Studia medyczne

Zawód lekarza to wciąż w naszym kraju bardzo prestiżowe zajęcie. Lekarz od zawsze kojarzy nam się z kimś komu możemy zaufać. Dlatego wciąż mnóstwo młodych ludzi wybiera studia medyczne jako kontynuacje swojej edukacji po maturze. Muszą być jednak przygotowani na niełatwą przeprawę. Takie studia to lata wyrzeczeń, mnóstwo wiedzy do przyswojenia i na prawdę ciężkie egzaminy.

Studia medyczne – Jak się do nich przygotować?

Studia medyczne - Jak się do nich przygotować?Przede wszystkim na samym początku musimy sobie powiedzieć, że studia medyczne nie są dla wszystkich. Przeznaczone są one dla wąskiej grupy uczniów, którzy potrafią na prawdę wiele poświęcić celowi, jakim jest ukończenie studiów medycznych. Na pewno bardzo ważne będzie odpowiednie przygotowanie się w liceum z zakresu takich przedmiotów jak biologia czy chemia. Warto już przed maturą wykonywać różne zadania związane z tymi przedmiotami. próbne matury z poprzednich lat czy nawet przykładowe egzaminy na studia. Systematyczna praca z takimi materiałami pozwoli nam dokładnie przygotować się do egzaminu maturalnego. Dobrze zdana matura to jednak dopiero początek drogi bo potem czekać nas jeszcze będą wymagające egzaminy. Ważne jest to, aby nie robić sobie zbyt dużych przerw w nauce i cały okres liceum poświęcić na stopniowe poszerzanie swojej wiedzy.

Czy na prawdę studia medyczne są takie ciężkie?

Wiadomo, że jest to kwestia indywidualna. Wiadomo jednak, że studia medyczne są nieco trudniejsze niż pozostałe kierunki. DO przyswojenia jest bowiem bardzo szeroki zakres wiedzy. Na lekarzach spoczywa odpowiedzialność za czyjeś życie, dlatego odpowiednie przygotowanie merytoryczne jest w tym przypadku bardzo istotne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że studia medyczne trwają dłużej niż większość kierunków dostępnych na polskich uczelniach.

Wedle opinii samych studentów najgorszy do przebrnięcia jest pierwszy rok. To właśnie wtedy jest najwięcej najtrudniejszych zajęć i do przyswojenia jest bardzo duża ilość wiedzy. Bywa, że studenci rzadko mają czas w weekendy na rozrywkę czy nawet odpoczynek. Jest to swego rodzaju sprawdzian. Kto przejdzie próbę na pierwszym roku z dużą dozą prawdopodobieństwa poradzi sobie podczas dalszej nauki na tym kierunku.

Jakie specjalizacje można wybrać?

Jakie specjalizacje można wybrać?Zacznijmy od dokładnego przebiegu studiów medycznych. Otóż na trzecim roku studenci rozpoczynają zajęcia na oddziałach szpitalnych. Nie są to jeszcze samodzielne zajęcia. Pracują oni pod okiem starszych lekarzy. Następnie należy zaliczyć trzynastomiesięczny staż, również w szpitalu. Po nim otrzymujemy dyplom lekarza, który jest równoznaczny z dyplomem magistra na innych kierunkach studiów. Potem można rozpocząć kursy przygotowujące do danej specjalizacji. Odbywają się one równocześnie z pracą zawodową i mogą trwać nawet kilka lat. Specjalizacji do wyboru jest mnóstwo. Mówimy tutaj na przykład o anestezjologii, chirurgii i różnych jej odmianach, dermatologii, ginekologii, kardiochirurgii, neurologii. Do wyboru jest niemal 80 specjalizacji, więc nie ma sensu ich tu wszystkich wymieniać.

Praca do studiach

Po studiach medycznych nie musimy wcale zatrudnić się jako lekarz. Istnieje wiele innych zawodów, które możemy objąć. Warto wspomnieć chociażby o fizjoterapii. Wykształceni fizjoterapeuci są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Również otwarcie własnego gabinetu świadczącego takie właśnie usługi może okazać się całkiem dochodowym biznesem. Po studiach medycznych możemy także podjąć pracę jako pielęgniarka. Na zachodzie Europy jest to bardzo dobrze opłacany zawód. Również farmaceuci mogą liczyć na bardzo dobre zarobki zatrudniając się w aptece lub otwierając własną.

Ale to nie wszystko. Absolwenci studiów medycznych są bardzo mile widziani nawet… na branżowych portalach internetowych! Posiadając tak ogromną wiedzę przez kilka lat studiów mogą oni przekazywać ją internautom w postaci ciekawych artykułów. Niektóre studia medyczne przygotowują także do pracy w charakterze różnego rodzaju konsultantów. Również praca dietetyka stoi przed nami otworem jeśli ukończyliśmy odpowiednie studia medyczne.

Zarobki po studiach medycznych zależą od konkretnej drogi zawodowej jaką wybierzemy. Górne widełki dla lekarzy specjalistów z tytułem rezydenta mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Również spore pieniądze mogą zarabiać osoby, które będą pracowały w branży farmaceutycznej. Na niektórych stanowiskach mogą oni liczyć na zarobki nawet w okolicach dziesięciu tysięcy złotych. Również w prywatnych przychodniach czekają ciekawe oferty pracy. Początkujący chirurg czy stomatolog może zarobić nawet kilka tysięcy złotych. Na samym dole drabinki płac znajdują się wciąż pielęgniarki. Ich praca dużo lepiej wyceniana jest wciąż na zachodzie kontynentu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here