firma jednoosobowa

Droga zawodowa przez całe życie człowieka może meandrować mniej lub bardziej. Często jest to szybkie pięcie się po szczeblach kariery, nieraz monotonny wieloletni staż na jednym stanowisku, a czasem – własna firma. To ostatnie bardzo często wybrzmiewa w planach i marzeniach. Horyzontem sukcesu dla wielu ludzi jest rozwinięcie dobrze prosperującej działalności, ale nie tylko takie plany mogą prowadzić w stronę zakładania firmy. Wielu freelancerów i specjalistów technicznych również korzysta z tej drogi. Pierwszym krokiem na ogół jest firma jednoosobowa.

Firma jednoosobowa – Jednoosobowa działalność gospodarcza

To uproszczona forma działalności, która funkcjonuje na zasadzie „firma to ja”. Dzięki temu rozliczenia podatkowe są proste, księgowość nie pochłania dużych pieniędzy, a zarządzanie majątkiem firmy jest praktycznie takie samo jak zarządzanie swoim majątkiem. Firma jednoosobowa ma jednak swoje wady, szczególnie widoczne w dwóch skrajnościach – gdy obroty firmy są bardzo małe lub bardzo duże. Przy bardzo małych obrotach prowadzenie własnej działalności przestaje być opłacalne, między innymi ze względu na comiesięczne składki ZUS, które przedsiębiorca zobowiązany jest uiszczać. Na drugim biegunie natomiast występują problemy związane z rozwojem firmy. Każda zewnętrzna inwestycja jest praktycznie niemożliwa przy tej formie prawnej. Do tego, można mieć tylko jeden wpis w CEIDG, czyli prowadzić tylko jedną firmę jednoosobową – inaczej mówiąc dla rozwoju firmy konieczne są już bardziej skomplikowane formy prawne, czyli spółki.

Kolejną wadą jest to, że majątek firmy jest tożsamy z majątkiem osoby, która ją prowadzi. To oczywiście powoduje, że konieczne jest minimum formalności, ale niesie za sobą też duże ryzyko. Właściciel odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Dla freelancerów i specjalistów to niewielki problem, jeśli nie prowadzą oni sprzedaży produktów, a jedynie usług wykonywanych przez siebie. W takim wypadku ryzyko jest małe. Jeśli prowadzimy sprzedaż produktów, i zaciągamy większe zobowiązania, należy głębiej zastanowić się nad tym, jak duże ryzyko możemy podjąć.

Firma jednoosobowa to ogromna odpowiedzialność, ale łatwość jej założenia i prowadzenia może wynagradzać potencjalne problemy. Samozatrudnienie staje się coraz popularniejsze w Polsce, ze względu na niski koszt dla pracodawcy, a dużą swobodę dla pracownika. Taki model przypomina bardziej outsourcing niż typowy stosunek pracy, ale jednocześnie można go dostosowywać do sytuacji według uznania stron. Jego elastyczność jest dużą zaletą. Specjalista i freelancer mogą dzięki temu zdywersyfikować źródła dochodu czy zadania które otrzymują. Pracodawca może zmniejszyć koszty, dostosowując liczbę roboczogodzin do potrzeb. Oczywiście, firma jednoosobowa nie jest czymś, co miałoby zastąpić etatowe zatrudnienie. Należy myśleć o tym raczej jako o „jokerze”, który pozwala na wiele, od realizacji drobnych zleceń, przez prowadzenie sklepu, aż po pierwszy krok do rozwoju dużej firmy.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here