Dietetyka - studia

Standardem dwudziestego pierwszego wieku staje się w dużej mierze zdrowy styl życia. Jest on dosyć szeroko promowany w mediach tradycyjnych, ale przede wszystkim w internecie. Nie bez powodu większość Polaków zdecydowanie kojarzy nazwiska Anny Lewandowskiej czy Ewy Chodakowskiej, a kanały na YouTube poświęcone tematyce stricte zdrowotnej osiągają zawrotne liczby subskrybentów i całe miliony wyświetleń. Popularność widać również po wpisaniu hasła „dietetyka – studia” w wyszukiwarce internetowej. Nie ma się co zatem dziwić, że całe mnóstwo zwykłych ludzi zaczyna wykupywać karnety na siłownię i liczyć kalorie. Różnią się jednak od celebrytów tym, że na ich poczynania nie patrzą dziesiątki tysięcy osób, toteż łatwiej jest im zgubić gdzieś po drodze motywację. Brzuch nie staje się płaski już po pierwszym treningu, a zjedzona przed chwilą kolacja absolutnie nie eliminuje poczucia głodu.

Nietrudno więc jest zrezygnować i uznać, że najwyraźniej musi być po prostu tak, jak jest. Dieta nie pasuje akurat temu żołądkowi, a ćwiczenia nie działają, co na pewno jest winą sylwetki ektomorficznej. Bo przecież nie braku samozaparcia i regularności, nieprawdaż? Osoby szczególnie podatne na panującą modę będą się jednak starały raz po raz aż w końcu uznają, że konieczna jest pomoc specjalisty. Nie tylko trenera personalnego z najbliższej siłowni, ale i osoby wykwalifikowanej, z konkretną wiedzą na temat ludzkiego organizmu.

Dietetyka – studia

Dietetyka – studia te znajdują się na pograniczu chemii, biochemii oraz żywienia, więc same w sobie są bardzo fascynujące. Zajmują się wszelkimi zagadnieniami związanymi z żywnością. W toku studiów realizowana jest cała masa studiów związanych tematami takimi jak anatomia i fizjologia człowieka, choroby wewnętrzne, chemia spożywcza, biochemia czy mikrobiologia. Nie bez powodu dietetykowi przysługuje tytuł specjalisty medycznego i może się ubiegać o gabinet w ośrodkach zdrowia. Osoba, która będzie w stanie ukończyć takie studia, jest profesjonalnie wykwalifikowana i bez dwóch zdań zna się na każdym aspekcie swojego fachu.

Praca dietetyka

Praca dietetykaTak jak rośnie ludzka świadomość tego, że zdecydowanie warto jest się zdrowo odżywiać i uprawiać aktywności fizyczne. Nie można wszak zapominać o fakcie, że chorobą cywilizacyjną społeczeństw w dwudziestym pierwszym wieku jest otyłość. To poważny problem, z którym dietetycy będą musieli umieć sobie radzić. Chodzi tu oczywiście o indywidualne sesje z ludźmi, którzy zechcą zgubić kilogramy, których nadmiar nieopacznie zgromadzili. Zadaniem dietetyka będzie wtedy zapoznanie takich osób z dostępnymi możliwościami na tym polu. Pacjent musi uzyskać wiedzę na temat tego, które spośród jego nawyków żywieniowych są szczególnie szkodliwe, które bezwzględnie należy wyeliminować, a które tylko skorygować.

Musi wiedzieć to i owo na temat kaloryczności tego, co je, a także to, że jedzenie to nie tylko kalorie, ale i składniki odżywcze. Takie jak białko, tłuszcze i węglowodany, których spożycie należy w sposób odpowiedzialny balansować. Ostatnim zadaniem dietetyka będzie zaplanowanie żywienia dla takiej osoby. Takiego żywienia, które umożliwi osiągnięcie przedsięwziętego celu w postaci zrzucenia wagi. Ale niekoniecznie, bo o pomoc dietetyków bardzo często zwracają się także osoby zajmujące się sportem, a także osoby, które są po prostu zainteresowane zdrowym odżywianiem.

Co oprócz ustalania diety?

Nie jest jednak tak, że osoba po takich studiach jest ograniczona wyłącznie do pomocy ludziom, którzy bardzo chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów. Oczywistym faktem jest bowiem, że dietetyka jako kierunek studiów jest przedmiotem o wiele bardziej kompleksowym i obejmuje jeszcze co najmniej kilka wartych uwagi tematów. Takich jak przede wszystkim toksykologia, konserwowanie żywności, analiza i ocena jakości produktów żywnościowych, a także biochemia żywności. Te specjalistyczne przedmioty znacznie zwiększają wachlarz możliwości absolwenta studiów dietetycznych. Poza planowaniem nawyków żywieniowych swoich pacjentów może się także zająć całą masą innych, równie sensownych zajęć.

Co oprócz ustalania diety?Można na przykład swoją wiedzę wykorzystać w sposób maksymalnie praktyczny, czyli poszukać pracy w gastronomii. Restauracje ze zdrową żywnością z pewnością przyjmą z otwartymi ramionami osobę, która ułoży im rozsądne menu. Bardzo łatwo jest też wystarać się o posadę związaną z dziennikarstwem. Hitem ostatnich lat jest założenie własnego bloga z poradami na temat żywienia i szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Strony tego typu są obecnie szalenie popularne, a ich autorzy spokojnie są w stanie się utrzymywać z samego ich prowadzenia.

Doświadczony dietetyk z pewnością będzie mógł też wystąpić jako specjalista od żywienia w czasopismach naukowych i tematycznych. Również wiele miejsc publicznych stoi otworem przed dietetykami. Supermarkety potrzebują osób, które będą zarządzać układem działu ze zdrową żywnością, korporacje i różnorakie agencje poszukują z kolei stricte dietetyków, którzy będą zarządzać tym, co ma być podawane na tamtejszych stołówkach. Coraz większym standardem staje się też to, że niektóre kluby sportowe zatrudniają dietetyków, by poszerzyć wachlarz oferowanych usług. Możliwości jest zatem mnóstwo, a studia te bezsprzecznie są jednym z najbardziej perspektywicznych kierunków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here