych celów do realizacji dla całej organizacji. Wiele firm korzysta z metody SMART, czyli:

– S ( specyfic) – konkretny,
– M ( measurable) – mierzalny,
– A (achievable) – osiągalny
– R ( realistic) realny.
– T (time bound) – osiągalny w czasie.Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy warto wprowadzić MBO w struktury firmy. Warto, bowiem jest to niezwykle skuteczny i efektywny system, aktywizujący do działania wszystkich pracowników, niezależnie od zajmowanego szczebla.

Co o systemie MBO mówią jego przeciwnicy?

Choć bez wątpienia ten rodzaj zarządzania ma wiele zalet, nie pozbawiony jest też jedna niebezpieczeństw, przed którymi ostrzegał nawet sam Drucker. Główną wadą jest niesprawiedliwość oceny pracy pomiędzy poszczególnymi szczeblami zarządzania.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here