Jak otworzyć działalność

Coraz więcej pracodawców, zwłaszcza z branży IT, decyduje się zatrudniać swoich pracowników w tak zwanym systemie b2b. Charakteryzuje się on tym, że zamiast tradycyjnej umowy o pracę podpisywana jest umowa na wykonanie konkretnych usług, a pracownik posiadający jednoosobową działalność gospodarczą wystawia pracodawcy faktury za te usługi. Jest to opłacalne dla obu stron pod względem podatkowym. Pracownik może również korzystać z szeregu udogodnień dla przedsiębiorców takich jak na przykład odliczanie wszelkich kosztów związanych z wykonywanymi usługami. W tym artykule postaram się krótko opisać jak otworzyć działalność gospodarczą gotową do współpracy na zasadach b2b.

Jak otworzyć działalność gospodarczą krok po kroku

Krok 1: CEIDG-1 i wybór opodatkowania
Pierwszym krokiem wymaganym do założenia działalności jest wypełnienie i dostarczenie formularza CEIDG-1. Wypełniony i podpisany formularz możemy dostarczyć osobiście do urzędu miasta lub gminy lub też wysłać elektronicznie korzystając z systemu e-PUAP. Do wysłania wniosku drogą elektroniczną konieczne jest posiadanie podpisu kwalifikowanego.

Podczas wypełniania wniosku CEIDG-1 musimy się zdecydować na jedną z czterech form opodatkowania naszej działalności. Do wyboru mamy:

  • zasady ogólne
  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa

Przed wyborem formy opodatkowania warto skonsultować się z księgową. Wybór ten zależy przede wszystkim od rodzaju naszej działalności. Wybierając złą formę opodatkowania możemy narazić się na zbyt duże koszty. Nie dla każdej działalności odpowiednie będą zasady ogólne. Może się okazać, że bardziej opłacalny będzie podatek liniowy. Dla niektórych typów działalności wręcz nie można wybrać innej formy niż na przykład ryczałt. Przy okazji wyboru formy opodatkowania powinniśmy także wybrać okres w jakim będziemy się rozliczać. Może to być na przykład miesiąc bądź kwartał. Tu także lepiej jest zasięgnąć opinii księgowej, która oceni obie opcje i wybierze tę najbardziej opłacalną.

Krok 2: NIP i REGON

Kolejnym krokiem jest uzyskanie numerów NIP oraz REGON. W 90% osoby zakładające działalność mają już nadany numer NIP (numer identyfikacji podatkowej) i nie ulega on zmianie. Jeśli jest inaczej numer NIP zostanie automatycznie nadany. Również numer REGON zostanie przyznany nowemu przedsiębiorcy. Jest on niezbędny przy prowadzeniu działalnościu gospodarczej.

Podsumowanie

Artykuł oczywiście nie wyczerpuje tematu. Starałem się krótko opisać sam proces zakładania działalności. W celu ustalenia wszystkich szczegółów (głównie chodzi o formę opodatkowania) warto skonsultować się z księgową, która ma doświadczenie w optymalizacji podatkowej małych przedsiębiorstw oraz jest na bieżąco z wszystkimi przepisami prawa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here