studia pedagogiczne

Studia pedagogiczne to interesująca opcja dla młodych osób, które swoją przyszłość widzą w szkole, niekoniecznie w roli nauczyciela, lub w placówce psychologiczno-pedagogicznej. Studia oczywiście nie są proste. Musimy przygotować się na 5 lat wytężonej nauki i wyczerpujących praktyk. Jednak wydaje się, że warto podjąć się tego zadania.

Predyspozycje do zawodu pedagoga

studia pedagogiczneCzy każdy może zostać pedagogiem? Jakie predyspozycje są najbardziej potrzebne w tym zawodzie? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że praca pedagoga polega głównie na wspieraniu nauczycieli w procesie zarówno dydaktycznym, jak i wychowawczym. Przyszły pedagog powinien wiec wykazywać bardzo rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Zarówno w stosunku do dzieci, jak i nauczycieli. Bardzo istotne są również zdolności organizacyjne. Ważna jest również umiejętność słuchania i poczuci empatii. To do pedagoga bowiem będą zwracać się dzieci, które będą chciały uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemów. No i oczywiście kandydaci na pedagogów powinni wykazywać się wysokim poziomem cierpliwości.

Jak dostać się na studia pedagogiczne?

Proces rekrutacyjny na studia pedagogiczne odbywa się w dwóch etapach. Egzaminatorzy biorą pod uwagę szczególnie wyniki z języków: polskiego i obcego, oraz tych przedmiotów, które abiturienci zdawali na maturze z wyboru. Aby poznać predyspozycje kandydata, organizowana jest również rozmowa kwalifikacyjna. Na jej podstawie można bowiem ocenić, czy dana osoba wykazuje zdolności interpersonalne, czy ma wysoki poziom empatii i czy jest cierpliwa. Pedagogika oferowana jest na wszystkim uczelniach humanistycznych w naszym kraju. Jej popularność nie słabnie i co roku jest wielu chętnych na studiowanie tego kierunku. Często zajęcie z pedagogiki mają również studenci innych kierunków, którzy chcieliby zdobyć zawód nauczyciela.

Studiowanie pedagogiki

Jak wyglądają studia pedagogiczne? Na co powinni się przygotować potencjalni studenci? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że najważniejszym elementem tego rodzaju studiów są praktyki. Będziesz je odbywał w placówkach edukacyjnych. To bardzo ważny test dla studentów pedagogiki. Dzięki niemu mogą sprawdzić, czy nadają się do zawodu pedagoga. Na studiach pedagogicznych poznasz wszelkie kwestie związane systemem edukacji w Polsce. Zapoznasz się również z metodami wychowawczymi dzieci. Na pedagogice można specjalizować się w wielu różnych kierunkach. Bardzo popularna jest choćby edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, czy też plastycznej, a także edukacja techniczno-informatyczna, pedagogika specjalna, muzykoterapia i logopedia. Możliwości wyboru kierunku specjalizacji jest więc bardzo dużo.

Zawód pedagog

Jakie perspektywy kształtują się przed absolwentami studiów pedagogicznych? Przede wszystkim jako pedagog możesz znaleźć zatrudnienie w szkole i to na każdym poziomie edukacji. Jeśli znajdziemy zatrudnienie w szkole, do naszych podstawowych obowiązków będą należały konsultacje pedagogiczne i psychologiczne, planowanie i organizowanie zajęć dla dzieci, czy też pomoc i doradztwo w zakresie wybrania odpowiedniej ścieżki edukacji. Czym jeszcze może zajmować się pedagog? Dodatków powinien zapewnić również pomoc i wsparcie dzieciom, które znajdują się trudnej sytuacji, zarówno życiowej, jak i materialnej.

Oczywiście praca w szkole podstawowej, gimnazjalnej, czy też ponadgimnazjalnej i zawodowej to nie jedyna możliwość jak stoi przed pedagogami. Z powodzeniem mogą bowiem również szukać zatrudnienia w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pedagog samodzielnie założył takiego rodzaju poradnię.

Jak założyć placówkę psychologiczno-pedagogiczną

studia pedagogiczneJeśli praca w szkole nie spełnia twoich oczekiwań, możesz spróbować założyć własną placówkę psychologiczno-pedagogiczną. Nie ma nic bardziej motywuje niż praca na własny rachunek. Jakie warunki należy spełnić i jakich formalności należy dopilnować, aby móc otworzyć tego rodzaju placówkę? Przede wszystkim musisz posiadać odpowiednie uprawnienia w charakterze pedagoga. Musimy wystąpić o wpis do ewidencji do określonego podmiotu samorządu terytorialnego. Musimy również dysponować odpowiednim lokalem dla prowadzenia tego typu działalności. Tutaj musimy dysponować odpowiednimi opiniami ze strony inspekcji sanitarnej, jak i również straży pożarnej. Oczywiście należy opracować szczegółowy i wyczerpujący statut placówki.

Prowadzenie tego rodzaju działalności nie jest sprawą prostą. Oczywiście musimy się nastawić na rozwiązywanie wielu trudnych problemów. Codziennością będzie również zmaganie się z ludźmi o różnych charakterach i usposobieniach. Dlatego należy wykazać się dużą dozą cierpliwości, empatii i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Niekiedy będziesz musiał pracować w terenie, w celu przeprowadzenia wywiadów środowiskowych. Tutaj musisz być przygotowany na specyfikę takich wywiadów i sytuacji jakie mogą się z tym wiązać. Nie mniej jest to zdecydowanie interesujący sposób na spożytkowanie studiów pedagogicznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here