Amigdalina – zakłamana witamina

Amigdalina, nazywana także witaminą B17 to rzekomo cudowny lek na raka. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości ma to taki sam wpływ na leczenie nowotworów, jak wlewy z witaminy C, czyli żaden.

Czym jest amigdalina i gdzie występuje?

Tak zwana witamina B17, tj. amigdalina to organiczny związek zaliczany do glikozydów, występujący w pestkach gorzkich migdałów, jabłek, moreli, brzoskwiń, pigwy pospolitej, czeremchy, wiśni i śliwek oraz wielu innych owocach. Pestki owoców, zawierających ten związek mają charakterystyczny zapach i gorzkawy smak.

Badania nad amigdaliną

Po raz pierwszy została wyodrębniona z gorzkich migdałów w 1830 roku przez francuskich chemików – Pierre-Jeana Robiqueta oraz Antoine’a Francoisa Boutron-Charlanda, a charakterystyczną cechą tego związku jest to, że w organizmie rozkłada się na glukozę i m.in. trujący cyjanowodór.

Na poważnie badaniami dotyczącymi leczenia raka tą substancją zajął się dr Ernst Theodore Krebs (Sr.), ale zaznaczył, iż amigdalina nie powinna być stosowana u ludzi ze względu na toksyczne substancje. Badania dr Krebsa kontynuował jego syn (noszący te same imiona). Biorąc pod uwagę toksyczne działanie substancji, opracował pochodną, nazywaną laetrile, której i tak podstawowym składnikiem była amigdalina naturalnego pochodzenia.

Do dzisiaj prowadzone są badania nad tą substancją i w dalszym ciągu nie ustalono, czy tzw. witamina B17 (która w rzeczywistości nie jest witaminą i nie powinno jej się tak nazywać, ponieważ nie nosi żadnych cech witaminy) pozytywnie wpływa na leczenie raka. Wiele wątpliwości wśród lekarzy wynika z faktu, że amigdalina w organizmie człowieka wytwarza trujący cyjanowodór. Mimo to, zwolennicy medycyny alternatywnej, pomimo tego, że badania nie potwierdzają, że „lek” działa, nadal polecają stosowanie go.

Działanie amigdaliny

Amigdalina w organizmie człowieka, pod wpływem reakcji enzymatycznych, rozkłada się na glukozę, aldehyd benzoesowy i cyjanowodór (kwas pruski). Dwie, ostatnie substancje są trujące i jeśli ktoś przedawkuje amigdalinę, mogą wystąpić objawy zatrucia. Z tego względu witamina B17 jest krytykowana przez lekarzy i odradza się stosowanie tej terapii w leczeniu raka. Żadne badania nie potwierdzają, że amigdalina jest pomocna w zwalczaniu nowotworów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here