Studia zaoczne

Koniec liceum to dla nastolatków niemały stres. Kiedy zbliża się maj i rozpoczyna się okres matur, młody człowiek, wchodzący powoli w dorosły świat, musi zmierzyć się z ogromnym stresem, a także podjąć decyzję co dalej. Nie jest to proste. Chociaż wszyscy, którzy skończyli liceum wiele lat temu, nieustannie powtarzają, że matura to bzdura, zapewne przystępując do egzaminu dojrzałości, nie byli tacy pewni siebie.To jeden z najważniejszych momentów w życiu młodego człowieka – od wyniku matury zależy bowiem jego kilka następnych lat życia. Warto przyłożyć się do nauki, aby nie mieć większych problemów z jej zdaniem.

Matura przepustką na studia

Matura przepustką na studiaObowiązkowe przedmioty, takie jak język polski, język obcy i matematyka są niezmienne. Nie da się więc ich uniknąć, trzeba je zdać przynajmniej na poziomie podstawowym. Potem pozostaje wybranie odpowiednich przedmiotów dodatkowych, które, określone przez uczelnie wyższe, są niezbędne, aby dostać się na wymarzony kierunek studiów.
Nie jest tajemnicą, że im lepszy wynik egzaminu dojrzałości, tym większa szansa dostania się na studia w pierwszym naborze.

Wielu nastolatków poświęca więc nauce dużo czasu już w liceum. Przyszli lekarze, psychologowie, adwokaci doskonale zdają sobie sprawę, iż aby dostać się na Akademię Medyczną lub zostać studentem Wydziału Prawa, nie wystarczy być tylko dobrym. Trzeba być najlepszym. Każdy przedmiot na maturze muszą więc zdawać na poziomie rozszerzonym, co nie jest łatwe. Materiału do przyswojenia jest sporo, dlatego każdy dzień przed maturą jest na wagę złota.

To duże poświęcenie, o którym jednak szybko się zapomina, kiedy okazuje się, że znajdują swoje nazwisko na liście przyjętych.
Ciężko być lekarzem czy prawnikiem decydując się na studia zaoczne. Kierunek lekarski to wybór studiów dziennych, po których trzeba dodatkowo odbyć specjalizację. Studenci prawa muszą zdawać sobie sprawę, iż po obronie tytułu, czeka ich jeszcze aplikacja.
Ogrom wiedzy do przyswojenia sprawia, iż studenci Wydziału Medycznego czy Prawa często mogą zapomnieć o życiu studenckim.

Co jednak, jeśli młody człowiek zdecyduje się na studia zaoczne?

Co jednak, jeśli młody człowiek zdecyduje się na studia zaoczne?Niemal wszystkie kierunki oferują swoim studentom opcję niestacjonarną, która często bardzo ułatwia życie młodym ludziom. Chociaż nikt o tym głośno nie mówi, studia to duży wydatek dla rodziców, zwłaszcza jeśli w mieście, w którym mieszkają nie ma uczelni wyższej. Studiowanie nastolatka wiąże się więc z kosztem wynajmu pokoju, a także utrzymania się w dużym, obcym mieście. Bywa, że nie każdego na to stać.

Co zrobić w takiej sytuacji po liceum, z maturą w ręce, kiedy nie stać nas na dzienne studiowanie? Opcji jest kilka. Młody człowiek może sobie zrobić przerwę po studiach, rozpocząć pracę i odłożyć pieniądze na studia. Niestety, im dłuższa przerwa, tym trudniej się zmobilizować i wrócić do nauki. Można postarać się o kredyt studencki, który niestety, jak każde zadłużenie, trzeba po studiach spłacić.

W takiej sytuacji idealną opcją wydają się więc być studia zaoczne

Tryb weekendowy pozwala nastolatkowi poszukać pracy w tygodniu, dzięki której stać go będzie na wynajem pokoju czy czesne. Nie jest to proste, ani łatwe. Pogodzenie studiów z pracą na dłuższą metę bywa bardzo męczące. Nagle trzeba szybko dorosnąć, stać się odpowiedzialną osobą, która nierzadko – zmęczona po pracy – musi przygotować się do weekendowego kolokwium. Potrzeba dużej dawki motywacji i samozaparcia, jednak warto się poświęcić, aby w przyszłości było nam łatwiej. Wiele osób twierdzi, że studia zaoczne to opcja dla leniwych, którym nie chce się uczyć w tygodniu. Nic bardziej mylnego.
Wiele osób coraz częściej decyduje się na studia niestacjonarne, mimo iż sytuacja finansowa wcale ich do tego nie zmusza. Prawdą jest, iż coraz częściej pracodawcy, szukając nowych osób do firmy, poszukują osób ze sporym doświadczeniem, najlepiej zaraz po studiach. Kiedy jednak je zdobyć na studiach stacjonarnych?

Praktyki to za mało

6-tygodniowe obowiązkowe praktyki, to jednak wciąż za mało, aby zdobyć pracę.
Studia zaoczne pozwalają brać udział w szkoleniach, stażach czy praktykach w tygodniu, w weekendy natomiast można zdobywać wiedzę podczas zajęć. Wiele osób właśnie tak zdobywa pierwsze posady, które później pomagają im w dalszej ścieżce kariery.
Rynek pracy nie rozpieszcza. Pracy jest wiele, jednak dopiero specjaliści w swojej branży mogą przebierać w atrakcyjnych ofertach. Warto mieć to na uwadze decydując się na kontynuowanie edukacji po maturze.

Najważniejsze jest doświadczenie

Studia to tylko baza, podstawa, którą trzeba mieć, aby zostać zauważonym, zaproszonym na rozmowę o pracę. Tytuł magistra, tak często wymagany przez pracodawców, jest przepustką do spotkania z potencjalnym przyszłym pracodawcą. To jednak doświadczenie nabyte jeszcze w trakcie studiów pomoże nam przekonać do siebie szefa.

Studia to piękny czas, jednak młodzi ludzie często gubią się w swoim nowym, dorosłym życiu. Z dala od domu, żyją od imprezy do imprezy. Często zapominają, że to także czas zdobywania nowych doświadczeń, nawiązywania kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować w życiu zawodowym. Warto nie przespać tego czasu…

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here