Wydawać by się mogło, że najcięższym zadaniem młodego człowieka u progu dorosłego życia jest zdanie matury. Jednak okazuje się, że o wiele trudniejszy jest wybór studiów, a tym samym drogi zawodowej, która teoretycznie będzie mu towarzyszyła przez całe życie. Nie każdy absolwent liceum zna swój wymarzony zawód jak np. lekarz, prawnik czy muzyk. Wtedy przy podejmowaniu decyzji liczą się głównie względy ekonomiczne i mocne strony przyszłego studenta. W tej sytuacji wybór może paść na kierunek logistyka – studia są dostępne na większości polskich uczelni, zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym i oferują absolwentom szeroki wachlarz możliwości zawodowych i po zdobyciu niezbędnego doświadczenia wysokie zarobki i stabilne zatrudnienie.
Na czym polega studiowanie logistyki?
Logistyka polega na racjonalizacji procesów, dlatego studenci uczą się logiki i procesów myślowych. Duży nacisk kładzie się również na matematykę i nauki ekonomiczne. W przyszłej pracy logistyka dużym wsparciem są również programy komputerowe, dlatego w planie zajęć znajdziemy też ćwiczenia z konkretnych systemów informatycznych. Przyszły logistyk musi pracować z ludźmi, by czynić ich pracę bardziej efektywną, dlatego studenci uczą się również podstaw zarządzania. Nie zapominajmy o nauce języków obcych — przyszła praca w firmie transportowej czy produkcyjnej będzie obejmowała najczęściej współpracę międzynarodową dlatego znajomość języków obcych na poziomie bardzo dobrym jest często obowiązkowa. Studia oprócz zajęć na uczelni obejmują również obowiązkowe praktyki zawodowe związane z wyborem konkretnej specjalizacji.
Logistyka – Studia na które trudno się dostać?
Proces rekrutacyjny na kierunek logistyka nie należy do najtrudniejszych i ogranicza się do konkursu świadectw. Wymagane przedmioty na maturze zależą od zasad rekrutacji konkretnej uczelni, ale najczęściej znajdziemy wśród nich matematykę i język obcy. Mimo pozornie łatwiej rekrutacji nie są to jednak studia dla każdego, czego dowodem jest duży przesiew studentów już po pierwszym semestrze. Pamiętajmy, że studia te wymagają logicznego myślenia, także najlepiej będą tam się czuli studenci uzdolnieni w kierunku przedmiotów ścisłych, lubiący matematykę i mający predyspozycję do nauki języków obcych. Przyda się również podstawowa wiedza w zakresie informatyki oraz biegłe posługiwanie się programami typu Excel. Nawet gdy początkowo zajęcia na uczelni będą wydawać się trudne nie warto się poddawać po zaliczeniu najbardziej problematycznych przedmiotów podczas pierwszych dwóch lat studiów dalsza droga do dyplomu licencjata, inżyniera czy magistra będzie już znacznie prostsza.
Jaka praca po logistyce?
Pracy dla absolwentów logistyki nie brakuje. Oferują ją zarówno firmy spedycyjne, transportowe, produkcyjne, jak i te, zajmujące się handlem międzynarodowym. W obecnych czasach logistyk jest potrzebny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, gdzie liczy się efektywność i optymalizacja. Często od dobrego logistyka wymagana jest również znajomość zasad BHP oraz systemu zarządzania jakością. Pamiętajmy, że specjalista ds. logistyki to nie tylko pracownik biurowy. Do jego obowiązku będzie należało również odwiedzanie hal czy magazynów oraz nadzorowanie niektórych procesów. W tym, jak i w każdym zawodzie liczy się doświadczenie, które najlepiej zdobywać już podczas studiów odbywając liczne praktyki i staże.
Stanowiska obejmowane przez absolwentów logistyki to między innymi:
- spedytor krajowy / międzynarodowy
- specjalista ds. logistyki
- specjalista ds. zakupów
- specjalista ds. transportu
- specjalista ds. zarządzania flotą
- specjalista ds. zarządzania zapasami
- product manager
Ile zarabia logistyk?
Wynagrodzenie logistyka zależy oczywiście od doświadczenia, jakie posiada i stanowiska, jakie obejmuje. Zarobki początkującego specjalisty będą wahać się między 3.000 a 4.000 zł brutto, jednak średnie zarobki doświadczonego logistyka będą wynosiły już między 5.000 a 6.000 brutto, nie oznacza to jednak, że nie można zarabiać więcej. Wynagrodzenie logistyków na wyższych stanowiskach przekracza 15 000 zł. Należy pamiętać również, że jest to stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, a pracodawcy często zapewniają szeroki pakiet socjalny jak prywatna opieka medyczna, karty sportowe, dofinansowanie wczasów oraz atrakcyjne systemy premiowe.
Czy byłbym dobrym logistykiem?
Jeżeli masz zdolności analitycznego myślenia i nie jesteś nieśmiały możesz spokojnie zacząć myśleć o karierze w tej dziedzinie. Oprócz komunikatywności konieczna jest również odporność na stres i umiejętność rozwiązywania problemów. Ze względu na charakter pracy konieczna jest również zdolność przewidywania i planowania. Przydadzą się również umiejętności w zakresie prowadzenia negocjacji, cechy lidera i łatwość pracy w grupie. Także, jeśli czujesz, że jesteś osobą dobrze zorganizowaną, potrafisz dobrze zarządzać czasem swoim i kolegów nie przerażają cię cyfry, mapy i tabelki a przed ekranem komputera czujesz się jak ryba w wodzie możesz śmiało myśleć o karierze logistyka.