Biegunka – jak ją pokonać

Biegunka to problematyczna przypadłość, która może zepsuć nawet najdłużej planowane wydarzenie. Wystarczy, że zjemy coś nieświeżego i problem gotowy – nigdzie nie wyjdziemy, bo mamy ciągłą potrzebę udawania się do toalety. Jak z nią walczyć? To zależy od przyczyny.

Biegunka – co to jest?

Biegunka to oddawanie płynnego lub półpłynnego stolca częściej niż trzy razy na dobę. Za biegunkę uznaje się także sytuację, w której stolec oddaje się raz, ale jest w nim krew, śluz lub ropa. Przypadłości tej często towarzyszą nudności, wymioty, kurczowy ból brzucha a czasem występuje nawet gorączka bądź odwodnienie organizmu.

Biegunka może być spowodowana zakażeniem wirusowym bądź bakteryjnym, ale czasem występuje na tle nerwowym (ze stresu) lub z powodu alergii.

Biegunka spowodowana wirusem

Jest to tzw. grypa jelitowa bądź żołądkowa. Sprawcą tejże „grypy” są najczęściej rotawirusy, adenowirusy, norowirusy i astrowirusy. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, a objawy to wodnisty stolec, nudności lub wymioty, bóle brzucha, a u dzieci i osób starszych może wystąpić gorączka.

Aby wyleczyć biegunkę tego typu, należy zadbać o ścisłą dietę i nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Powinno przyjmować się duże ilości płynów (wody bądź wody z elektrolitami). Jeśli występuje gorączka, można przyjąć lek przeciwgorączkowy, zaś w przypadku bólu brzucha – lek rozkurczowy.

Biegunka spowodowana bakteriami

Objawami tego rodzaju biegunki, poza rozwolnieniem są także nudności lub wymioty, a pierwsze objawy pojawiają się od sześciu do siedemdziesięciu dwóch godzin po wniknięciu do organizmu bakterii, np. Salmonelli czy Escherichii coli. Zwykle do zakażenia dochodzi, podobnie jak w przypadku biegunki pochodzenia wirusowego, poprzez drogę pokarmową, tj. spożywając jedzenie zawierające wyżej wymienione bakterie (czyli nieświeże lub takie, przy produkcji których nie zachowano higieny).

Takiego rodzaj biegunki nie powinno leczyć się specyfikami, które całkowicie hamują biegunkę, ponieważ spowalniają one wydalanie z organizmu bakterie. Lepiej jest zażyć węgiel leczniczy, który wychwytuje z przewodu pokarmowego toksyny i substancje gnilne, co łagodzi objawy biegunki. Trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu, a jeśli dojdzie do silnego zatrucia, należy udać się do lekarza, ponieważ konieczna będzie kuracja antybiotykowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here