Jak bezpiecznie stosować preparaty z kwasem acetylosalicylowym

Zbawienny wpływ na wszelkie dolegliwości bólowe oraz gorączkowe mają dla nas preparaty z kwasem acetylosalicylowym, w skrócie ASA. Znajdziemy go w wielu środkach ogólnie dostępnych w aptekach, a nawet sklepach spożywczych. Mimo, że ma on właściwości lecznicze, to należy przyjmować go ostrożnie, ponieważ przyjęcie zbyt dużych dawek lub też niewłaściwie zastosowanie może nieść za sobą poważne skutki.

Działanie

Kwas acetylosalicylowy stosuje się powszechnie na dolegliwości bólowe, zapalne, gorączkowe i agregacyjne. Może mieć także zbawienny wpływ na nasz układ krwionośny, może uchronić nasze życie przed zawałem oraz udarem mózgu. ASA posiada właściwości przeciwzakrzepowe, hamuje on powstawanie skrzepów w naczyniach krwionośnych, które prowadzą do ich zatkania. Zapobiega on też powstawaniu miażdżycy.

Zastosowanie

Przyjmowanie ASA zaleca się osobom, które cierpią na:
• bóle o niskim i średnim nasileniu (bóle głowy, zębów, mięśni),
• gorączkę, przeziębienie i grypę,
• miażdżycę i choroby wieńcowe,
• przebyty zawał.

Występowanie

Kwas acetylosalicylowy znajdziemy w wielu preparatach powszechnie dostępnych na rynku. Mogą się różnić składem, jednak podstawowym składnikiem jest ASA. Jeśli szukamy preparatów z tym związkiem, znajdziemy go w: Acard, Alka Prim, Alka seltzer, Aspirin, Etopiryna, Polocard, Polopiryna oraz wiele więcej.

Dawkowanie

Należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania środków zawierających kwas acetylosalicylowy. Należy przyjmować nie więcej niż od 75 mg do 160 mg kwasu na dobę. W przeciwdziałaniu zakrzepicy stosuje się maksymalnie 320 mg leku na dobę, następnie dawka powinna zostać zmniejszona.

Przyjmowanie ASA

Przeciwwskazania

Preparaty z kwasem acetylosalicylowym, nie mogą być przyjmowane przez:

• osoby chorujące na wrzody żołądka oraz dwunastnicy,
• kobiety karmiące piersią,
• dzieci poniżej 12 roku życia,
• osoby cierpiące na astmę oraz skazy krwotoczne,
• osoby chorujące na cukrzycę,
• osoby przed operacją (na 7-10 dni przed zabiegiem).

Kwas acetylosalicylowy znacznie wpływa na układ krwionośny, proces krzepnięcia krwi oraz jej rozrzedzenie. Z tego względu nie może być on stosowany, w wyżej wymienionych przypadkach. Wchodzi on w interakcje z innymi lekami, dlatego też należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatów, które go zawierają z innymi lekami.
Skutki uboczne

Najpopularniejszymi skutkami ubocznymi zaobserwowanymi u osób stosujących ASA są: zawroty głowy, szumy uszne, nudności i wymioty oraz zaburzenia słuchu i wzroku. Najpoważniejsze skutki uboczne to: kwaśnica metaboliczna, drgawki, śpiączka, zapaść i niewydolność nerek. Przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci.

Preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy niewłaściwie stosowane lub stosowane w nadmiernych dawkach mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego w celu bezpiecznego spożywania leku, należy trzymać się wytycznych otrzymanych od lekarza lub otrzymanych od farmaceuty, a także wskazanych w ulotkach dołączonych do preparatów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here