Studia - Kierunki

Kończąc edukacje w szkole średniej z dobrze zdaną maturą, każdy zastanawia się jaką dalszą drogę edukacji wybrać. Większość marzy o studiach. Dają one dobre wykształcenie oraz perspektywy na dobrze płatną pracę w przyszłości. Nie każdy wie jakie konkretnie wybrać studia – kierunki są wręcz mnożone przez różnego rodzaju uczelnie. Wybór jest na prawdę trudny. Postaramy się choć trochę w nim pomóc.

Studia – kierunki ekonomiczne

Studia - kierunki ekonomiczneStudia ekonomiczne przeznaczone są dla tych, którzy w liceum unikali jak ognia przedmiotów humanistycznych i pasjonowali się takimi jak matematyka oraz różne odmiany przedmiotów związanych z ekonomią i przedsiębiorczością. Z pewnością znajdą oni dla siebie miejsce na uczelniach ekonomicznych

  • Zarządzanie – Choć popularność tego kierunku ostatnio spadła to nadal są to jedne z najczęściej wybieranych studiów. Samo zarządzanie ma także kilka różnych odmian, ale generalnie są to studia, które przygotowują do późniejszej pracy na stanowisku menedżera i tym podobnych.
  • Księgowość – Studia na tym kierunku przygotują do podjęcia pracy w charakterze księgowej. Można przyjąć się do pracy w większym biurze rachunkowym lub być etatową księgową w większej firmie. Nic nie stoi także na przeszkodzie aby otworzyć własne biuro księgowe. Studia są mocno związane z matematyką i ekonomią.

Studia artystyczne

Jeśli w szkole średniej nie było ci blisko to przedmiotów ścisłych ale też jakoś specjalnie nie przepadałeś na przedmiotami stricte humanistycznymi to być może zainteresują cię studia artystyczne. To tutaj kształcą się przyszli aktorzy, muzycy i malarze.

  • Aktorstwo i filmoznawstwo – Studia na tym kierunku wydają się być dosyć ciekawe. Niektórzy pewnie myślą, że polegają one na oglądaniu filmów przez kilka godzin. Nic bardziej mylnego. Studia są dosyć ciężkie i żeby je przebrnąć trzeba na prawdę się napracować. Przygotowują one do zawodu aktora teatralnego bądź krytyka filmowego.

Studia humanistyczne

Studia humanistyczneStudia humanistyczne przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy w szkole średniej uwielbiali pisać wypracowania, analizować wiersze oraz szczególnie przykładali się do nauki historii lub wiedzy o społeczeństwie.

 

  • Historia – Jest to kierunek przeznaczony dla wszystkich pasjonatów historii. Egzaminy są ciężkie i wymagające. Przyswoić trzeba na prawdę sporo historycznej wiedzy z wszystkich epok. Na koniec studiów można wybrać specjalizację. Zawody jakie na nas czekają to między innymi historyk, archiwista lub nauczyciel historii w szkole podstawowej i liceum.
  • Filologia – Studia te przeznaczone są dla wszystkich osób, które w trakcie trwania nauki w szkole średniej odkryły w sobie naturalny talent do szybkiego przyswajania nauki języków obcych. Istnieje mnóstwo kierunków związanych z filologią. Te najpopularniejsze to oczywiście anglistyka i germanistyka. Oferty uczelni wyższych są w tym temacie bardzo rozbudowane.
  • Dziennikarstwo – Ten kierunek powinni studiować ci, którzy mają naturalny dryg do pisania różnego rodzaju felietonów i artykułów. Przyda się również śmiałość potrzebna do przeprowadzania wywiadów. Studia są bardzo ciekawe i zapewniają mnóstwo rozrywki. Będziemy się na nich uczyć wszystkich zasad związanych z dziennikarstwem.
  • Kulturoznawstwo – Absolwenci tego kierunku są coraz częściej poszukiwani na rynku pracy. Unia Europejska przeznacza spore środki na rozwój kultury w krajach członkowskich i w rozmaitych instytucjach i urzędach potrzebni są specjaliści z tej dziedziny.

Studia medyczne i prawnicze

Studia te uchodzą za najbardziej prestiżowe z całej palety studiów do wyboru. Trwają one najdłużej, ale za to są gwarancją dobrze płatnej i szanowanej pracy zaraz po ich ukończeniu.

  • Medycyna – Studia medyczne są pełne wyrzeczeń i intensywnej nauki przez wiele, wiele lat. Coś za coś. Kończąc je uzyskujemy tytuł lekarza i możemy objąć pracę w dowolnej prywatnej lub publicznej placówce zdrowotnej. Praca lekarza jest dość dobrze wynagradzana. Wszystko oczywiście zależy też od specjalizacji. Wiadomo, że chirurg będzie zarabiał więcej niż lekarz pierwszego kontaktu. Zawód lekarza wciąż też spotyka się z uznaniem większości społeczeństwa.
  • Prawo – Podobnie to wygląda w przypadku studiów prawniczych. To również długa droga okraszona setkami książek i trudnymi egzaminami. Nagrodą jest prestiżowa i dobrze płatna praca adwokata. Otwierając po jakimś czasie własną kancelarię adwokacką możemy zarabiać na prawdę solidne pieniądze.

Podsumowanie

Jak widać wybór jest niesamowicie duży. A trzeba wspomnieć, że opisaliśmy tutaj jedynie kilka z niemal trzystu różnych kierunków możliwych do studiowania na polskich uczelniach. Każdy musi sam się zastanowić jak dalej pokierować swoją ścieżkę edukacyjną i na tej podstawie wybrać odpowiedni dla siebie kierunek studiów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here