Studia

Studia są kolejnym etapem edukacji czekającym na młodych ludzi tuż po zdaniu matury. Oczywiście nie są one obowiązkowe. Edukacje można zakończyć dużo wcześniej. Po maturze mamy kilka dróg dalszego rozwoju. Możemy wybrać szkołę policealną, studia licencjackie lub magisterskie, albo po prostu zakończyć edukację i zająć się pracą zarobkową. Jeśli jednak zdecydujemy się na studiowanie to sprawdźmy jakie możliwości mamy do wyboru i scharakteryzujmy najpopularniejsze kierunki.

Studia w Polsce – Jakie są rodzaje?

Zanim zajmiemy się konkretnymi kierunkami, na które można pójść po maturze omówmy rodzaje studiów, które są dostępne w Polsce. I tak rozróżniamy:

  • Licencjackie – Studia takie trwają trzy lub cztery lata. Nazywamy je także inaczej studiami pierwszego stopnia. Po ich ukończeniu uzyskujemy tytuł licencjata.
  • Magisterskie, jednolite – Studia tego typu mogą trwać nawet 6 lat. Choć najczęściej nauka trwa krócej. Po ich ukończeniu otrzymujemy tytuł magistra.
  • Magisterskie, uzupełniające – Podobnie jak studia jednolite kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Przeznaczone są jednak jedynie dla osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia i chcą uzupełnić tytuł licencjata o tytuł magistra. Dlatego nazywane są studiami drugiego stopnia. Trwają one dwa lata.
  • Doktoranckie – Jeśli chcemy nadal kontynuować naukę po uzyskaniu stopnia magistra to możemy to robić właśnie na studiach doktoranckich. Kończą się one uzyskaniem stopnia doktora. Trwają w zależności od kierunku od dwóch do czterech lat. Nazywamy je studiami trzeciego stopnia.

Systemy prowadzenia studiów

Systemy prowadzenia studiów

Wiemy już jakie rodzaje studiów wyróżniamy w Polsce. Warto wiedzieć, że wszystkie z nich można prowadzić w trzech systemach. W systemie dziennym studia takie odbywają się w ciągu dnia od poniedziałku do piątku. System wieczorowy charakteryzuje się również prowadzeniem zajęć od poniedziałku do piątku, jednak w godzinach wieczorowych. Odrębnym systemem jest system zaoczny. Studiujemy tylko w weekendy, zazwyczaj przez cały dzień. Zjazdy odbywają się najczęściej co dwa tygodnie.

Jaki kierunek studiów wybrać?

Ilość kierunków studiów do wyboru w Polsce może przytłaczać. Możemy się bowiem zdecydować na jeden z niemal trzystu kierunków! Gdybyśmy mieli opisywać każdy z osobna to zabrakło by nam miejsca. Skupimy się tylko na najbardziej popularnych grupach kierunków.

Studia humanistyczne

Studia humanistyczneDla wszystkich, którzy w szkole średniej nie przepadali za przedmiotami ścisłymi takimi jak matematyka, fizyka lub chemia idealnym rozwiązaniem będą kierunki humanistyczne. Przeznaczone one są dla wszystkich tych, których pasją od zawsze było słowo pisane, kultura, sztuka, historia lub aktualna sytuacja polityczna. Takie osoby bez problemu odnajdą się na wszystkich kierunkach oferowanych przez humanistyczne uczelnie. Mogą to być różnego rodzaju filologie, studia dziennikarskie, historyczne lub związane z kulturoznawstwem.

Kierunki ekonomiczne

Kierunki ekonomiczne przeznaczone są dla wszystkich tych, których pasjonują wszelkie sprawy związane z ekonomią, pieniądzem, biznesem i inwestowaniem. Jeśli w szkole średniej jednym z Twoim ulubionych zajęć było przeglądanie wiadomości gospodarczych i planowanie swojego biznesu to z pewnością takie studia będą dla Ciebie. Możesz wybrać kierunki związane z księgowością i podatkami, zarządzaniem finansami, gospodarką lub nawet takie, które łączą ekonomię z prawem.

Studia artystyczne

Studia artystyczne obejmują bardzo szeroki zakres kierunków. Możemy tu wybrać zarówno aktorstwo i filmoznawstwo jak i na przykład architekturę krajobrazu. Do studiów artystycznych zaliczamy także wszelkie kierunki związane z muzyką czy sztuką. Również wszelkie kierunki związane z projektowaniem i niektóre architektoniczne. Absolwenci studiów artystycznych mają wiele możliwości zatrudnienia. Wbrew pozorom nie zajmują się oni jedynie malowaniem obrazów czy komponowaniem muzyki.

Studia medyczne

Kierunki medyczne uznawane są za jedne z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych w naszym systemie edukacyjnym. Nic dziwnego ponieważ po ich ukończeniu możemy wykonywać zawód lekarza, który wciąż cieszy się w Polsce pełnym uznaniem. Studia takie są jednak bardzo trudne i trwają bardzo długo. Nie wszyscy studenci są w stanie przebrnąć przez cały okres studiów i rozpocząć po nich wymarzoną pracę.

Prawo i administracja

Również studia związane z prawem uznawane są za bardzo prestiżowe. Można niemal powiedzieć, że od kilku lat panuje moda na ten kierunek studiów, a studenci chętnie chwalą się zdobywanym w ten sposób wykształceniem. Studia takie nie należą jednak do łatwych. Mnogość różnych przepisów i ustaw, które musimy poznać podczas studiowania może przyprawić o niemały zawrót głowy. Jednak warto, to zrobić, ponieważ po ukończeniu studiów prawniczych możemy rozpocząć pracę jako prawnik. A jest to bardzo szanowany i dobrze płatny zawód.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here