Co na katar u niemowlaka?

Jakakolwiek infekcja górnych dróg oddechowych u małego dziecka, a szczególnie u noworodka, budzi u rodziców niepokój. Inaczej leczy się malucha inaczej osobę dorosłą, dlatego trzeba zachować środki ostrożności, a w razie nieustępowania objawów, udać się po specjalistyczną pomoc lekarską i wdrożyć farmakoterapię.

Wirus czy bakteria?

Jeśli twoje dziecko ma katar wodnisty, bezbarwny i nie gorączkuje, wtedy nie musisz się obawiać, bo to infekcja wirusowa i najczęściej mija po siedmiu dniach. Gorzej, gdy wydzielina ma żółte lub brunatne zabarwienie, wtedy najprawdopodobniej jest to zakażenie bakteryjne i wizyta u specjalisty jest nieodzowna. W większości przypadków mamy do czynienia z łagodniejszą odmianą kataru i leczenie jest zdecydowanie prostsze.

Zacznij od inhalacji

Sięganie do zielnika czy bogactwa olejków eterycznych jest zawsze wskazane przy różnych infekcjach górnych dróg oddechowych. Inhalacje na katar u niemowlaka przeprowadza się jednak trochę inaczej niż u człowieka dorosłego. Najlepiej użyć do tego elektrycznego inhalatora (nebulizatora), urządzenia zmieniającego lek czy roztwór soli fizjologicznej lub morskiej w delikatną mgiełkę. Inhalacje na katar u niemowlaka przeprowadza się 3 razy w ciągu dnia nie dłużej niż 10 minut. Można założyć dziecku maseczkę na twarz albo przybliżyć ustnik blisko do ust i noska. Po kilku razach maluch powinien poczuć znaczną ulgę – inhalacje dobrze nawilżą śluzówkę gardła oraz oczyszczą drogi oddechowe.

Co jeszcze na katar u niemowlaka?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że maluszka męczącego się z katarem układamy do snu na brzuszku, a trochę starsze dziecko w pozycji półsiedzącej. Odpowiednia pozycja ciała dziecka zapewni mu swobodniejsze oddychanie w przypadku pojawienia się spływającej po tylnej ściance gardła gęstej, ropnej wydzieliny. Nie można zapominać o systematycznym wietrzeniu pokoju, aby zapewnić dziecku dopływ świeżego powietrza, wolnego od bakterii i grzybów. Szczególnie zimą, gdy powietrze jest wysuszone przez centralne ogrzewanie, wietrzenie jest niezbędne. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza do pokoju maluszka. Możesz też użyć specjalnych kropli do nosa dla niemowlaka, sporządzonych na bazie roztworu soli morskiej lub fizjologicznej. Oczywiście należy pomóc dziecku w wydmuchiwaniu zalęgającej w nosie wydzieliny przy pomocy specjalnego urządzenia, jakim jest aspirator.

Plastry na nosek, maści i aerozol

Aerozol w sprayu działający rozkurczowo na śluzówkę nosa jest bardzo pomocny w leczeniu kataru u niemowlaka. Dobre efekty przynoszą też maści przyrządzone na bazie aromatycznych olejków eterycznych. Wcieranie rozgrzewających maści w plecki i klatkę piersiową dziecka, złagodzi różne objawy przeziębienia. Uwalniające się olejki udrożnią nos i pomogą dziecku swobodniej oddychać. Tak samo świetnym rozwiązaniem są plastry na katar u niemowlaka, które można stosować zarówno w dzień jak i w nocy. Przykleja się je na ubranko, nie podrażniają dzięki temu skóry dziecka i są bardzo bezpieczne. Dlatego też można je stosować już od 1 dnia życia. Plasterki na katar u niemowlaka działają do ok. 8 godzin, stopniowo uwalniając lecznicze olejki eteryczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here