studia ekonomiczne

Studia ekonomiczne cieszą się niesłabnącą popularnością absolwentów szkół średnich. Ich ukończenie daje duże pole manewru w kwestii znalezienia odpowiedniej pracy. Kompetencje jakie uzyskamy na tego rodzaju studiach pozwolą nam na uzyskanie wysokich zarobków, przy w pełni zadowalającym zajęciu. Warto rozważyć wiec podjęcie nauki na studiach ekonomicznych.

Jako dostać się na studia ekonomiczne?

studia ekonomiczneJakie wymogi należy spełnić, aby dostać się na studia ekonomiczne. Wydaje się, ze podczas procesu rekrutacyjnego najbardziej brane pod uwagę są oceny z takich przedmiotów jak matematyka, WOS i historia. Wymagania formalne to jedno, drugie zaś to to szeroka wiedza ogólna kandydata na studia ekonomiczne. Przede wszystkim jeśli chcesz sobie poradzić na tego rodzaju studiach, powinieneś dysponować choćby podstawową wiedzą o świecie współczesnym i rządzącym nim regułami. Nie powinni ci być obce wszelkie zagadnienia związane z finansami, globalną gospodarką, polityką, problemami społecznymi oraz historią najnowszą. Wiedza z tego zakresu będzie dobrym podłożem do podjęcia studiów ekonomicznych. Oczywiście bardzo potrzebna będzie również umiejętność analitycznego myślenia oraz logicznego łączenia faktów.

Przebieg studiów ekonomicznych

Jak wygląda przebieg studiów ekonomicznych? Oczywiście standardowo obowiązuje na nich system boloński. Oznacza to, że studia dzielimy na dwa etapy. Pierwszy etap to 3-letnie studia licencjackie. Po ich ukończeniu możemy oczywiście pożegnać się z nauką i zadowolić się osiągniętym tytułem. Naturalnie możemy również kontynuować naukę na 2-letnich studiach magisterskich. To już oczywiście wyższy poziom, a tytuł magistra ekonomii oznacza konkretny prestiż. Studia ekonomicznie to szeroki wybór różnego rodzaju specjalizacji. Studenci mogą kształcić w choćby w kierunku administracji, informatyki w biznesie, agrobiznesie, finansach i rachunkowości, analityce gospodarczej, międzynarodowych stosunkach gospodarczych, czy też gospodarki przestrzennej.

Analityka gospodarcza

To bardzo trudna, ale mimo to popularna specjalizacja na studiach ekonomicznych. Czego można się na niej nauczyć? Przede wszystkim absolwenci tego kierunku uzyskają kompetencje w zakresie informatyki informatycznej, ekonometrii, marketingu, algebry, prognozowania gospodarczego, czy też baz danych. Tego typu kwalifikacje powodują, że możemy z powodzeniem szukać pracy w bankach, domach inwestycyjnych, czy też firmach doradztwa finansowego. Pole manewru jest bardzo szerokie. Na absolwentów czeka ciekawa praca i bardzo dobre zarobki. Oczywiście tego typu studia dadzą ci wiedzę odpowiednią do podjęcia inwestycji również na własną rękę.

Międzynarodowe stosunki gospodarcze

Międzynarodowe stosunki gospodarcze są bardzo interesującym kierunkiem na studiach ekonomicznych. Wybierając tę akurat specjalizację będziesz musiał zaliczyć takie przedmioty jak prawo międzynarodowe, finanse międzynarodowe, czy też strategię przedsiębiorstw w biznesie międzynarodowym. Po ukończeniu studiów zostaniesz również specjalistą od korporacji i marketingu międzynarodowego, integracji europejskiej i polityki regionalnej, a nawet polityki rolnej. Gdzie możesz znaleźć pracę jako absolwent tego kierunku? Przede wszystkim powinieneś aplikować do przedsiębiorstw prowadzących biznes za granicą, a także do urzędów administracji państwowej i samorządowej, placówek gospodarczych, czy też różnego rodzaju mediów.

Finanse i rachunkowość

studia ekonomiczneTo bardzo praktyczna specjalizacja na studiach ekonomicznych. Daje nam wysokie kwalifikacje z zakresu podatków, ubezpieczeń społecznych, czy też prowadzenia ewidencji gospodarczych. Dzięki studiom na tym kierunku uzyskamy również wiedzę w obszarze analizy sprawozdań finansowych, czy też prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwie. W toku studiów będziesz musiał zaznajomić się ze szczegółami prawa handlowego, cywilnego i podatkowego. Poznasz również wszelkie techniki i narzędzia, które potrzebne są do wykonywania zawodu księgowego. Gdzie można szukać pracy po tego rodzaju specjalizacji na studiach ekonomicznych? Przede wszystkim będziesz mógł wykonywać zawód księgowego. Zatrudnienia możesz szukać w przedsiębiorstwach, czy też w biurach rachunkowych, a także w bankach i instytucjach finansowych.

Ekonometria

Bardzo ciekawą opcja na studiach ekonomicznych może być również ekonometria. Po tym kierunku możesz zostać specjalistą od informacji ekonomicznej. Dzięki ekonometrii poznasz zasady zastosowania sprzętu informatycznego w skali mikro – do prowadzenia przedsiębiorstwa – i w skali makro – do kierowania gospodarką narodową. Czy nie wydaje się to pasjonujące? A to jeszcze nie koniec możliwości jakie daje ekonometria. Na tych studiach poznasz również tajniki stosowania metody ilościowej, oraz dowiesz się jak przeprowadzić analizę procesów ekonomicznych. Aby to wszystko osiągnąć będziesz musiał zaznajomić się z różnymi metodami statystycznymi, ekonometrycznymi i matematycznymi. Jest to wiec nauka wręcz ścisła. Studia na tym kierunki wymaga maksymalnego zaangażowania w naukę. Ich ukończenie nie jest sprawą prostą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here