Temat studiów nieodmiennie wywołuje wiele emocji i to z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że każdy ma jakieś doświadczenia związane z tym tematem. Czy to bezpośrednie na przykład wspomnienia z czasów gdy sam studiował, czy relacje znajomych i rodziny. Inną przyczyną popularności tego tematu jest jego bezpośredni związek z pracą zawodową. I tutaj ile ludzi tyle teorii na ten temat. Jedni zachwalają studia techniczne, podkreślając zapotrzebowanie na pracowników wykształconych w tym kierunku, spowodowane rozwojem różnego rodzaju technologii. Inni natomiast zwracają uwagę, na fakt iż maszyny w żaden sposób nie zastąpią człowieka, jeżeli chodzi o kreatywność czy wyczucie estetki. Pojawia się również dylemat związany z tym, czy wybrać studia stacjonarne czy niestacjonarne.
Studia stacjonarne czy niestacjonarne?
Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale każdy może sam osądzić i stwierdzić, co mu najbardziej odpowiada. Oba rozwiązania to nic innego jak dwa różne tryby nauki. Studia stacjonarne nazywane są także „dziennymi” i polegają na tym, iż zajęcia odbywają się najczęściej codziennie w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, czyli zajmują cały czas, który posiadamy. W ten sposób studiowanie staje się naszym jedynym zajęciem to znaczy nie mamy możliwości podjęcia pracy zarobkowej.
Wybór takiej ścieżki edukacji skutkuje bezpośrednio tym, iż musimy przygotować się na to, że przez lata studiów będziemy na utrzymaniu rodziców. Przede wszystkim zmusza nas to do zależności finansowej, której negatywne aspekty są raczej oczywiste. Zaletą zaś jest to, że można skupić się jedynie na studiowaniu i nie martwić się o inne sprawy, co daje również możliwość skończenia ich wcześniej niż w przypadku innych trybów nauki.
W przypadku studiów niestacjonarnych zajęcia odbywają się na tak zwanych „zjazdach” czyli weekendach organizowanych raz na dwa, trzy tygodnie według ściśle określonego grafiku. Będąc studentem tak zwanym „zaocznym” trzeba brać udział w zajęciach w soboty i niedziele. Może to być uciążliwe zważywszy na to, że w ciągu tygodnia podejmujemy się pracy zawodowej. Także wszelkie spotkania towarzyskie muszą czasem odejść na drugi plan, gdy w danym dniu odbywają się obowiązkowe zajęcia.
Mimo to ten tryb studiów jest często wybierany z kilku zasadniczych powodów, takich jak konieczność w przypadku, gdy nie mamy kogoś kto mógłby nas utrzymywać przez ten okres. Tym samym daje to możliwość zachowania niezależności finansowej oraz sprawia, że nie wymusza to na nas konieczności szukania mieszkania czy stancji w innym mieście i przeprowadzki.
Ile kosztują studia?
Takich wad i zalet poszczególnych rozwiązań można wymienić wiele. Każda z nich przemówi do przyszłych studentów w inny sposób. Dlatego też wybór ten to indywidualna kwestia, zależna od osobistej sytuacji życiowej. Aby podjąć mądrze tę decyzje potrzeba zastanowić się nad własnymi możliwościami. Nie każdy jest w stanie podjąć się od razu pracy zarobkowej i wejść na rynek pracy. Istnieje jeszcze kwestia opłat za studia.
Studia stacjonarne są bezpłatne co oznacza to, iż student nie ponosi kosztów związanych ze studiowaniem, ale robi to państwo. Inaczej sprawa ma się w przypadku studiów niestacjonarnych, tutaj to student ponosi wszelkie koszty płacąc tak zwane „czesne”. Do tego dochodzą jeszcze koszty dodatkowe za dojazdy do innego miasta, jednorazowe noclegi, wyżywienie oraz wszelkie książki i pomoce naukowe. Sprostanie tym wszystkim wydatkom to niełatwe zadanie, a dla niektórych może to okazać się wyzwanie ponad ich siły.
Wybór studiów pod kątem zatrudnienia
Warto zwrócić uwagę również na to, iż praca tak jak i nauka to duży wysiłek, który należy ponieść jeżeli decydujemy się na taki, a nie inny wybór ścieżki edukacji. Nie mniej ważny jest odpowiedni wybór samego kierunku, który będzie dostosowany do naszych zainteresowań oraz możliwości. Nie bez znaczenia jest też śledzenie zapotrzebowania na rynku pracy, ponieważ nie można zapominać o tym, iż nasz wymarzony kierunek powinien także zapewniać nam przyszłe zatrudnienie.
Wciąż rośnie zapotrzebowanie na absolwentów kierunków technicznych i politechnik. Z racji, iż postęp technologiczny ciągle posuwa się naprzód rośnie zapotrzebowanie na informatyków. Będą oni zarządzać rozbudowanymi już systemami komputerowymi, które pojawiają się w wielu firmach, sklepach, a także innych miejscach użyteczności publicznej.
Wykształcenie w kierunku humanistycznym również otwiera wiele różnych możliwości, ponieważ maszyny nigdy nie zastąpią ludzkiej kreatywności oraz wyczucia estetyki. Trudno jest też aby maszyna generowała poezje oraz sztukę. Wbrew pozorom postęp technologiczny nie jest w stanie zasadniczo wyeliminować czynnika ludzkiego, który mimo wszytko, w niektórych sytuacjach, okazuje się nieodzowny i nie sposób go zastąpić niczym innym.
Warto więc mądrze podejmować decyzje na temat swojej przyszłej edukacji, mimo że studia nie są jedynym wyznacznikiem dostania dobrej pracy w przyszłości to mogą stanowić klucz do przyszłej karier. W tym wszystkim nasz wybór, czy wybierzemy studia stacjonarne czy też nie nie jest bez znaczenia, a należy go podjąć z uwzględnieniem osobistej sytuacji życiowej i finansowej.