studia wojskowe

Studia wojskowe to bardzo ciekawe i kuszące rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy pragną kontynuować naukę na uczelni wyższej. Bardzo atrakcyjna jest również perspektywa zatrudnienia w wojsku po ukończeniu studiów. Jak wyglądają tego rodzaju studia? Jakie kierunki są oferowane? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Studia wojskowe – jak się na nie dostać?

studia wojskoweStudia wojskowe to dość elitarny kierunek nauki. W powszechnej opinii po skończeniu studiów wojskowych zostajemy zawodowymi żołnierzami. Jednak armia potrzebuje nie tylko żołnierzy, ale różnych specjalistów z wielu dziedzin. Tak więc studiach wojskowych można specjalizować się w całkiem zwyczajnych kierunkach jak choćby zarządzenia, informatyka, elektronika, geodezja, logistyka, czy też kartografia. W zasadzie po skończeniu studiów wojskowych absolwenci mają zapewnione zatrudnienie w armii. To dość kusząca perspektywa wobec ciągle niepewnego rynku pracy. W procesie rekrutacji pod uwagę będą brane oceny z takich przedmiotów jak informatyka, fizyka, matematyka i język obcy. Jednak to nie wszystko. Bardzo ważne będą również badania kondycji fizycznej oraz rozmowa kwalifikacja.

W jaki sposób badana jest kondycja fizyczna kandydatów na studia wojskowe? Przede wszystkim należy przejść badania lekarskie. W wypadku wykrycia schorzeń – choćby kręgosłupa, czy też serca – droga na studia zostaje automatycznie zamknięta. W dalszej kolejności kandydaci poddawani są również testom sprawnościowym i psychologicznym, które mają ocenić czy nadają się na tego rodzaju studia. Bardzo ważna jest również rozmowa kwalifikacyjna. Oczywiście w wypadku studiów wojskowych musisz również posiadać zaświadczenie o niekaralności. Wymogów jak widać jest sporo, mimo to co roku na ten rodzaj studiów próbuje się dostać wielu młodych ludzi, którzy chcieliby rozwijać swoje kariery w tym właśnie kierunku.

Kierunki na studiach wojskowych

Studenci na studiach wojskowych mogą wybierać w wielu różnych kierunkach i specjalizacjach. Przede wszystkim mogą kształcić się w kierunku bezpieczeństwa państwa, ekonomiki obronności, lotnictwa i kosmonautyki, mechatroniki, budownictwa, elektroniki i telekomunikacji, kryptologii i cyberbezpieczeństwa, milatyrystyki historycznej, logistyki, czy też mechaniki i budowy maszyn, a także w kierunki zarządzania i dowodzenia. Jak widać niektóre kierunki są zupełnie zwyczajnie i występują również na innych uczelniach, niekoniecznie o profilu wojskowym. Jednak warto pamiętać, że kształcenie na tego rodzaju uczelni jest odpowiednio sprofilowane specjalnie pod potrzeby wojska. Jednak wiedza i umiejętności zdobyte na studiach wojskowych mogą oczywiście przydać się również w innych branżach. Niżej spróbujemy bliżej przedstawić naszym zdaniem najciekawsze kierunki na studiach wojskowych

Lotnictwo i kosmonautyka

To naszym zdaniem najbardziej pasjonujący kierunek. Niekoniecznie możemy zostać drugim Hermaszewskim, pole możliwości bowiem jest znacznie szersze i bardziej różnorodne. Co konkretnie dadzą ci studia w tym właśnie kierunku? Przede wszystkim poznasz zagadnienia związane z bezpieczeństwem państwa oraz wiedzę o tym, jak funkcjonują organizacje i instytucje lotnicze w Polsce. Nie ominie cię matematyka, fizyka, czy też aerodynamika. Po tym kierunku szybko znajdziesz pracę w zakładach lotniczych na stanowisku inżyniera. Oczywiście w pierwszej kolejności będziesz mógł pracować w lotnictwie wojskowym.

Kryptologia i cyberbezpieczeństwo

studia wojskoweKryptologia i cyberbezpieczeństwo to kolejny niezwykle pasjonujący kierunek na studiach wojskowych. Jak wiadomo w naszym codziennym życiu, w wielu jego aspektach dominuje internet. Dlatego też jest duże zapotrzebowanie na specjalistów od bezpieczeństwa w internecie. Swoje potrzeby ma również wojsko, dlatego cyberbezpieczństwo zostało połączone z kryptologią w ofercie edukacyjnej studiów wojskowych. Jaką wiedzę i umiejętności posiądą studenci na tym właśnie kierunku? Przede wszystkim zostaną specjalistami z zakresu informatyki oraz bezpieczeństwa systemów technicznych KIP – Krytycznej Infrastruktury Państwa. Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, która stale się rozwija, więc trzeba być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technologicznymi. Z pewnością kierunek ten jest nie tylko ciekawy, ale również bardzo wymagający.

Bezpieczeństwo państwa

Na koniec gratka dla wszystkich, którym marzy się praca w służbach specjalnych. Aby się tam dostać możemy sobie pomóc poprzez skończenie kierunku bezpieczeństwo pracy na studiach wojskowych. Na tym kierunki uzyskasz wiedzę o zarówno o militarnych, jak i pozamilitarnych zagrożeniach państwa. Poznasz tajniki zarządzania sytuacjami kryzysowymi oraz organizowania akcji ratunkowych. Zapoznasz się również z charakterem zagrożeń o skali lokalnej, a także globalnej. Studia na tym kierunki otworzą ci drogę do pracy w różnego rodzaju służbach takich jak BOR, CBA, ABW, ale przede wszystkim w wywiadzie i kontrwywiadzie wojskowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here