ETF-y kryptowalutowe

Pierwsza kryptowaluta pojawiła się na świecie w 2009 roku. Obecnie możliwości inwestowania w wirtualne waluty są zdecydowanie większe. Jedną z nich jest opcja kupowania kryptowalut za pośrednictwem funduszy ETF. W jaki sposób działają ETF-y kryptowalutowe? O czym powinny pamiętać osoby, które decydują się na zawarcie tego typu transakcji? Szereg wartościowych porad i wskazówek przedstawiamy w poniższym artykule.

Jak działa kryptowalutowy ETF? Wyjaśniamy

Aby we właściwy sposób scharakteryzować specyfikę kryptowalutowych ETF-ów, warto w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym jest ETF. Fundusz giełdowy ETF to instrument finansowy odpowiadający za śledzenie wartości określonego aktywa bądź jego kilku rodzajów. Podstawowym atutem tej formy inwestowania jest fakt, że inwestorzy mogą zdywersyfikować swoje aktywa. Zadaniem ETF-ów jest śledzenie wartości konkretnego aktywa. Przykładowo: ETF na złoto śledzi wartość złota, zaś ETF na Bitcoina opowiada za śledzenie wartości Bitcoina, 

ETF na kryptowaluty funkcjonuje dokładnie tak samo jak inne rodzaje funduszy ETF. Jest to fundusz notowany na giełdzie i odwzorowuje on kurs danego aktywa. W przypadku, gdy wartość rośnie lub spada, ETF ma za zadanie naśladować te wahania. Z jakiego powodu inwestorzy zamiast zakupu samej kryptowaluty decydują się na zaopatrzenie się w naśladujący ją ETF?

Wynika to przede wszystkim z tego, że zakup kryptowaluty wiąże się z koniecznością przechowywania jej w portfelu bądź skorzystaniem z usług wyspecjalizowanej giełdy krytpowalutowej. Z kolei zaopatrując się w fundusz ETF na kryptowalutę zyskujemy możliwość zarabiania na zmianach jej wartości, a jednocześnie poziom bezpieczeństwa realizowanych transakcji jest bardzo wysoki.

Uwaga na ryzyko! 

Początkujący inwestorzy, którzy decydują się na zakup ETF-ów, które naśladują kurs kryptowalut, muszą liczyć się z tym, że tego typu transakcjom towarzyszy określony poziom ryzyka. Jest on na podobnym poziomie jak w przypadku sytuacji, gdy kupujemy kryptowaluty bezpośrednio. Jedyna różnica polega na tym, że nie ma ryzyka kradzieży naszych środków bądź zgubienia klucza do portfela elektronicznego. 

Musimy pamiętać o tym, że kurs kryptowalut zmienia się w niezwykle dynamicznym tempie, dlatego nawet będąc posiadaczem ETF-u na kryptowaluty prawdopodobieństwo utraty zainwestowanych środków jest dość wysokie. W związku z tym, inwestycja w ETF na kryptowaluty powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Dobrym rozwiązaniem jest w pierwszej kolejności zdobycie wszechstronnej wiedzy na temat zasad i mechanizmów rynkowych, a dopiero później zawieranie transakcji. W ten sposób szanse na osiągnięcie finansowego sukcesu będą znacznie wyższe. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here