Studia magisterskie

Licealiści pod koniec swojej nauki w szkole średniej zastanawiają się nad kolejnym etapem w życiu, czyli studiami. Nie wszyscy na nie pójdą. Część z nich postanowi rozpocząć już karierę zawodową. Ciężko powiedzieć, która droga jest lepsza. Jest to indywidualna sprawa każdego absolwenta szkoły średniej. Oprócz studiów można także kontynuować naukę w inny sposób. Jeśli już zdecydujemy się na studia to musimy wiedzieć na jakie rodzaje i tryby się one dzielą. Nie wystarczy sama wiedza o tym, ze udajemy się na studia magisterskie lub licencjackie. Tak na prawdę cały system edukacji wyższej jest nieco bardziej skomplikowany.

Studia licencjackie

Studia licencjackieStudia licencjacki są nazywane inaczej studiami pierwszego stopnia. Po ich ukończeniu w ciągu trzech lat za pomocą obrony pracy dyplomowej otrzymamy tytuł licencjata oraz wyższe wykształcenie. Studia takie w zależności od kierunku mogą także skończyć się uzyskaniem tytułu inżyniera. W takim jednak wypadku trwają one nawet 4 lata.

Studia magisterskie uzupełniające

Po uzyskaniu tytułu licencjata lub inżyniera nic nie stoi na przeszkodzie aby kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia. Są to tak zwane studia magisterskie uzupełniające. Tak jak sama nazwa wskazuje służą one do uzupełnienia swojej wiedzy zdobytej na studiach licencjackich i dzięki temu uzyskania tytułu magistra lub magistra inżyniera. Studia takie trwają zazwyczaj około dwóch lat.

Studia magisterskie

Tytuł magistra możemy również uzyskać na studiach jednolitych. Nie trzeba wtedy rozdzielać kształcenia na studia licencjackie i uzupełniające. Dotyczy to oczywiście tylko niektórych kierunków. Nauka w takim systemie trwa zazwyczaj pięć lub sześć lat i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra lub magistra inżyniera.

Studia podyplomowe

Po skończeniu studiów magisterskich lub licencjackich możemy kontynuować naukę na studiach podyplomowych. Jest to niejako nieco lżejsza alternatywa dla studiów doktoranckich. Studia taki służą do uzupełnienia i utrwalenia swojej wiedzy zdobytej przez wcześniejsze lata kształcenia. Studia takie pozwalają na uzyskanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych. Nie należy jednak mylić takiego świadectwa z dyplomem. To zupełnie inne rzeczy.

Studia doktoranckie

Są one nazywane studiami doktoranckimi. Dzięki nim możliwe jest zdobycie zaawansowanej wiedzy z danej dziedziny nauki. Można niemal powiedzieć, że są to studia elitarne. Trwają one w Polsce od 2 do 4 lat. W szczególnych przypadkach mogą być jeszcze wydłużone o kolejne 2 lata. Kończąc takie studia posiadamy praktycznie nieograniczone możliwości zdobycia pracy, z zatrudnieniem bezpośrednio na uczelni włącznie.

Inne formy kształcenia po maturze

Oczywiście studia to nie jedyna forma kontynuowania swojej nauki po szkole średniej. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach aby iść na studia lub po prostu ma inny plan na swoje życie może skorzystać z oferty przygotowanej przez szkoły policealne. Oferują one kształcenie w wybranym kierunku w ciągu dwóch lat. Po ukończeniu takiej szkoły uzyskujemy tytuł technika w danym zawodzie. Niezbędne jest jeszcze zdanie odpowiedniego egzaminu zawodowego na koniec nauki. Wszyscy uczniowie takich szkół otrzymują legitymacje, które uprawniają do korzystania ze zniżek studenckich. Szkoły takie wystawiają również niezbędne zaświadczenia do WKU, co było istotne jeszcze dziesięć lat temu dla wszystkich tych, którzy chcieli uniknąć obowiązkowej służby wojskowej. A ta, jak wiemy, byłą odraczana dla wszystkich uczniów i studentów. Szkoły policealne dzielą się na publiczne oraz niepubliczne.

Na co patrzą pracodawcy?

Na co patrzą pracodawcy?Wybierając określony rodzaj studiów zawsze mamy z tyłu głowy myśl o tym, żeby zdobyć jak najlepszą pracę. Jednak czy wybór kierunku oraz trybu studiów ma realny wpływ na to jak widzą nas pracodawcy? Otóż nie zawsze. Dla niektórych z nich dużo bardziej cenne będzie nasze doświadczenie i umiejętności. Na studiach, szczególnie dziennych, ciężko jest zdobywać odpowiednie doświadczenie. Zdobywamy raczej teoretyczną widzę, która nie we wszystkich branżach jest mile widziana przez pracodawców. Wszystko zależy tak na prawdę od specyfiki danej branży. Dlatego już podczas nauki w szkole średniej musimy się dokładnie określić i zorientować w branży, którą chcemy zdobyć. Musimy poznać przyzwyczajenia pracodawców i sprawdzić jakie mają oczekiwania względem nowych pracowników. Inaczej to wygląda w przypadku kierunków informatycznych a inaczej na przykład jeśli chodzi o prawo i administrację czy ekonomie.

Czy w takim razie warto studiować? Naszym zdaniem zawsze warto spróbować. Studia można w każdej chwili przerwać gdy pojawi się ciekawa oferta pracy i później do nich wrócić. Studiowanie jest dobrowolne i pewnie jeszcze długo nic się w tej kwestii nie zmieni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here