Usługi outsourcingowe

Dobrze prosperująca firma z czasem rozrasta się w swoich strukturach. Pojawia się coraz więcej działań, nad którymi trzeba zapanować. Jeśli chcemy skupić się na głównych zadaniach, związanych z prowadzeniem działalności, dobrze jest pomyśleć o outsourcingu. Nazwa ta pochodzi z języka angielskiego. Outsourcing w dosłownym tłumaczeniu tego słowa oznacza zlecenie wykonania usług na zewnątrz. W praktyce oznacza to, że część działań jakie firma musi wykonać zlecanych jest na zewnątrz. Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na usługi outsourcingowe powinien przemyśleć kilka istotnych kwestii.

Usługi outsourcingowe – co warto wiedzieć?

Po pierwsze należy dość skrupulatnie obliczyć wszystkie koszty związane z usługą outsourcingową. Jej głównym zadaniem jest bowiem obniżenie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa. Mnóstwo czynności w firmie jest powtarzalnych. Ich wykonanie można więc zlecić na zewnątrz. To przynosi spore oszczędności w postaci kosztów zatrudnienia pracowników.

Najbardziej popularną usługą zaliczającą się do outsourcingu są czynności związane z obsługą kadrową przedsiębiorstwa. Nawiązywanie i rozwiązywanie umów dotyczących stosunków pracy to zbędna „papierologia”. Dopełnienie wszystkich tych formalności wiąże się niestety ze stratą czasu. Zlecenie działań związanych z tą dziedziną przyniesie firmie spore oszczędności. Najważniejsze przy outsourcingu jest podpisanie odpowiednio skonstruowanej umowy. Jeśli będzie ona zawierała najważniejsze punkty chroniące zleceniodawcę to umowa outsourcingowa przyniesie same korzyści. Zanim też złożymy podpis pod umową rozważmy wszystkie za i przeciw.

Outsourcing – wady i zalety

Firma outsourcingowa realizując odpowiednie zadania pozwala pracodawcy skupić się na właściwych celach przedsiębiorstwa. Pracodawca oszczędza więc przede wszystkim na etacie potencjalnych pracowników. Ponadto w outsourcingu płacimy za rzeczywiście wykonaną pracę. Korzystamy też z usług tylko wtedy gdy jest to rzeczywiście konieczne. Mamy również dostęp do wiedzy specjalistów. Pracodawca nie musi ponosić opłat za szkolenie pracowników.

Rzecz jasna takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. O wiele łatwiej komunikować się bowiem z własnym pracownikiem a nie osobą zatrudnioną w firmie outsourcingowym. Nie zawsze mamy również wpływ na jakość wykonanej usługi. Co trzeba też szczerze przyznać usługi outsourcingowe w ostatnich latach w naszym kraju uległy dynamicznemu rozwojowi. Istnieje tez sporo ryzyko, że nasze poufne dane wyciekną. Ważna jest więc ochrona danych osobowych.

Usługi outsourcingowe oferują również możliwość zatrudnienia niewykwalifikowanych pracowników. Jest to idealna opcja przy większych zamówieniach, gdy potrzebne są nam dodatkowe ręce do pracy. Wtedy odchodzi konieczność przeprowadzenia rekrutacji i nawiązywania stosunku pracy z wybranymi przez nas osobami. Outsourcing pozwala więc realnie obniżyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. By było to możliwe trzeba dokładnie przeanalizować to jak wygląda umowa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here