Studia MBA

Studia MBA to studia, które weszły przebojem na nasz rynek edukacyjny już w pierwszej połowie lat 90. i systematycznie zdobywają coraz szersze grono zwolenników, a liczba ich absolwentów rośnie z roku na rok, choć do niedawna mało kto jeszcze wiedział co ten skrót tak naprawdę oznacza.

Studia MBA, co to takiego?

Studia MBA, co to takiego?MBA to skrót od angielskiej nazwy Master of Business and Administration. Są to studia podyplomowe, które w Polsce trwają z reguły dwa lata. Od kandydatów wymaga się nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również praktyki i doświadczenia biznesowego.

Choć w Polsce kursy MBA pojawiły się dopiero w latach 90. to ich światowa historia sięga XIX wieku. Pierwsze take studia, choć jeszcze pod inną nazwą, zostały zorganizowane w 1881 roku w Stanach Zjednoczonych i prowadzone były przez Wharton School of the University of Pennsylvania. Nazwa MBA pojawiła się na uczelniach amerykańskich dopiera w latach 50. XX wieku. Widać zatem, że potrzeba kształcenia specjalistów dla biznesu została dostrzeżona już dawno.

Dziś MBA to międzynarodowy standard, który otwiera absolwentom drzwi do piastowania stanowisk kierowniczych w dużych i średnich przedsiębiorstwach, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Dla kogo przeznaczone są studia MBA?

Najprościej byłoby powiedzieć, że MBA to studia dla wszystkich, którzy chcieliby rozwijać swoją karierę w międzynarodowych firmach, stopniowo pnąc się w górę po szczeblach korporacyjnej drabiny lub osób prowadzących swoje własne przedsiębiorstwa. Takie stwierdzenie byłoby jednak zbyt ogólnikowe.

MBA to studia przede wszystkim dla osób ambitnych, które mają już doświadczenie w biznesie, nie boją się nowych wyzwań i chcą się rozwijać. Ukończenie ich daje nie tylko ogromną wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną. Program studiów jest niezwykle szeroki i obejmuje zagadnienia z dziedziny ekonomii, księgowości, prawa, zarządzania zasobami ludzkimi, marketingu i finansów. W czasie studiów kładzie się olbrzymi nacisk na poszerzanie kompetencji negocjacyjnych i decyzyjnych uczestników.

Z punktu widzenia studentów niezwykle ważne, choć rzadziej podkreślane, jest zdobycie relacji i kontaktów biznesowych, które w przyszłości mogą owocować otwarciem nowych możliwości na rynku.

Program MBA co go wyróżnia?

Program MBA co go wyróżnia?Przede wszystkim zajęcia na studiach MBA prowadzone są w języku angielskim. Choć od jakiegoś czasu uczelnie wzbogacają swoją ofertę edukacyjną proponując programy w języku polskim, to nadal jest to jednak raczej wyjątek niż reguła. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wiele zajęć jest prowadzonych przez wykładowców z uznanych amerykańskich i kanadyjskich szkół biznesowych, co bardzo podnosi prestiż studiów, ale nie tylko. Pamiętać należy, że w środowisku biznesowym dominuje angielski, który jest podstawowym językiem komunikacji w międzynarodowych korporacjach.

To jednak nie jedyny wyróżnik. W czasie studiów MBA, które dają swoim absolwentom rzetelną wiedzę teoretyczną z wielu dziedzin, ogromny nacisk kładzie się na praktykę. Wyróżnikiem programów realizowanych w ramach MBA jest duża liczba warsztatów. To bardzo nowoczesne podejście do kształcenia, dające studentom możliwość szlifowania umiejętności praktycznych i rozwijania kompetencji w zakresie negocjacji, podejmowania decyzji, efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi. Ważnym elementem, umożliwiającym skuteczne realizowania tak nakreślonego programu, jest prowadzenie zajęć w małych, kilkuosobowych grupach. Warto podkreślić, że filarem studiów są zajęcia dydaktyczne prowadzone nie tylko przez wykładowców akademickich z prestiżowych uczelni, ale również przez uznanych praktyków biznesu. Ich zadaniem jest przekazanie wiedzy praktycznej w oparciu o tzw. casusy, a także stworzenie dobrej atmosfery do niekonwencjonalnej dyskusji.

MBA czy naprawdę warto?

Dwa lata ciężkiej nauki i pracy, wysokie czesne, setki stron literatury fachowej, casusy do rozwiązania, nierzadko już po zajęciach, w czasie wolnym. MBA to ogromna inwestycja. Studia wymagają wielkiego zaangażowania i poświęceń, więc czy naprawdę warto?
Sam dyplom MBA niewątpliwie nie zapewni absolwentowi natychmiastowego awansu i wymarzonej pensji. Na pewno jednak zwiększy jego perspektywy na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy. W dzisiejszych czasach, kiedy prywatne uczelnie wyższe wyrastają jak grzyby po deszczu, a studiować może właściwie każdy, tytuł magistra bardzo się zdewaluował. Stąd warto mieć w kieszeni dyplom prestiżowego kierunku. Ułatwia on ścieżkę kariery, wyróżniając jego posiadacza na tle konkurencji.

Nie należy też zapominać, że MBA to nie tylko wiedza i praktyka. To również, niedoceniany do niedawna, networking, do którego uczelnie oferujące ten rodzaj studiów przywiązują coraz większą wagę. Na uniwersytetach powstają stowarzyszenia absolwentów MBA, organizujące spotkania naukowe i towarzyskie. Po ponad dwudziestu latach obecności MBA na polskim rynku edukacyjnym mamy już wielką rzeszę absolwentów, którzy odnajdują się w wielu firmach i najrozmaitszych branżach. To duże środowisko. Warto być jego częścią.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here