Parlez-vous english per favor, czyli o tym dlaczego warto uczyć się języków obcych

Słynny pisarz, poeta i tłumacz, Stanisław Barańczak mawiał, że tłumaczenie właśnie to rodzaj rozrywki intelektualnej, krzyżówki, łamigłówki, z którą ludzki mózg musi się mierzyć. Jednak ile warta jest łamigłówka, którą przychodzi nam z łatwością złamać, gdyż jest już nam znana? Jeśli ten enigmatyczny wstęp nie przybliżył nas do tematu, o którym chcemy opowiedzieć, to warto poprzestać na prostym pytaniu: po co?

Język to najlepszy nauczyciel

A mianowicie: po co uczyć się kolejnych języków? Wyjaśnienie tej z kolei zagadki jest zdecydowanie prostsze. Ot choćby dla zdrowia. Psychicznego przede wszystkim. Nauka języka rozwija kolejne, do tej pory nierozwijane synapsy w naszym mózgu. Niezależnie więc od tego ile mamy lat, potrzebujemy czegoś w rodzaju stymulacji połączeń nerwowych, a co za tym idzie, niekończącej się potyczki umysłowej. Jeśli więc rozwiązywanie krzyżówek jest dla Ciebie zbyt łatwe lub zbyt nudne, nauka nowego języka powinna Cię zadowolić. Odkrywanie zależności między czasami, trybami a fleksją czy składnią, a do tego leksyka sprawią, że nauka języka zamieni się w trening mózgu.

Jeżeli chodzi o intensywne kursy angielskiego Warszawa to miasto, w którym bez problemu można skorzystać z takich zajęć. 

Za granicą język trzeba znać

Życie na obczyźnie do łatwych nie należy. Rozmawiając z native speakerami z Warszawy (mieszkając oczywiście za granicą), dostrzeżemy gigantyczne różnice, jakie przez lata zakotwiczają się w języku. I tak pogłębia się słownictwo, niektóre wyrazy odchodzą do lamusa, pozostałe przychodzą, zwykle pod wpływem zapożyczeń z modnych języków; gramatyka w zasadzie pozostaje bez zmian, jednak może być co nieco modyfikowana. Jednak żyjąc w obcym miejscu warto wciąż pielęgnować język ojczysty i starać się zrozumieć co mówią nie tylko nasi rodacy, ale także inne osoby rozmawiające w obcych językach. Jeśli bowiem będziemy rozmawiać tylko i wyłącznie o bułkach i pogodzie, nasze zdolności zmniejszą się, a im później to dostrzeżemy, tym gorzej dla nas.

Nauka obcych języków, nawet na sucho i bez umiejętności mówienia, może stymulować nasz mózg. Pełnia stymulacji to przede wszystkim pełna nauka, która w doskonały i kompleksowy sposób dociera tam, gdzie krzyżówki nie mogą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here