praca

Wielu młodych ludzi kończących swoją edukację, ale także ci, którzy po prostu szukają możliwości zarobku, zastanawia się, jak wygląda rynek pracy w Przemyślu.

Obecne czasy to w Polsce dość niska stopa bezrobocia, więc możliwość bycia aktywnym zawodowo jest duża. Oczywiście każdy region w kraju procentowo wygląda inaczej i są obszary, gdzie jest trudniej dostać zatrudnienie. Niemniej jednak jest w czym przebierać na rynku pracy. Pytanie brzmi: czy zarobki są aby adekwatne do wniesionego wysiłku i czasu? Zajmijmy się jednak miastem Przemyśl. Na dzień 31 marca 2021 roku stopa bezrobocia w Przemyślu wynosiła 11.5 procenta, w powiecie przemyskim 13.8 procenta. Średnia dla województwa podkarpackiego wynosiła 9.2 procenta, jednak największą różnicę widać na tle średniej krajowej, która wynosi 6.4 procenta, czyli dwukrotnie mniej ludzi pozostających bez zatrudnienia.

Jak więc wygląda rynek pracy w Przemyślu?

W pierwszej kolejności zajmijmy się branżą budowlaną. Betoniarze, zbrojarze czy drukarze to zawody, gdzie można znaleźć kilkanaście ofert, murarze i tynkarze to zawsze pożądani pracownicy budowlanki. Nie brakuje też ofert dla operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, nie wspominając już o inżynierach budownictwa, kierownikach budowy i oczywiście inspektorach nadzoru budowlanego, gdzie ofert jest niemało.

Oferty pracy w Przemyślu znajdziesz w serwisie pracy Gowork.

Kolejna branża to kierowcy autobusów i ciężarówek, gdzie na pracowników czeka sporo miejsc pracy i szereg przywilejów pracowniczych. Szczególnie kierowcy autobusów to pożądany zawód w Przemyślu. Oferty pracy w Przemyślu mają też inne branże typu usługi medyczne i opiekuńcze. Lekarze oraz pielęgniarki, a także położne to bolączka opieki zdrowotnej i tutaj wręcz dramatycznie brakuje chętnych do pracy. Fizjoterapeuci i masażyści również mogą liczyć na zatrudnienie, to zawody coraz bardziej potrzebne na rynku. Kolejną branżą czekająca z otwartymi rękoma na pracowników jest gastronomia. Cukierników i kucharzy potrzeba od zaraz i jest to zawód nieśmiertelny. Kelnerów również czeka szereg ofert, a o dobrych barmanów wręcz toczy się zagorzała walka, oferując na tych stanowiskach coraz lepsze warunki finansowe. Oświata to również branża szukająca pracowników, ale tutaj konkurencja jest duża i nie jest łatwo dostać pracę. Pracowników biur podróży, dentystów, techników mechaników, kierowców samochodów osobowych, geodetów, sadowników także potrzeba na już do pracy, ale te branże również mają duże grono chętnych i często doświadczenie oraz wysokie kwalifikacje dają przewagę podczas ubiegania się o pracę.

No dobrze, a jak się mają zarobki w Przemyślu?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2019 roku w województwie podkarpackim wyniosło 4388.16 złotych brutto. To wynik plasujący województwo podkarpackie na przedostatnim miejscu w Polsce.

W poszczególnych branżach zarobki w Przemyślu są średnio na poziomie 2000 zł do 5000 zł i wzwyż. Cukiernik może liczyć na zarobek rzędu 5000 zł plus premie, pracownik budowlany średnio około 4000 zł brutto, a osoba sprzątająca z orzeczeniem o niepełnosprawności może spodziewać się około 2000 zł na rękę.

Ale spójrzmy na zarobki bardziej szczegółowo i w różnych zawodach:

-poszukiwana jest np. niania do opieki nad 5 letnim dzieckiem i zakres obowiązków obejmuje odbiór dziecka z przedszkola oraz spędzanie z nim czasu do powrotu rodziców z pracy, a także osiem godzin w sobotę i niania może liczyć na 17 złotych za godzinę pracy, z tym, że wymagane jest 5 letnie doświadczenie.
-jeśli masz znajomość MS Office oraz posiadasz prawo jazdy kategorii B to możesz znaleźć zatrudnienie w firmie zajmującej się budową dachów i tutaj zarobki zaczynają się od 4000 złotych a sięgają 5000 złotych brutto.
-junior IT administratora to kolejna oferta pracy, a zarobki dochodzą nawet do 7000 zł brutto
-Project Manager to bardzo dochodowa oferta i doświadczony pracownik może spodziewać się nawet 25000 złotych miesięcznie brutto

Przeglądając portale internetowe z ogłoszeniami natrafiamy na naprawdę ogrom ofert i wymienić możemy jeszcze np.:

-inspektor do spraw logistyki
-przedstawiciel handlowy do spraw fotowoltaiki
-specjalista do spraw rozliczeń
-doradca handlowy w branży badań żywności
-specjalista do spraw marketingu
pracownik magazynu
– opiekun do spraw kluczowego klienta w branży IT
-specjalista do spraw podatków
-specjalista do spraw BHP
-agent celny
-sprzedawca w sklepie
manager zespołu i kierownik biura nieruchomości
-inspektor nadzoru budowlanego
-konsultant telefoniczny
-pracownik logistyki
-starszy specjalista do spraw zarządzania nieruchomościami
-protetyk oraz asystent do spraw protetyki słuchu
-księgowy
-mechanik samochodowy
-kontroler weterynaryjny

i całe mnóstwo ofert pracy w różnych branżach, zarówno dla doświadczonych pracowników, jak i dopiero co zaczynających swoją karierę zawodową.

Oferty pracy w Przemyślu są, ale patrząc na cały kraj niestety możliwości te są o wiele mniejsze niż w innych regionach. Sytuacja po pandemiczna na rynku pracy stabilizuje się i spadek bezrobocia w Przemyślu poniżej 10 procent będzie dobrą oznaką lepszych czasów na ryzku pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here