Jakie studia wybrać

Ścieżka edukacji w naszym kraju w większości przypadków wygląda bardzo podobnie. Na początku jest to edukacja przedszkolna, która jest niejako przygotowaniem do mającej się wkrótce rozpocząć szkoły. Dzieci w wieku sześciu lub siedmiu lat rozpoczynają edukację szkolną i od tego czasu jedynym ich wytchnieniem są wyczekiwane wakacje. Do niedawna sześć klas, a obecnie już osiem to tak zwana edukacja podstawowa. Dzieci bez względu na swoje preferencje czy predyspozycje uczą się przedmiotów z niemal każdej dziedziny życia. Jest to wiedza ogólna, która pomoże im później poruszać się w dorosłym świecie, a także sprecyzować własne zainteresowania.

Rola rodziców na wczesnych etapach edukacji

Rola rodziców na wczesnych etapach edukacjiRolą rodziców na tym etapie jest obserwowanie dziecka i wspieranie go w zainteresowaniach oraz przejawianych talentach. Każda mała osoba ma jakieś zdolności czasem bardziej ukryte, które należy rozwijać. Mogą być to predyspozycje matematyczne czy inne typowo ścisłe, w tym także stosunkowo nowa dziedzina — informatyka. Dziecko może przejawiać miłość do książek i samemu ujawniać talent literacki. Innymi dzieci mogą realizować swoje pasje poprzez rysunek, sport, muzykę czy wiele innych.

Wiele rodziców, kierując się ambicjami, chce, aby ich dzieci dostawały piątki ze wszystkich przedmiotów i wielkim problemem wydaje się dla nich, jeśli mały człowiek nie radzi sobie z chociażby jedną dziedziną. Tymczasem bardziej cenne od bycia „piątkowym” uczniem jest znalezienie i pielęgnowanie talentu i zainteresowań, co przy odpowiednim wsparciu może prowadzić osiągnięcia wielkich sukcesów w danej dziedzinie.

Najważniejsza życiowa decyzja – Jakie studia wybrać?

Obserwowanie dziecka i wychwycenie jego talentów jest również bardzo istotne w momencie konieczności podjęcia decyzji, jakie studia wybrać. Ta decyzja czeka nas zaraz po maturze, a tak naprawdę nieco wcześniej, ponieważ jeszcze w szkole średniej wybieramy przedmioty, z których będziemy zdawać egzamin dojrzałości. Przedmioty te wybieramy właśnie pod kątem przyszłego kierunku studiów.

Oczywiście, studia to nie jedyna droga, jaką można wybrać po ukończeniu szkoły podstawowej. Wracają do łask szkoły zawodowe, które uczą praktycznych umiejętności i pozwalają na zdobycie uniwersalnego zawodu, który również może być źródłem satysfakcji i całkiem niezłych zarobków.

Największą popularnością jednak w dalszym ciągu cieszą się studia. Wybranie odpowiedniego kierunku nie jest jednak łatwym zadaniem. Na dodatek wybór ten w dużym stopniu będzie wpływał na nasze przyszłe życie zawodowe. Oczywiście studia w każdym momencie można przerwać i rozpocząć inne, nie da się jednak tego robić w nieskończoność. Ukończone studia dają nam kwalifikacje do wykonywania określonego zawodu, dlatego wybór odpowiedniego kierunku jest tak ważny.

Testy predyspozycji

Testy predyspozycjiTak naprawdę nie ma dobrego sposobu na to, by mieć pewność, że wybierze się najlepszy dla nas kierunek studiów. Jest jednak kilka rzeczy, które mogą nam to ułatwić. Można na przykład skorzystać z testów predyspozycji, które są obecnie naprawdę mocno rozbudowane i szczegółowe i mogą pomóc nam wybrać odpowiednią ścieżkę. Testy te polegają na udzieleniu odpowiedzi na szereg pytań, na podstawie których skonstruowane są potem określone typy osobowości. Nie chodzi o to, by traktować tego typu testy jako wyrocznię, ale mogą one zawierać istotne dla nas wskazówki. Poznanie jednak swoich predyspozycji to nie jedyny element przy podejmowaniu takiej decyzji.

Wybieraniu kierunku studiów pod kątem zatrudnienia

Dobrze też jest zrobić rekonesans, jaką pracę możemy wykonywać po ukończeniu konkretnych studiów. Wszak to, że mamy predyspozycje humanistyczne niekoniecznie musi oznaczać, że będziemy spełnieni zawodowo, ucząc w szkole języka polskiego.

Warto porozmawiać z ludźmi, którzy wykonują dane zawody, poznać plusy i minusy konkretnej pracy. Pomocne mogą być tutaj pytania: czy lubimy pracę z ludźmi? Czy praca w samotności nie sprawia nam problemu? Czy chcielibyśmy prowadzić własną działalność, czy raczej pracować na etacie? Jak ważna jest dla nas perspektywa zarabiania dużych pieniędzy? Czy może wystarczy nam, jeśli nasza praca będzie naszą pasją, która pozwoli nam w spokoju utrzymać siebie i rodzinę?

Te wszystkie aspekty warto wziąć pod uwagę. Jak widać, decyzja naprawdę nie jest łatwa i składa się na nią mnóstwo czynników.

Doradca zawodowy

Co jeszcze może nam pomóc w odpowiednim wyborze, jest to wizyta u doradcy zawodowego. Taka praktyka staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej młodych ludzi korzysta z tej możliwości.

Doradca, przy pomocy wspomnianych już wcześniej testów kompetencji, ale także wywiadu z klientem i osobistych zdolności, może nakierować młodego człowieka na odpowiednią ścieżkę. Trzeba na pewno pamiętać o tym, że aby taka pomoc była skuteczna, trzeba podejść do tego z pełną uczciwością wobec doradcy oraz siebie samego. Koloryzowanie, naciąganie faktów, przedstawianie siebie w lepszym świetle pozwoli wam przez chwilę poczuć się dobrze, jednak nie doprowadzi do niczego dobrego. Na podstawie zafałszowanych wyników nie da się bowiem podjąć odpowiedniej decyzji. Cała ta operacja nie będzie więc miała żadnego sensu, jeśli nie pozostaniemy w niej szczerzy i uczciwi wobec siebie.

Jak widać wybór odpowiednich studiów to bardzo złożony temat. Warto podejść do niego poważnie, by później nie żałować i nie męczyć się w zawodzie, którego nie lubimy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here